„Chybí kapitál na rané startupové investice, zapojení korporátních manažerů by mělo být samozřejmostí.” Jan Krahulík z Depo Ventures o andělském investování

„Chybí kapitál na rané startupové investice, zapojení korporátních manažerů by mělo být samozřejmostí.” Jan Krahulík z Depo Ventures o andělském investování

7. zář 2021 Matyáš Vejskal 10 min

Zájem o angel investování do startupů v Česku roste, ale podle Jana Krahulíka ne dost. Sám působí jako investor ve společnosti Depo Ventures, jež má pod sebou investiční fond Grouport a poslední tři roky pořádá konferenci pro investory s názvem Engaged Investments, největší svého druhu ve střední Evropě. Cílem je rozšířit povědomí o andělském investování v Česku a zjednodušit ho pro zájemce tak, aby se stalo samozřejmou volbou například pro manažery z korporací, kteří chtějí startupům pomoci nejen finančně, ale i svými zkušenostmi. StartupJobs Newsroom je mediálním partnerem nastávající konference. 

Jak byste zhodnotil aktuální situaci týkající se všeho kolem angel investorů a andělských investic v Česku?

Vnímám to tak, že angel investorů není nikdy dost, ale nám tu nejvíc chybí zkušení investoři, kteří vstupují do velmi raných fází podnikání, jako jsou ideation a pre-seed. Každým rokem se to mění k lepšímu a zájem o investování do startupů roste, jelikož stále více lidí má volné finance, které chce efektivně zainvestovat, a startupy je lákají. Trend je jednoznačně pozitivní, jen toho zatím pořád není dost.

Dokázal byste Česko porovnat v tomto ohledu s jinou zemí?

Připodobnil bych nás k pobaltským státům, které jsou velikostí podobné Česku. Startupová scéna je speciálně v Estonsku na špici a v oblasti angel investic se u nich můžeme inspirovat. Průběh samotných investic je podobný jako u nás, nicméně množství a povědomí o andělském investování je tam řádově vyšší. Je do něj zapojená široká veřejnost, typicky manažeři v korporacích, kteří to berou téměř jako samozřejmost.

To je směr, kterým by se Česko mělo ubírat?

Ano, je to směr, kterým bychom měli směřovat, čemuž se v rámci Depo Ventures a Engaged Investments už teď snažíme pomoci. Chceme, aby C-level manažeři, kteří ušetří nějaké peníze, brali za samozřejmost, že vstupují do startupového prostředí a podporují inovativní nápady nejen finančně, ale i zapojením svých zkušeností a kontaktů, které si roky budovali.

Jak může manažer z korporace pomoci startupu?

V první řadě může například B2B startupu vyřešit jednu z největších výzev, která před týmem v začátku stojí. Může je pomocí svých kontaktů propojit na správnou firmu nebo člověka, který jim umožní jejich nápad spustit a otestovat v pilotním provozu. Tento první krok sám o sobě může znamenat obrovskou výhodu.

Zmínil jste Engaged Investments a já vím, že za pár týdnů pořádate velkou konferenci. Zkusíte mi představit, o co jde a pro koho je akce určena?

Ano, už 5. října proběhne třetí ročník konference Engaged Investments pro investory, která je největší svého druhu v CEE regionu. Na první konferenci se sešlo přes 130 investorů, minulý covidový ročník proběhl online, ale letos už vše bude zase klasicky offline a investoři spolu budou moci hovořit osobně a vyměňovat si zkušenosti. Je to akce pro všechny, koho andělské investování nějakým způsobem láká nebo mu už propadl. Nechci oddělovat zkušené investory od nováčků, protože jedna skupina se vždy může učit od té druhé, a právě takové rozšiřování obzorů podporujeme.


Jaké jsou hlavní oblasti programu?

Máme část vyloženě konferenční, kde vystoupí zajímaví řečníci z řad zkušených i světových investorů. Jako příklad uvedu Víta Horkého, který si prošel startupovým světem jako zakladatel Brand Embassy a dnes je angelem, který komunitu zakladatelů podporuje z perspektivy investora. Druhým příkladem je Rita Sakus, která založila síť pro business angely v Litvě a bude mluvit o svých zkušenostech.

Přednášky jsou doplněné o workshopy, kdy některé jsou určené začátečníkům či zájemcům o investování. Na nich například zazní rady, jak se z korporace pustit do andělského investování. Další jsou už pro ostřílené business angely, kdy si účastníci mohou poslechnout třeba přednášku o daňové optimalizaci investic očima daňové specialistky z Ernst & Young.

Co spojuje Engaged Investment se Startup World Cup?

Přišlo nám logické spojit síly a využít přítomnosti velkých jmen startupového světa v Praze. Konference pro investory probíhá den před finále Startup World Cup & Summitu a právě v rámci Engaged Investment bude vybrán finalista do světového poháru z visegrádského regionu.

Jak na andělské investování

Co je momentálně pro ty, kdo by se chtěli stát angel investory, největší překážkou?

De facto tu neexistují nástroje a sdílené know-how, které by umožňovalo případným zájemcům do této oblasti rychle vplout. Pro většinu angelů je to práce na plný úvazek, protože je potřeba udělat osm až deset investic, aby to vycházelo vzhledem k riziku a diverzifikaci. To znamená věnovat investování opravdu hodně času, shánět si potenciální cíle, vyjednávat a následně se o portfolio starat. To pro normálního člověka, který si chce zainvestovat třeba tři projekty a u toho ještě pracovat, není proveditelné.

Jaký na to máte v Depo Ventures recept?

Chceme investory ušetřit typických neefektivních činností a převzít je za ně tak, aby se mohli soustředit jen na exekutivní rozhodnutí. Ať už se bavíme o skautování nových projektů a preselekci startupů, nebo ladění právních náležitostí a due diligence, které jsou obvykle časově velmi náročné. Jsou to činnosti, které nemusí vykonávat nutně investor, a my se mu o ně postaráme. Investorům v našem networku navíc umožňujeme i tzv. syndikace, kdy se na jednu investici složí více investorů, čímž mohou lépe diverzifikovat a ucházet se o větší transakce, na které by sami nedosáhli.

Podívejme se na průběh andělské investice očima zakladatele startupu. Co je prvním krokem, který by měl udělat?

Určitě by si měl sednout a napsat si, co vlastně od investora čeká a jak si představuje jeho ideální profil. Potřebuje jen finanční investici, nebo by se mu spíše hodilo otevřít dveře k prvnímu klientovi? Hledá pomoc s nastavením služby, náborem, řízením týmu, vývojem? To jsou všechno otázky, na které by si měl odpovědět a podle nich potom hledat vhodného angela. Není neobvyklé, že kolem každého startupu je takových angelů více a doplňují ho z různých směrů.

Toto nějak souvisí s často skloňovaným pojmem smart-money?

Ano, přesně tak. Pokud zakladatel hledá něco víc než jen peníze, právě třeba pomoc s určitou oblastí, jde o smart-money investici. Je ale naprosto legitimním požadavkem hledat vztah, kdy investor poskytne čistě finance na rozvoj bez jakéhokoliv dalšího mentoringu a vztahu, pokud je to to, co zakladatele momentálně nejvíc pálí. Nicméně business angel by měl smart-money poskytovat častěji a startupům v začátcích určitě pomáhat. Pokud na to má tedy čas.

Dejme tomu, že mám vybráno. Jak správně investory oslovit?

Určitě nedoporučuji posílat cold email. Těch nám v Depo Ventures chodí opravdu mnoho a často to jsou projekty, které vůbec nekorespondují s naší strategií. Doporučuji proto kvalitu nad kvantitou a investory oslovovat alespoň s vysvětlením, proč jste si vybrali zrovna je a co od nich očekáváte. Ideální je ale oslovovat investory přes někoho.

Rozumím. Dalším krokem bude nejspíš první schůzka.

Většinou ano a je to schůzka, kde by měl zakladatel investora zaujmout tím, jak přemýšlí a jak se umí prodat. Není potřeba chodit do podrobností a detailů, jde o moment, kdy investor odhaduje osobnost zakladatele a jeho energii. Všechny finanční plány a definice produktu se určitě několikrát změní, takže já jako investor potřebuji především vědět, že člověk, se kterým budu pracovat, je schopný, umí reagovat na změny a naslouchá zákazníkovi. Postupně tedy přecházím i na specifika projektu, s něčím mi pomáhají analytici, ale tím prvním, co mě zajímá, je zakladatel.

Hokejka v grafu vás tedy nepřesvědčí?

Hokejka v grafu být určitě musí (smích), ale pro mě je to teď hlavně o tom, jak si zakladatel umí ten vývoj obhájit. O číslech potom nejlépe vypovídají reporty v průběhu investice. Teď mě napadá, že to je také oblast, kterou by si zakladatel měl s investorem před podepsáním smlouvy domluvit. Ideálně tak, aby reportoval všem investorům jednotně a zároveň to co nejlépe korespondovalo s ukazateli, které zakladatel sleduje pro sebe.

Jak dlouho trvá fáze seznamování před uzavřením transakce?

Investorům většinou říkám, že není kam spěchat, ať si vezmou čas a s projektem se dobře seznámí. Typicky námluvy trvají dva až tři měsíce, pokud jde vše ideálně. Určitě by v této fázi mělo dojít také k definování vztahu mezi zakladatelem a investorem, kdy si vyjasní míru angažovanosti a podobně.

A kolik času by měl zakladatel fundraisingu věnovat?

Určitě je špatně, když zakladatel jen objíždí investory, soutěže a zapomíná na rozvoj projektu. Tou ideální strategií je věnovat hledání investice třeba tři měsíce na 75 procent, a obstarat si tak finance na minimálně další rok a půl, ideálně dva roky provozu, kdy se bude věnovat čistě byznysu.

Skočme teď na závěrečnou fázi, kdy investici uzavírám. Mám 100 procent firmy, ale vy říkáte, že bych měl mít víc business angelů. K tomu je tady v budoucnu nějaký venture kapitálový fond a tak dále. Jak podíly na začátku správně rozdělit?

Celá řada zakladatelů v tomto ohledu chybuje a rozdá příliš mnoho firmy business angelům, takže v dalších kolech už nemá co nabídnout. V rámci prvního kola by měl zakladatel rozdělit 15 až 20 procent mezi angel investory. Klidně si vzít menší tickety od vícero investorů, kteří mu pomáhají v jednotlivých oblastech. Jakmile dá někomu 30 procent, tak už je celý ten projekt zabitý i v dalších kolech, a to i pro angela samotného, protože drží 30 procent de facto z ničeho.

A myslíte si, že je na českém trhu dost konkurence a kapitálu, aby zakladatel mohl podmínky v těchto hranicích udržet?

Máme tu jednoznačně dost kapitálu pro startupy v pozdějších fázích. V Česku, ale i v celé Evropě, chybí peníze na investice o krok dříve, kdy startup ještě nemá produkt nebo má jen MVP u prvního zákazníka a pivotuje. Domnívám se, že kapitál se bude pozvolna přesouvat z pozdějších fází do těch dřívějších, ale největší potenciál vidím právě v tom, že k investování s pomocí Engaged Investments a Depo Ventures přivedeme lidi, kteří se toho zatím bojí.

Foto: archiv Engaged Investments

Matyáš Vejskal

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Osobnosti, Investice, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články