Prvním známým českým lifehackerem byl podle Tomáše Baránka kutil Přemek Podlaha. I dnes se lidé pokoušejí o všemožné zlepšováky, jen už se nemusí jednat pouze o kropáč s přidělanými dírkami či kolečko s pojezdem, ale třeba o duševní systém na třídění přehršle informací. Spoluzakladatel nakladatelství Melvil, spisovatel a vystudovaný matematik se podělil se StartupJobs Newsroomem o některé své lifehacky, které by mohly být tento rok užitečné pro podnikatele, a také o tipy na související četbu.
„Lifehack je buzzword,” začíná rozhovor Tomáš Baránek, který bývá označován za předního tuzemského lifehackera. Spektrum lifehacků je podle něj takřka nekonečně široké. „Je to slovo, kterým můžete pojmenovat jakoukoli životní radu, zlepšovák, který se vám zlíbí. Důležité je sdílení, protože k čemu je lifehack jednomu člověku, když se o něj nemůže podělit. Čili je s ním spojená i schopnost přenositelnosti nebo formulace do nějakého pravidla,” dodává. On sám se o vychytávky dělí prostřednictvím svého blogu Lifehacky, potažmo i nakladatelství zaměřujícího se na seberozvojové a vzdělávací tituly.
Jeho oblíbeným zlepšovákem poslední doby jsou myšlenkové algoritmy. „Řekněme, že to jsou postupy, jak částečně zautomatizovat vlastní myšlení, počítat dopředu s různými spouštěči událostí - ať už k nám přicházejí zvenčí či zevnitř - a zformulovat si ideální postup, který uděláte, když nastane, nebo nenastane nějaká situace,” popisuje. „Ve skutečnosti nic nepotřebuje svět víc, než se umět zastavit těsně předtím, než učiníme nějaké nezvratné rozhodnutí v životě, podnikání či přesahující do veřejného prostoru. Nedat hned na první dojem, intuici, ale promyslet si to,” dodává.
V podnikání intuice nemá místo, soudí lifehacker Tomáš Baránek. (Foto: Archiv TB)
Právě spoléhání se na intuici může být podle něj pro podnikatele fatální. „Intuice nás zavede na zcestí, a i když může sloužit v různých mezilidských situacích, nesmí být jediným rádcem, rozhodujete-li se o budoucnosti firmy,” zdůrazňuje. V takových případech doporučuje, aby si podnikatelé dávali při rozhodnutích pozor na své zavedené myšlenkové postupy a zkreslení, v jejichž důsledku pak vzniká tzv. „systémový šum”, a zapojili při rozhodování o podnikání kontrolní mechanismy uvnitř firmy, které zabrání tomu, aby se rozhodovali o důležitých strategických věcech jen intuitivně. Při opakovaných rozhodnutích může posloužit metodika, která se bude snažit rozhodovací proces standardizovat. „Šum je jedna z příčin rozmrzelosti podnikatelů, kteří skrz něj nejsou schopni vidět cenná data,” dodává.
Pomocníkem při detekci a odstraňovaní šumu může podle Baránka být i knižní novinka Daniela Kahnemana Šum. Její autor a nositel Nobelovy ceny za ekonomii rád říká, že „mozek je generátorem rychlých závěrů”, a pokud chceme dělat chytřejší rozhodnutí, tedy na základě kritického myšlení, je potřeba se umět zastavit. „K rychlému, intuitivnímu rozhodování, jehož efekt je užitečný v mnoha životních situacích, ale v dnešním informacemi zavaleném světě je tento systém extrémně přetížený, se obracíme vždy, když už nevíme, kudy kam, tak se rozhodneme emocionálně nebo zrychleně, na základě intuice. A to je problém právě i v organizacích,” doplňuje Baránek.
Na přetlak informací má český lifehacker také svou vychytávku. Jako nakladatel neustále vyhodnocuje, co přečíst, aby mu něco neuniklo, z čehož plyne velký tlak a známý pocit FoMo (fear of missing out, strach z toho, že něco propásneme - pozn. red.). „Informací je víc, než za život stihneme vstřebat, takže jedním z mých vstupních algoritmů je, že mám sepsané okruhy témat, jimž se věnuji, a ty fungují jako hrubé síto, přes které jednou za čas nekompromisně profiltruji množství článků či knih, které se mi hromadí ve frontě,” popisuje Baránek. „Přestože mě zajímá spousta dalších témat, musím si dávat pozor, abych kvůli spontánnímu rozšiřování záběru nezůstával na povrchu u věcí, které jsou pro mne klíčové," dodává.
„Svět se nezpomalí, ale lidé se zpomalit můžou."
Podobnou radu dává i spisovatel Oliver Burkeman ve své novince Four Thousand Weeks, v níž upozorňuje, že člověk nikdy nebude mít kapacitu stihnout vše, co by stihnout chtěl, a tak se musí naučit smířit s tím, že některé věci bude muset oželet, aby se mohl pořádně věnovat alespoň některým z nich.
Podle Baránka pandemie covidu-19 do jisté míry zasáhla oblast seberozvoje. Zejména v tom smyslu, že se ukázalo, že svět se sice nezpomalí, ale lidé se zpomalit můžou. „Jak říkal v nějakém rozhovoru terapeut Vojtko, je důležité se naučit poodstoupit stranou. To je hodně dobrý příměr a vlastně lifehack, ono ukročení stranou – vy nemusíte meditovat, stačí odstoupit stranou a trošičku si počkat, podívat se zvenčí a zase do toho proudu vstoupit zpátky. Je podle mě moc užitečné, že si i díky zpomalení v lockdownech část lidí nejspíše všimla, jak funguje sebereflexe,” říká.
A co dalšího by v této době doporučil specificky podnikatelům? Podle něj je to rozhodně obklopení se lidmi. Pandemie do značné míry v některých svých etapách fyzické kontakty zcela přerušila, někdy omezila, a Baránek, byť podle svých slov spíše introvert, prý pocítil, že potřebuje více vídat kamarády i kolegy. Možnost být v reálném kontaktu s lidmi má podle něj zásadní vliv na zdraví a psychiku, naopak veškeré technologie, které umožnily v poslední době obejít se bez lidského kontaktu, mají nezanedbatelné dopady na kvalitu lidského života. „Neděláme vše pro to, abychom ve finále seděli u počítačů nebo s nějakou VR helmou na hlavě, děláme to proto, aby nám bylo dobře s lidmi, kteří to s námi myslí dobře,” zamýšlí se. „Ostatně je známo, že lidé žijící o samotě umírají dřív,” dodává.
Odmítnout alkohol a přijmout nejistotu
Baránek také doporučuje investovat do změny vlastních návyků souvisejících se spánkem. Sám třeba nepije večer alkohol, který je velkým disruptorem spánku. „Což je vlastně zásadní lifehack pro každého startupistu,” uvádí.
Naopak s nejistotou, která se v tomto vrtkavém období často skloňuje, doporučuje nebojovat, ale smířit se s ní, protože nejistota bude vždy součástí našich životů i podnikání, pandemie to jen zvýraznila. „Při narození vám taky nikdo neřekne: ,Ty budeš žít 80 let a všechno bude vždycky jen dobrý.‘”
S tím souvisí i správný mix časového horizontu věcí, které děláme a promýšlíme. „Typickým rysem naší společnosti je, že se příliš věnujeme činnostem, které se mají naplnit až v budoucnosti. Jenže budoucnost zatím neexistuje a možná pro některé z nás ani existovat nebude. Naopak největší jistotou je přítomný okamžik. Proto je tak důležité dělat i obyčejné radostné věci, které se odehrávají teď a jen teď, a neobsahují žádné aspirace, či se potkávat s lidmi jen pro radost, bez nějaké agendy.”
Právě to může lidské psychice velmi napomoci, a jak Tomáš Baránek uzavírá: „Byznys jsou lidé, kteří ho dělají, a lidé, pro které je produkt určen. A pokud chcete lidi oslovit, musíte jim rozumět, mít je rád. Což neuděláte bez toho, abyste dokázali být spokojeni sami se svým životem právě teď.”
Doporučená literatura podle Tomáše Baránka:
Jak si dělat chytré poznámky - Schönka Ahrens
Chystáte se udělat strašnou chybu! - Olivier Sibony
Algoritmy pro život - Brian Christian a Tom Griffiths
Foto: Unsplash