Prodávají limonády, pivo, zmrzlinu, květiny i farmářskou zeleninu. Prodavačky v nich ale nenajdete. Na mnoha místech v Česku fungují samoobslužné stánky jen se zbožím a krabičkou na peníze. Jen zřídka se stane, že vandalové kasičku vykradou. Většina lidí zaplatí tolik, kolik má a někdy přihodí i něco navíc.
Člověk přijde k zurčící studánce, vytáhne z ní vychlazenou limonádu, do kasičky vhodí pár korun a může se občerstvit. Žádná výdejová okénka, žádní prodavači, žádné automaty ani kamery. A přesto to funguje, jen na principu dobré vůle lidí. Jak těch, kteří samoobslužný bar zřídili, tak těch, kteří v něm poctivě nakupují. Samoobslužných stánků, které spoléhají na poctivost svých zákazníků a nemají v sobě zabudovaného žádného hlídače platby, v posledních letech v Česku přibývá. Jsou často umístěné volně v krajině a čekají na turisty, nebo jsou na veřejných místech a čekají jednoduše na kolemjdoucí. Prodávají se v nich nápoje, vázané květiny i třeba farmářská zelenina.
Jedním z takových stánků je Krkonošský limobar, umístěný na prameni potoka pod kopcem ve Špindlerově Mlýně. Prodává limonády a nealko pivo chlazené v přepravkách ve studánce, poblíž stojí dokonce stánek s domácí zmrzlinou, rovněž na principu dobrovolné platby do kasičky. Na všechno tu dohlíží pouze ručně vyřezávaná dřevěná socha Krakonoše. Před osmi lety tenhle limobar založil Pavel Bulva mladší z nedalekého penzionu Krakonoš.
„Měl jsem tehdy v hlavě vzpomínku z dětství z jedné vesnice u Litomyšle, kde si lidé mohli točit pivo ze sudu, který byl umístěný v nějaké tůňce a platilo se do kasičky, která ani nebyla zamčená. Tenkrát jsem nechápal, jak může něco takového fungovat a za pár let jsem došel k tomu zkusit hodit basu limonád do potoka, přidělat kasu a čekal jsem, co bude. A ono to nějakým zázrakem fungovalo,“ vzpomíná Bulva. V počátcích Krkonošský limobar vypadal jinak, byl menší a prodávalo se zde pouze pár limonád za den. „Vzpomínám si, jak jsem první týdny pořád chodil kontrolovat, kolik se prodalo. Byl jsem tou dobou hrozně zvědavý, jestli to bude fungovat a jakým způsobem,“ směje se Bulva.
Krkonošský limobar se stal vyhledávanou zastávkou ve Špindlerově mlýně. Prázdné láhve od limonád lidé odkládají do dřevěné krabice u baru. (Foto: Věra Vaňková)
Pak Bulva každým rokem vymýšlel různé inovace a snažil se limobar postupně vylepšovat do dnešní podoby. Za ty roky se limobar stal vyhledávaným cílem a zastávkou turistů, ale i místních obyvatel. Má už vlastní Instagramové a Facebookové stánky, turisté jej s nadšením popisují v kdejaké turistické Facebookové skupině či bedekru.
V letní sezóně jej navštíví během dne desítky až stovky lidí a Bulva do něj doplňuje zboží jednou až dvakrát denně. Sezona limobaru začíná tradičně na Velikonoce a končí říjnem či listopadem. Dlužno podotknout, že ceny má více než lidové. Nealko pivo zde stojí 25 korun, limonáda 20 korun. „O to, jestli budou lidé poctiví, jsem se nebál. Věřím, že většina lidí, kteří limobar navštěvují, poctiví jsou, ačkoliv si nedělám iluze o tom, že sem tam někdo nezaplatí. Ale někomu se zas nápad líbí, a tak přihodí něco navíc a ono se to nějak vykompenzuje,“ zamýšlí se Bulva. Jednou se stalo, že kasičku někdo vybral, ale Bulva říká, že to byla jeho hloupost, protože ji nechal odemčenou.
„Letos v létě přišel brácha s nápadem, že bychom tam mohli prodávat mimo limonád i zmrzliny, které si sami vyrábíme, a tak jsme to ještě během letní sezóny zrealizovali. Sklidilo to úspěch a nás těší, že můžeme nabídnout originální produkt, za kterým si stojíme, a trochu tak udělat limobar o něco více jedinečným,“ shrnuje Bulva. Dodává, že určitým zdrojem výdělku pro něj limobar již je, ale je to projekt pro radost a o peníze v něm primárně nejde.
I za kytice lidé platí poctivě
Dalším artiklem, který se zabydlel v samoobslužných stáncích, jsou květiny. Konkrétně ručně vázané kytice. Tento druh prodeje letos zkusila mostecká společnost Vykvetlo, což je něco mezi květinářstvím a květinovou farmou. Sami si zde pěstují luční a zahradní květiny bez použití cehmie. Zajišťují květinovou výzdobu pro svatby, oslavy, kavárny a restaurace a květinový stánek zřídili letos u kavárny Café atrium v Chomutově. „Cílem bylo nabídnout naše kytice náhodným kolemjdoucím a upozornit na naše květinářství,“ vysvětluje Lukáš Bobysud, majitel květinářství. Jak sám říká, kapacita stánku je omezena počtem kytic, které stihnou uvázat. „Na týden jsme do stánku dávali maximálně deset kytic. Zatím nám všichni zaplatili. Když je stánek na nějakém místě s rušným provozem, s placením není problém,“ podotýká Bobysud.
Samoobslužný stánek s květinami v kavárně v Chomutově. Ani tady se nesetkali s tím, že by si květiny někdo bral bez placení. (Foto: Vykvetlo)
Jak doplňuje Veronika Kocholatá ze spolku Masopust, stánek v kavárně byl součástí benefiční akce Rozkvetlý Masopust, kterou kavárna pořádala. „Protože vše bylo zaměřené na květiny a s Vykvetlo jsme již nějakou dobu byli v kontaktu, spolupráce se nabízela. Stánek v atriu Chomutovské knihovny po akci zůstal ještě asi dva měsíce a květiny se doplňovaly každý týden,“ říká Kocholatá. I ona vypozorovala, že lidé platili poctivě. „Nesetkali jsme se s tím, že by někdo něco ukradl. Naopak, máme úsměvný zážitek, kdy chlapec chtěl své dívce koupit květiny, ale měl málo peněz. Dal, co měl, a do schránky na peníze hodil lístek s omluvou a kontaktem na sebe, že chce zbylé peníze doplatit. Věřím, že to Zamilovaný kluk z Prahy, jak se představil, také udělal,“ vypráví Kocholatá. S provozem samoobslužného stánku na kytice chtějí rozhodně pokračovat i v příštím roce. Květinové stánky bez obsluhy provozuje v jarní a letní sezóně také květinářství Kveetko v Němčičkách na jižní Moravě. Jeho Kveetkomaty se staly velmi populární a rovněž kolem nich již vznikla početná fanouškovská komunita.
Samoobslužný stánek na květiny a domácí zeleninu provozuje například statek Rolnička v Draženově u Domažlic. V malém dřevěném stánku si zde lidé mohou sami nakoupit svazky ředkviček, mrkve, saláty nebo dýně. „I když musíme být ještě nějaký čas doma v karanténě, stánek bude od zítřka opět otevřen. Díky tomu, že je stánek samoobslužný a nedochází ke kontaktu se zákazníky, hygiena nám umožnila stánek otevřít, za což jsme opravdu šťastní,“ vzkázali majitelé svým zákazníkům.
Samoobslužný stánek se zeleninou na statku Rolnička na Domažlicku. (Foto: Statek Rolnička)
Prodej v samoobslužných stáncích je samozřejmostí v zahraničí. Například ve Švýcarsku na horských salaších jsou běžně umístěné lednice s domácími sýry, které si lidé odebírají a platí do kasičky pověšené na stěně.
Úvodní foto: Krkonošský limobar. (Autor: Pavel Bulva)