PRŮZKUM: Každý třetí pracovník v administrativě chce změnit zaměstnavatele, říkají si až o 50 tisíc korun

PRŮZKUM: Každý třetí pracovník v administrativě chce změnit zaměstnavatele, říkají si až o 50 tisíc korun

15. led 2022 Václav Lang 3 min

Víc než třetina administrativních pracovníků aktivně hledá novou práci. Říkají si také o vyšší mzdu než v předchozím roce. Vyplynulo to z exkluzivního průzkumu portálu StartupJobs, který probíhal loni na podzim. 

Průzkumu se zúčastnilo 1480 lidí, z toho 291 se označilo za pracující v administrativě. Vedle obecného oboru “administrativa” hledali práci zejména v podoborech back office, zákaznická podpora a office manager. 

Na 65,3 procenta respondentů měla v době průzkumu práci. Vedle toho 36,8 procenta uvedlo, že aktivně hledá novou pracovní příležitost, dalších 43,6 procenta sice aktivně nehledá, ale je otevřeno novým příležitostem. Více jak polovina dokonce v posledním půl roce odpověděla na nějakou pracovní nabídku. Dá se tedy říct, že na poli administrativních pozic je v rámci pracovních nabídek poměrně živo. 

Lidé, kteří pracují, či hledají práci v administrativě, preferují spolupráci na hlavní pracovní poměr a na plný úvazek. Největší část z nich aktuálně dochází do kanceláře jednou až dvakrát týdně, po zbytek času pracují na dálku. 

A o jaké pracovníky se typově jedná? Mírně mezi nimi převažují ti, kteří se považují za více zkušené (57 procent vs 43 procent). Nejčastěji mají odpracováno šest a více let v daném oboru a přes deset let praxe celkem. Pracují či hledají práci tradičně převážně v Praze, případně Středočeském nebo Jihomoravském kraji. Nejčastěji jim je mezi 26 až 35 lety (43 procenta) a mají vystudovanou střední školu s maturitou (41,8 procenta) nebo bakaláře na vysoké škole (32,5 procenta). 

Necelá polovina z nich uvedla, že pracuje v oboru, který studovala, zároveň ale víc jak polovina z této množiny uvádí, že je škola nepřipravila dostatečně pro výkon jejich současného zaměstnání. Zbytek tedy doháněl znalosti o svém oboru během své práce samostudiem. 

Pouze 14 procent pracovníků v administrativě, kteří se průzkumu zúčastnili, pracuje ve startupech. Většinou ale neplánují návrat do jiného prostředí.

 

Pokud jde o otázku mzdy, junioři v administrativě pobírali v době konání průzkumu loni na podzim průměrně 33 417 korun, senioři 46 037 korun. Požadují ale více, v průměru 36 266 korun, respektive 48 475 korun. Určitě by nešli pod 29 832 korun, respektive 41 225 korun. 

Václav Lang

Šéfredaktor SJ News. Předtím téměř deset let pracoval jako politický reportér v předních českých médiích. Střídavě žije na rodné Šumavě a v Ciudad de México.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Průzkumy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články