Kalifornský startup vyvíjí nehormonální antikoncepci pro obě pohlaví

Kalifornský startup vyvíjí nehormonální antikoncepci pro obě pohlaví

24. bře 2019 Redakce 2 min

Zarytým konzervativcům a ortodoxním věřícím teď zřejmě vstávají vlasy hrůzou. V americké Kalifornii se totiž rodí antikoncepce, která má ambici stát se populárním prostředkem k zabránění nechtěného otěhotnění. Bude se jednat o nehormonální látku bez vedlejších účinků a navíc má být použitelná pro ženy i muže. Stojí za ní startup YourChoice Therapeutics z Berkeley.
 

Žádný ze současných antikoncepčních prostředků není dokonalý, na tom se asi shodneme. Dokonalá zřejmě nebude ani novinka od YourChoice Therapeutics, kterou chce kalifornský startup uvést na trh do šesti let. Rozhodně ale bude přelomová a v mnohém lepší, než co je k dostání nyní.

V první řadě nebude hormonální, takže se uživatelé vyhnou nežádoucím vedlejším účinkům, jako je to u současných antikoncepčních pilulek. Vědcům z University of California v Berkeley se totiž po zhruba desetiletém zkoumání podařilo najít nový způsob, jak neinvazivně „odzbrojit” spermie.

„Našli jsme způsoby, jak snížit produkci energie spermií, a zabránit tak pohybovému schématu potřebnému pro oplodnění,” uvádí trochu kostrbatě firma. V překladu to znamená, že tým zjistil, jak blokovat protein na spermiích, který je pro oplodnění nezbytný. Uživatelé navíc nebudou tímto způsobem vystaveni zvýšenému riziku vzniku krevních sraženin, rakoviny nebo jiných vedlejších účinků spojených s používáním běžné antikoncepce.
 

Dva typy produktů

V první fázi firma představí produkt, který se bude aplikovat vaginálně před pohlavním stykem, následně má být na trh doručen druhý produkt, který se bude aplikovat perorálně a budou jej moci užívat jak ženy, tak muži. Jak informoval web TechCrunch, společnost zatím plánuje zahájení prodeje na rok 2025, do roku 2023 očekávají zakladatelé hodnotu projektu 37 miliard dolarů.

Firmě se zatím podařilo sehnat investici ve výši 400 tisíc dolarů a k tomu 150tisícový šek od Y Combinatoru. Celkem na pokračování ve vývoji shání dva miliony dolarů.

„Posláním YourChoice Therapeutics je zlepšit život žen, mužů a jejich rodin vytvořením antikoncepční metody, která je bez hormonů, je bezpečná, snadno použitelná a účinná,” uzavírá firma.
 

Autor: VAL

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata:
Další články