Čtyři zakladatelé představují platformu Cruxo. Přináší inovativní přístup v prodeji reklamního prostoru na e-shopech

Čtyři zakladatelé představují platformu Cruxo. Přináší inovativní přístup v prodeji reklamního prostoru na e-shopech

5. dub 2022 Anna Jurečková 3 min

Na pole marketingu e-shopů vstupuje nový hráč. Projekt Cruxo, za kterým stojí Petr Pavlík, Jan Galgonek, Matěj Novák a Michal Trunkát, chce pomocí technologií zefektivnit a inovovat reklamu, aby pomohla zvyšovat prodeje a zisky. Jedním z důležitých aspektů je personalizace, která by podle autorů měla mimo jiné přinést i lepší zákaznickou zkušenost.

Jak ukazují data nákupního srovnávače Heureka a Asociace pro elektronickou komerci (APEK), v posledních dvou letech zaznamenal navzdory pandemii český e-commerce trh růst. Celkový obrat českých internetových obchodů loni dosáhl 223 miliard korun a vzrostl ze 195 miliard korun, které vykázal rok předtím. A v prvním „covidovém“ roce 2020 růst dosáhl až 26 procent.

Kromě obratů ale vyrostla i potřeba, jak lépe značky na e-shopech propagovat. V odpovědi na to vznikla nová retail media platforma Cruxo, za kterou stojí čtveřice výrazných jmen se zkušenostmi z oblasti e-commerce, marketingu i technologií. Petr Pavlík, Jan Galgonek, Matěj Novák a Michal Trunkát prezentují Cruxo jako projekt vznikající na základě potřeb skutečných lidí v retailu, který přinese efektivnější správu reklamy. 

„E-shopy mají unikátní data o preferencích a chování svých zákazníků. Často je však nevyužívají naplno. Cruxo přináší retailerům nástroje, díky nimž mohou data využít k personalizaci komunikace, která je díky tomu relevantnější, a tedy účinnější,“ tvrdí Matěj Novák, CTO Cruxo. Zakládal a vedl i sdružení Czech Publisher Exchange zastřešující programatickou reklamu pro přední české mediální domy.

Cruxo je aktuálně ve fázi navazování prvních spoluprací a v některých případech už testuje nasazení řešení. Nejprve se chce oslovit velké hráče české e-commerce scény, později se zaměří také na středně velké subjekty.

Výhody pro retailery, vendory i spotřebitele

Technologické řešení má retailerům přinést vyšší výnosy z reklamních ploch, nižší náklady díky automatizaci procesů a vyšší prodeje na základě cílené reklamy. Jeho součástí je také online analytika kampaní a přístup k platformě pro nákup, plánování a řízení kampaní. Optimalizace reklamy a nové možnosti cílení by zároveň měly zlepšit zákaznickou zkušenost. Z nástroje by měli podle zakladatelů benefitovat i dodavatelé. Vyšší konverzní poměr a návratnost investic je také mají motivovat k větším výdajům za reklamy na e-shopech.

„Průkopníkem monetizace reklamního prostoru na e-shopech je bezpochyby Amazon jako největší retailová reklamní platforma. Jeho data navíc potvrzují, že chuť dodavatelů inzerovat v retail médiích roste. Aby byl reklamní prostor využit opravdu efektivně, je třeba maximálně využít data a vytvořit personalizovaný obsah, který ocení jak vendoři (prodejci) a e-shopy, tak i zákazníci,“ doplňuje Michal Trunkát. CEO Cruxo strávil posledních pět let v čele e-commerce pro Česko a Slovensko společnosti Procter & Gamble.

Třetí ze zakladatelů Jan Galgonek do projektu vloží dlouholeté zkušenosti z digitálního marketingu, dat a technologií. Ty nasbíral například v reklamní skupině Adexpres, kterou založil v roce 2010. Začátkem letošního roku 2022 založil ve spolupráci s investičními skupinami KKCG a Rockaway agenturní skupinu Mind2Flo zaměřenou na média a marketingové technologie. Petr Pavlík je známý jako šéf Albertu a Rohlíku, ve vedoucích pozicích působil také ve společnostech Procter & Gamble, Reckitt Benckiser nebo Stock Spirits Group.

Foto: Cruxo

Anna Jurečková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Technologie, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články