„Technoking” Tesly Elon Musk se netají tím, jaká otázku mu u pohovorů pomáhá rozklíčovat, zda si dotyčný uchazeč o práci v jeho impériu při pohovoru nevymýšlí. Jeho logika se veskrze setkala se souhlasným přikyvováním recruitingové obce, teď však předloženou tezi nevědomky potvrdili i psychologové zkoumající chování zločinců. V kostce jejich verdikt zní, že lidé, kteří mluví pravdu, jdou ve svém vyprávění do nejdrobnějších detailů, zatímco ti ostatní kloužou po povrchu.
Přijímací pohovor může někdy připomínat soutěže krásy, kdy se soutěžící snaží všemi prostředky zakrýt své nedostatky a do očí porotců vyzdvihnout své (často zveličené) přednosti. Porotce, kterému v našem případě nejde o pouhé udělení titulu na pár měsíců, ale o co nejdelší a nejefektivnější týmovou spolupráci, musí rozklíčovat, co je naleštěná bída a co skutečné dovednosti uchazeče. Což není vždy snadné.
V listopadu loňského roku jsme si mohli na Twitteru všimnout Muskovy výzvy: „Nabíráme inženýry do Giga Berlín! Zítra osobní pohovor na místě…” k níž dodal, aby zájemci zaslali své životopisy. „Prosím, popište několik nejtěžších problémů, které jste řešili, a jak přesně jste je vyřešili,” zdůraznil.
When sending your resume, please describe a few of the hardest problems you solved & exactly how you solved them
— Elon Musk (@elonmusk) November 6, 2020
Nenápadný dovětek, který není sám o sobě nijak zvlášť překvapivý, je ve skutečnosti geniálním tahem, jenž pomůže vyzrát na rizika pohovorů popsaná výše. Jak totiž Musk už před čtyřmi lety popsal na jedné z konferencí, „lidé, kteří skutečně problém vyřešili, přesně vědí, jak ho vyřešili”.
Vědci na to přišli
Teď si asi klepete na čelo, že to je přece jasné a není v takovém chytáku žádná věda. Na sklonku roku se však skuteční vědci, zkoumající metody odhalování lhaní, pochlubili převratnou technikou, která při běžném rozhovoru - na rozdíl od ne vždy spolehlivého detektoru lži - spolehlivě odhalí lháře. Své závěry publikovali v prosinci v Journal of Applied Research in Memory and Cognition. Jejich nový přístup podle jedné z autorek Cody Porter, psycholožky trestního chování na Univerzitě v Portsmouthu, předpokládá, že „mentální a strategické procesy používané pravdomluvci během pohovorů se zásadně liší od procesů lhářů”.
Výzkumníci se opírají o techniku AIM (Asymmetric Information Management), jejímž jádrem je ve zkratce „tahání” detailních informací z podezřelých. Když tazatelé podle Cody Porter povzbudí vyslýchané, že pokud poskytnou detailnější informace o zjišťované události, bude možné lépe detekovat, zda mluví pravdu či nikoli, začne se jejich chování diametrálně odlišovat. „Výzkum skutečně ukazuje, že když podezřelí dostanou tyto instrukce, chovají se odlišně v závislosti na tom, zda mluví pravdu, nebo ne. Pravdomluvci se typicky snaží prokázat svou nevinu a obvykle poskytují podrobnější informace,” konstatuje průzkum.
Naproti tomu lháři se podle něj snaží výpovědí skrýt svou vinu, a tak „strategicky zadržují informace”, neboť správně věří, že více poskytnutých informací přivede snadněji vyšetřovatele na jejich stopu.
Vědci správnost této teze ověřovali na 104 dobrovolnících, kteří byli poslání v rámci „utajené operace” na různá místa univerzity, kde měli uložit či vyzvednout zpravodajské materiály. Všem pak bylo sděleno, že během jejich nepřítomnosti došlo k vyzrazení utajených dat a oni jsou podezřelí. Museli se podrobit pohovoru s nezávislým analytikem, přičemž polovina dostala instrukce, že má sdělit pravdu a prokázat tak svou nevinu, druhá naopak, že pravda o jejich misi musí zůstat utajena, a proto si mají vymyslet krycí příběh. Při použití techniky AIM podle autorů tazatelé snadněji odhalili lháře, míra přesnosti detekce lži vzrostla oproti jiným metodám z 48 procent na 81 procent.
Jak následně upozornila média, výzkumníci tak mimoděk potvrdili to, co Elon Musk, nově známý jako technoking Tesly, dávno věděl. „Lidé, kteří skutečně vyřešili daný problém, jej znají a dovedou popsat drobné detaily,” prohlásil na zmíněné přednášce v roce 2017.
Až tedy budete příště podstupovat pracovní pohovor - a nemusí to být zrovna pro Elona Muska - myslete na to, že více poskytnutých detailů vás činí důvěryhodnějšími, zejména při popisování výzev, jimž jste čelili. Třešničkou na dortu pak podle odborníků bude detalní popis toho, jak byste nabyté zkušenosti mohli zužitkovat v novém angažmá.
Foto: Tesla