Daňové přiznání přes datovou schránku krok za krokem. Letos nově povinnost platí i pro tisíce OSVČ
Datová schránka by měla ulehčit podání daňového přiznání. foto: Shutterstock.com

Daňové přiznání přes datovou schránku krok za krokem. Letos nově povinnost platí i pro tisíce OSVČ

21. úno 2023 Ivan Horák 3 min

Postupně letos dostávají poštou přístupy k datové schránce už i lidé s živnostenskými listy a vstupují tak do doby datové. Na daňová přiznání podaná na papíře musejí zapomenout, termíny se přitom nezadržitelně blíží. Na elektronické odevzdání je čas už jen do 2. května, odklad mají jen lidé s daňovým poradcem a to do 3. července.

Ušetří se hromady papírů, peněz za poštovné nebo času nutného na návštěvu finančních úřadů. Kdo má jednou datovou schránku, už může zasílat daňová přiznání jen přes ni. „V návaznosti na existenci datové schránky je i nadále povinnost podat formulářová podání, zejména daňová přiznání, v elektronické podobě,“ připomíná mimo jiné Finanční správa.

A nejde jen o daň z příjmů fyzických či právnických osob, nemovitých věcí, dan silniční či o tu stážkovou. U „datovkářů“ probíhá elektronicky veškerá komunikace se státem. Část podnikatelů si podávání daňového přiznání přes „datovku“ pochvaluje a k „papíru“ by se už nevrátili, ani pokud by tu možnost měli. „Daňové přiznání přes datovou schránku podávají bez problémů i mí rodiče, kterým je přes sedmdesát let," uvádí soukromá účetní Tereza Pávková.

Jak se ale takové daňové přiznání přes datovou schránku podává?

1. Moje daně

Cesta k zaslání podání vede přes portál Moje daně. „Otevře se formulář. Když máte daňové přiznání spočítané v nějakém účetním programu, tak si načtete ten soubor, pokud ne, tak vyplňujete formulář,“ vysvětluje Pávková.

Reprofoto: Generální finanční ředitelství

2. Kontrola

Na vyplnění formuláře navazuje kontrola. „Pokud jste zapomněli například na rodné číslo, tak vás na to systém upozorní a odhalí naprosto každý nedostatek. Žádná nevyplněná okénka ani matematické chyby neprojdou,“ říká účetní.

3. Odeslání

Na kontrolu navazuje odeslání daňového přiznání. „Tam se pak nabízí různé varianty přihlášení. Jedna z nich je pomocí bankovní identity a druhá přes uživatelské jméno s heslem. Pak už obvykle klikám jen na samá ano a daňové přiznání je hotové,“ uvádí Pávková.

Reprofoto: MVČR

4. Daňové přiznání podané poradcem

Podání přiznání přes „datovku“ se zcela vyhnou lidé, kteří mají svého poradce. Ti ho všem svým klientům podávají přes svou vlastní datovou schránku a letos na to mají čas až do 3. července. „Toto dělám bez problémů už řadu let. Pro zpracování daňových přiznání mám k tomu určený software, přes který je odešlu datovou schránkou. Pro mě je to obrovské zjednodušení,“ připomíná Jiří Nesrovnal z Komory daňových poradců. Jeho klienti mu ale musejí pro tento účel udělit plnou moc. „Ta však nemusí mít ani ověřený podpis a odesílá se společně s daňovým přiznáním,“ připomíná poradce.

5. Přílohy

Přílohou daňového přiznání bývají často různé dokumenty, datové schránky ale mají omezený limit pro jejich velikost. „Omezení je na 20 MB i když by v dohledné době mohlo přijít navýšení,“ říká Nesrovnal. Zatím je například naskenované přílohy ve vysokém rozlišení nutné zmenšovat, aby „datovkou“ prošly.

6. Notifikace

V každém případě účetní Pávková doporučuje, aby si lidé nastavili e-mailová upozornění na příchozí zprávy v datové schránce. Bez nich se mohou „datovkáři“ dostat do problémů, protože stát většinou posílá zprávy s takzvanou fikcí doručení. A nevyzvednutí výzvy či jakékoli jiné zprávy jednoduše neomlouvá. Nad tento rámec si lze nastavit upozornění rovněž pomocí SMS. V takovém případě je každá textová zpráva zpoplatněna třemi korunami, které se přičítají k faktuře mobilního operátora.

PŘEČTĚTE SI: Od ledna budou datové schránky povinné i pro OSVČ. Na co si dát pozor a jak fungují?

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články