Expanze na Slovensko a spolupráce se sítí Levné knihy. Online antikvariát Knihobot potvrzuje zájem o knihy z druhé ruky

Expanze na Slovensko a spolupráce se sítí Levné knihy. Online antikvariát Knihobot potvrzuje zájem o knihy z druhé ruky

3. kvě 2022 Anna Jurečková 6 min

Ani ne měsíc po výhře v soutěži Heureky ShopRoku a spojení s Levnými knihami oznamuje Knihobot další novinku. Prodej přečtených knih spouští oficiálně také na Slovensku, kde v létě otevře první pobočku. Do konce roku chce český knižní second hand prodat slovenským zákazníkům stovky tisíc titulů.

Po dobytí tuzemského trhu vstupuje Knihobot na Slovensko. Online antikvariát loni zvýšil obrat více než čtyřikrát na 76 milionů korun. Z toho přes 30 milionů poslal v rámci vyplácení provize zákazníkům. Na Slovensku začali kurýři Knihobotu operovat již loni v listopadu. Nyní startup spouští web Knihobot.sk a v létě plánuje otevřít kamennou pobočku v Bratislavě .

Za necelý půl rok pilotního provozu si slovenští zákazníci objednali více než 50 tisíc titulů, naopak zpátky do oběhu jich vrátili více než deset tisíc. Ambice Knihobotu ale míří mnohem výš. Do Vánoc chce být jedničkou na slovenském trhu a prodat stovky tisíc knih.

„Ukázalo se, že slovenský trh má potenciál růst v následujících letech podobně rychle, jako rosteme v Česku. Tedy znásobit objem prodávaných i přijímaných knížek třikrát až čtyřikrát za rok. Hodně nám pomáhá, že Slováci nemají problém s nákupem české literatury. Většina českých titulů se totiž prodává i ve slovenských knihkupectvích, u světových děl se navíc někdy nevydávají slovenské překlady, pokud už existují české,” uvedl k dnešnímu oznámení Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobotu. Zakladatel Knihobotu Dominik Gazdoš


Slovenský trh má pro knižní second hand byznysový potenciál i proto, že disponuje výrazně menší sítí antikvariátů než Česko. Online prodej přečtených knih zde zatím prosazuje knihkupectví Martinus s projektem Knihovrátok, který čtivo vykupuje výměnou za dárkové poukázky. „I přístup ke knihám mají Slováci podobný jako Češi. Podle některých průzkumů si rádi připlatí za kvalitní tituly, na druhou stranu nemají problém kupovat si sezónní literaturu na jednorázové přečtení. Což je pochopitelně ideální knižní adept na cirkulaci,” dodal Gazdoš. 

Model, s nímž Knihobot vstupuje na Slovensko, zůstává stejný jako v ČR. Majitelé knihy nafotí, nechají je zdarma odvézt kurýrem, nebo je sami odešlou prostřednictvím Zásilkovny. Pak už jen čekají na provizi z prodaných kousků. Ta odpovídá 60 procentům prodejní ceny. 

PŘEČTĚTE SI: Zájem o knihy z druhé ruky roste. Knihobot vyhrál cenu za nejkvalitnější e-shop, Reknihy hlásí šestinásobný obrat 

Dát knihám nový život

I v rámci Česka zaznamenal Knihobot v dubnu několik novinek. Nejprve si v letošním ročníku soutěže Heureky ShopRoku odnesl cenu za nejkvalitnější e-shop. „Z ceny kvality máme velkou radost ze dvou důvodů. Za prvé protože se uděluje na základě skutečné spokojenosti nakupujících. Patří tedy hlavně lidem v našich skladech, kteří mají největší zásluhu na tom, že Knihobot je nejspolehlivější český e-shop. Za druhé doufáme, že náš úspěch přispěje k ukončení blokace použitého zboží na českých srovnávačích cen. Použité zboží si zaslouží stejnou dostupnost a pozornost jako to nové, obzvlášť v dnešní době,“ řekl k ocenění Gazdoš.

Následně Knihobot oznámil navázání spolupráce s prodejní sítí Levné knihy. V pěti pobočkách mají zákazníci z Brna a okolí možnost poslat přečtené knihy do Knihobotu. Kurýra knižní internetový second hand sice posílá zdarma po celém Česku, od nového způsobu si ale slibuje usnadnění procesu a zvýšení motivace dát knihám nový život. Do Levných knih totiž stačí přinést nezabalené tituly na pokladnu a uvést jméno, email a telefonní číslo.

„Na Moravě nemáme zatím žádnou pobočku a našim místním zákazníkům jsme chtěli umožnit stejně snadné vracení, jaké mohou využívat lidé z Prahy a okolí. Chuť najít pro přečtené knížky nové majitele je společná pro všechny čtenáře napříč republikou,” vysvětluje volbu místa Gazdoš.


Spolupráce knižního second handu s knihkupectvím je zatím unikátní a naznačuje možnou podobu knižního trhu v následujících letech.

Pozvolna roste i konkurence

Zájem o knihy z druhé ruky potvrzuje i platforma Reknihy, která v Česku funguje s podobným konceptem od roku 2019. Online knihkupectví Tadeáše Kuly zvýšilo za rok 2021 svůj obrat šestinásobně a aktuálně nabízí více než 60 tisíc naskladněných titulů. V minulém roce se Reknihy rovněž staly vítězem cen SDG v kategorii mladý lídr a získaly členství ve spolku Slušná firma. 

„Oproti komplikovaným fórům a bazarům jsou Reknihy pro nákup knih z druhé ruky mnohem pohodlnější a přehlednější. Zákazníci mohou upřednostnit prodej přes naši platformu i proto, že finance získají nejpozději 14 dní po prodeji. Věřím, že společně můžeme ozdravovat nejen ekonomiku, ale i svoje nákupní chování. Naši zákazníci tak ušetří nejen proto, že nakupují za příznivější ceny, ale získají u nás taky výnos spojený s prodejem knih, které již přečetli,“ přibližuje filozofii zakladatel Kula.

Pobočky mají Reknihy v Praze a Hradci Králové. Čtenáři mohou vrátit do oběhu knihy vydané v posledních dvaceti letech a získat provizi 50 procent prodejní ceny.

Zakladatel Reknih Tadeáš Kula

Foto: Knihobot, Reknihy

Anna Jurečková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články