Pohledy, gesta, mimika, to všechno hraje při osobním setkání velmi důležitou roli, ať už jde o přijímací pohovor do nové práce, obchodní schůzku či jen diskusi s kolegy. Často napoví víc než vyšperkovaný životopis či firemní portfolio. Vědět, jak „přečíst" nonverbální komunikaci, se tedy může (nejen) v pracovním prostředí hodit. Pojďme si proto projít některé její základní signály.
V minulém článku o vedení přijímacího pohovoru jsme si pověděli, že informace při něm získané je potřeba posuzovat také v kontextu momentální situace, osobnosti uchazeče a neverbálních signálů. Ty kolikrát prozradí víc než CVčko či nabiflované odpovědi. Napovědět mohou ale i uchazeči o zaměstnání, potažmo obchodnímu partnerovi, kolegovi ze skupiny či podobně.
Ve spolupráci s HR konzultantem StartupJobs Michalem Slavíčkem jsme dali dohromady tyto příklady řeči těla, které se v pracovním prostředí vyskytují:
1) Začněme popořadě. Ať už jde o každodenní setkání či třeba přijímací pohovor, podání ruky je za všech okolností výrazným komunikačním prostředkem, třebaže se říká, že víc než o osobnosti dotyčného prozradí o jeho momentálním rozpoložení. Jeho rozklíčování může být složité a je třeba jej opět chápat v kontextu. Existují osobnosti, u kterých podání ruky ve stylu tzv. „leklé ryby" skutečně svědčí o nejistotě, jindy se naopak lidé snaží svou nejistotu a pasivitu maskovat právě příliš pevným stiskem, a demonstrovat tak svou sílu a dominanci. Rovněž snaha obejmout vlastní dlaní podávanou dlaň může vypovídat o tom, že chce dotyčný druhého ovládnout, kontrolovat.
2) Při rozhovoru mnohé prozradí nohy, respektive špičky chodidel. Platí totiž, že kam směřují špičky, tam směřuje pozornost.
3) Výrazným vypovídacím znakem je pohled dotyčného. Šikmo dolů značí emoce a pocity. Naopak šikmo nahoru zase soustředění se na data, fakta a obrazy. Přiměřený pohled do očí svého partnera v diskusi vypovídá o jeho sebedůvěře, uhýbání pohledem může naopak signalizovat nejistotu, nervozitu či dokonce lež. Pokud zaznamenáte rozšířené zorničky, znamená to, že jste druhou stranu zaujali.
4) Chytání se zezadu za krk znamená ztrátu motivace. Je to signál, že dotyčného již daná činnost nebaví a rád by skončil.
5) Sevřené prsty, někdy dokonce v pěst, zase vypovídají o tom, že se dotyčný potřebuje někoho či něčeho držet, tedy nachází se v situaci, ve které si není jistý. Gesta s otevřenou dlaní svědčí o přátelskosti a čestnosti.
6) Jedna ruka přeložená přes druhou, či dokonce držení se za druhou ruku, zase značí snahu kontrolovat se.
7) Naopak stříška z prstů značí v řeči odborníků „meč", symbol krále, a tudíž odráží dominanci. Ukazuje, kdo je hlavní osobností setkání a koho mají ostatní poslouchat.
Na závěr je důležité poznamenat, že nonverbální řeč by měla být sladěná s řečí verbální, a tedy by měla být pravá a autentická. Právě autenticita a upřímnost je tím, co se (nejen) v pracovním prostředí hodí a vyplácí.
Foto: www.freepik.com