Možná vás stávající situace připravila o práci, možná jste jen nyní ucítili příležitost posunout se jiným směrem. Ať tak či onak, pokud pokukujete po novém zaměstnání, jistě se vám budou hodit rady od Martina Basla, specialisty na recruiting, který již léta vede HR ve startupu Livesport. Se svými tipy se podělil v rámci webináře projektu BezPrace.cz, za kterým stojí portál StartupJobs. Jeho záznam najdete na konci článku.
„Jak zvýšit svoje šance na novou práci? Pár tipů mám, ale bude to hlavně o vás,” naznačil Martin Basl hned v úvodu webináře. „Ve výsledku to bude hlavně o vás a o tom, jak moc tu práci chcete a kolik úsilí do toho chcete dát.”
Podle něj 90 procent kandidátů nevěnuje dostatečnou pozornost svému životopisu, přestože je to pro recruitement naprosto zásadní, neboť právě CV bývá to první, s čím recruiter přichází v rámci náboru nových kandidátů do styku. Životopis by podle něj měl být rozhodně aktuální, neměly by v něm chybět kontakty včetně relevantních odkazů na profesní sítě (např. LinkedIn), fotka („Ale aby tam člověk nevypadal jako morous, nikdo nechce pracovat s morousem.”) a všechny nástroje nebo technologie relevantní pro danou pozici, které uchazeč ovládá. „Nehrajete si na supermany a nepiště věci, které neovládáte, vrátí se vám to jako bumerang na případném pohovoru,” radí.
Martin Basl provedl účastníky bezplatného webináře procesem hledání práce.
Uchazeč by podle něj měl uzpůsobit svůj životopis vždy dané pozici v dané společnosti a nedělat „kobercové nálety” s jedním CV na desítky firem s tím, že někde to možná vyjde.
Dále Basl radí nepodcenit přípravu a udělat si podrobný průzkum firmy, zjistit, jaké produkty nabízí, jaká je její historie, vize, na čem má založený byznys, kdo za ní stojí, otestovat její konkrétní produkty nebo se poptat na její firemní kulturu. Mnoho o ní mohou prozradit sociální sítě. „Dejte tomu čas, je to hodně důležitý, zabere to dost času, ale pomůže vám to na případném pohovoru.”
PŘEČTĚTE SI: Spustili jsme web BezPrace.cz. Pomáhá lidem, které COVID-19 připravil o práci
I oblek s kravatou se může vymstít
Při samotném oslovení firmy by pak měl uchazeč nabyté znalosti zúročit. „Buďte co nejkonkrétnější, ukažte, že jste si dali čas s přípravou,” říká. Doporučuje také vyhnout se při oslovování klasickým kanálům, ale oslovit konkrétní lidi, kteří mají v dané společnosti recruitment na starosti. „Popište, proč chcete právě k nim, klidně zajděte osobně do firmy.”
Pokud se uchazeč dostane až k osobnímu (online) pohovoru, měl by si udělat další průzkum a tentokrát si zjistit, s kým se setká, o koho se jedná, co se bude na schůzce odehrávat. „Klidně se na to zeptejte recruitera,” doporučuje Martin Basl. Od věci není ani sepsat si otázky a naopak se připravit na dotazy, které pravděpodobně na pohovoru padnou.
Při samotném pohovoru bychom si měli dát pozor už na první dojem, čili neodfláklnout podání ruky tzv. leklou rybou a také si dát záležet na vhodném oblečení. Jak vzpomíná Basl, ani oblek nemusí být vždy sázkou na jistotu: „U nás už se několikrát stalo, že přišel do technického firmu kandidát v kvádru s kravatou a pak se potkal s klukama z technického týmu, kteří byli v tričku, kraťasech a třeba sandálech, on se cítil blbě, stejně tak i ty kluci v týmu.” Klidně se proto zeptejte recruitera, jaký je dress code, případně se ho pokuste poznat například z fotek na sociálních sítích.
Na závěr zdůrazňuje nutnost včastného příchodu a radí neptat se na nevhodné otázky, například jaké firma nabízí benefity. „To jsou věci, které fakt recruiter nechce slyšet, a podle toho si i udělá obrázek o vás.”
Detailní rady i odpovědi na divácké dotazy najdete v záznamu webináře pod tímto odstavcem. Dozvíte se tam třeba i to, jak je to s užíváním smajlíků v životopisech nebo s podáním ruky v době koronaviru.
Foto: Archiv Martina Basla, Tim Gouw/Unsplash