Napřed stoly a židle, pak trampolíny a květináče. Vyhledávač nábytku FAVI zmapoval vývoj segmentu během pandemie

Napřed stoly a židle, pak trampolíny a květináče. Vyhledávač nábytku FAVI zmapoval vývoj segmentu během pandemie

18. čvn 2020 Redakce 4 min

Karanténa, prudký nárůst objednávek i přetížená logistika. Nouzový stav zasáhl celé spektrum tuzemské e-commerce a chování zákazníků se během krize otočilo o 180 stupňů. Poslední týdny tak byly pro nejeden e-shop tvrdou zkouškou. Vyhledávač nábytku FAVI.cz sledoval vývoj na trhu s nábytkem v době pandemie i reakce jednotlivých e-shopů. Mimo jiné se ukázalo, že lidé i po skončení nouzového stavu stále upřednostňují nákupy online.


Růst jednotlivých segmentů nábytku a dekorací zajímavě reflektuje nálady nejen v českých domácnostech, ale i firmách. Kategorie nábytku zaznamenala nemalý pokles už na konci února, ale korona krize přinesla další zajímavé změny v poptávce.

Lidé „ladili home office”

Počáteční chování zákazníků v rámci nákupu nábytku není nijak překvapivé. S příchodem možnosti, nebo často i povinnosti práce z domova logicky stouply nároky na vybavenost domácí kanceláře. I přesto, že home office patří v poslední době mezi nejčastější benefity, mnoho lidí zřejmě stále nebylo připraveno.

Data vyhledávače FAVI.cz (viz. níže) ukazují, že prodeje v sekci pracovních stolů vzrostly během jediného dne o 100 % a u kancelářských židlí byl zaznamenán nárůst dokonce o 200 %.

Dělali jsme si to doma pěkné

Pobyt v karanténě vedl přirozeně ke zvýšené péči o naše příbytky. Ani skutečnost, že předčasné velikonoční, ba v některých případech i vánoční úklidy mohly přispět k rozepřím a nevyhnutelné „ponorce”, nic neměnila na tom, že jsme svá hnízdečka prostě chtěli mít útulná.

„Už po prvním týdnu v karanténě začal zájem Čechů o nábytek a vybavení domova opět pomalu růst. Například v kategorii šatních skříní, boxů a organizérů FAVI.cz zaznamenalo nárůst až o 150 %. Češi třídili šatník podle Marie Kondo a věnovali se zvelebování svého domova. Svědčí o tom i neobvyklý nárůst zájmu o obklady či podlahové krytiny,” interpretuje svá data FAVI.cz.

S příchodem slunečného počasí, blížícími se Velikonocemi a zároveň prodloužené povinnosti zdržovat se doma začali Češi trávit více volného času na zahradě či chatách. Přestože byli lidé s nákupy a utrácením v době krize viditelně opatrnější, zájem o grily, květináče a další vybavení na zahradu koncem března prudce stoupal. Například trampolíny vyskočily na 140 %, celá sekce zahradního nábytku pak o 200 %.

Vývoj jednotlivých kategorií na FAVI.cz

Internetový vyhledávač nábytku v porovnání s loňským rokem postupně zaznamenal alespoň stoprocentní nárůst v těchto kategoriích:

  • Během jediného dne sekce pracovních stolů vyskočila o 100 % a kategorie kancelářských židlí o 200 %.
  • Nárůst v kategorii bezdotykových dávkovačů mýdla činil 800 %.
  • Koncem března se začal zvyšovat zájem také o sekci zahrad, hledání zahradního nábytku se zvedlo až o 200 %.
  • Bez povšimnutí nezůstala ani kategorie rekonstrukce, kde vyhledávání podlahových krytin posílilo o 100 %.
  • Vzrostla také poptávka po bavlněných produktech, kategorie metráže vyskočila na 130 % a ložní povlečení až o 250 %.

Jak e-shopy řešily nápor objednávek?

Společnost ve svém reportu sledovala také reakce jednotlivých e-shopů na krizový stav. První velká vlna objednávek zavalila například i e-shopy s textilem a galanterií. „Prodej bavlněných látek vzrostl až o 700 % oproti trendu a našim předpokladům,” popisuje nárůst Michal Kempa, majitel e-shopu Goldea.cz. Na rapidní nárůst objednávek e-shop reagoval ztrojnásobením počtu lidí v týmu a zavedením nočních směn. V okamžiku, kdy se počet denních objednávek blížil k 800, zvýšil minimální metráž látky z 0,5 metru na 1 m.

To však byla jediná změna vůči zákazníkům, kterou Michal Kempa zavedl. „Cítili jsme obrovskou důvěru a také vděčnost. Přestože se dodací lhůta prodloužila ze dvou dnů na pět, zákazníci s námi táhli za jeden provaz a tohle období jsme zvládli skvěle. Zároveň nám to pomohlo zjistit, že na takový nápor objednávek jsme skutečně připraveni. Jak po stránce zásob a skladů, tak pracovních kapacit pro stříhání látek a expedici objednávek,” doplňuje.

Co s propadem objednávek?

Segment nábytku zaznamenal nemalý pokles již koncem února. „Propad investic do marketingových nástrojů byl v podstatě ze dne na den. Od 24. února jsme začali evidovat rapidní propady z performance marketingu. Některé nástroje jsme byli nuceni vypnout úplně. Situaci jsme celkem rychle podchytili tak, abychom se nedostali do velkých ztrát,” vzpomíná Martin Beránek z e-shopu Dekorhome.cz.

Na začátku pandemie se pak navíc objevily problémy s logistikou i obavy zákazníků. „V době zavádění restrikcí jsme ve firmě evidovali přes 50 % plateb hotově při převzetí zásilky. To však bylo velice nepříjemné, protože necelá polovina zákazníků objednávky stornovala. A to buď z důvodu, že nechtějí platit kartou, nebo že se bojí platit předem,” dodává marketingový zástupce e-shopu. Problém prý vyřešilo až upozornění na webu, že e-shop je plně funkční, doručuje bezkontaktně a na základě všech bezpečnostních opatření.

„Po lehkém poklesu poptávky v prvním týdnu nouzového stavu přišel dynamický nárůst objednávek, který gradoval zhruba v polovině dubna, kdy se meziroční čísla růstu pohybovala nad 350 %. Tento trend v umírněnější podobě pokračuje i nadále,” přibližuje situaci Jan Skalický, marketingový ředitel e-shopu 4home.cz.

Přestože kamenné prodejny se už postupně otevírají, autoři reportu pokles zájmu o nákupy online nezaznemenali. Přisuzují to přetrvávajícím obavám zákazníků z fyzické návštěvy obchodu, ale také pohodlí při nakupování online. Ukazuje se, že lidé si během uplynulých dvou měsíců na výhody nákupů na internetu zvykli a zůstanou u nich také po krizi. FAVI.cz tak očekává, že segment nábytku a vybavení domácnosti na poli tuzemské e-commerce bude s největší pravděpodobností nadále růst.

Autor: Jakub Zahurský/StartupJobs

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Průzkumy, Kancelář
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články