Chcete lepší týmovou práci, ale nesnášíte teambuilding? Zahrejte si deskovku!

Chcete lepší týmovou práci, ale nesnášíte teambuilding? Zahrejte si deskovku!

24. zář 2019 Martin Šebesta 6 min

Dnešní deskové hry nabízí komplexní zážitek – od kvalitních ilustrací, vymodelovaných figurek až po vyladěné herní principy, které i počítačovými hrami zmlsané geeky dokáží dostat do pořádného flow. Představíme si pár her, které mohou sloužit jako takový malý teambuilding a zároveň umožní rozvinout vlastnosti, které jsou od startupařů žádané. Jsou to hry jednoduché, které osloví jak zkušené, tak i ty, co zatím příliš nehráli.

S teambuildingy je to těžké. Pro zaměstnance jsou často povinné, ačkoliv za ně nemusí dostat náhradní volno. Navíc tvůrci některých teambuildingů někdy zapomínají, že nepracují s 15letými spolužáky, ale s bandou z nutnosti spojených lidí, kteří by ve svém volnu raději vídali své přátele, děti a partnery. Proto se někteří méně šťastní z nás museli účastnit plivání sodovky z úst do úst nebo koupání bez plavek ve vaně se svými nadřízenými. Není divu, že teambuildingy nemají dobrou pověst.

Přesto ale teambuilding rozhodně není špatnou myšlenkou. Vyzkoušet si, jak kdo reaguje ve stresu, jak se lidé dokáží chopit iniciativy nebo jestli dokáží poroučet či spolupracovat – to jsou věci, u kterých jejich prospěšnost vidíte i bez citátů slavných osobností i bez (pravděpodobně překroucených) statistik. Deskové hry jsou skvělým řešením – nemusíte kvůli nim jet nikam do džungle, za pár hodin máte hotovo a různé týmové situace si při nich vyzkoušíte možná lépe, než někde při paintballu.

Navíc - jak píše Cal Newport ve své knize o digitálním minimalismu lidský mozek je evolucí nastaven na komplexní lidskou interakci. Mozek dokáže skvěle číst řeč těla, grimasy a dokonce i různé pachové vjemy, jako například vylučované hormony, jenže je v tom až tak moc dobrý, že tyto podněty pro své správné fungování potřebuje. A to je v digitálním věku problém, protože běžná face-to-face interakce je nahrazována komunikací přes obrazovku. Pak se stane, že se lidé, kteří dvě hodiny chatovali s kamarádem, cítí osaměle. Deskové hry Newport vyloženě zmiňuje jako příležitost, kde svůj mozek pořádně zapojit a učinit ho spokojeným.


Je škoda, že pro mnoho Čechů je jedinou deskovou hrou, se kterou se kdy setkali, Dostihy a sázky. Všechnu nostalgii stranou - ta hra je založená na hře Monopoly, která původně ani neměla být zábavná. Původní hra totiž měla ukázat nebezpečí akumulace jmění, a co to dělá s ostatními aktéry na trhu. Jednoduše řečeno - účelem v podstatě bylo, aby se každý krom vítězícího hráče nudil.

Dnešní deskové hry nabízejí komplexní zážitek – od kvalitních ilustrací, vymodelovaných figurek až po vyladěné herní principy, které i počítačovými hrami zmlsané geeky dokáží dostat do pořádného flow. Představíme si pár her, které mohou sloužit jako takový malý teambuilding a zároveň umožní rozvinout vlastnosti, které jsou od startupařů žádané. Jsou to hry jednoduché, které osloví jak zkušené, tak i ty, co zatím příliš nehráli.

Pandemic

Klasika kooperativních her. Takže žádný trapas z toho, že se do hry moc zažerete a ponižujícím způsobem pokoříte svého šéfa. Tady jste tým vědců a lékařů, co cestuje po světě a snaží se zadržet šířící se epidemie. Dva až čtyři hráči, ale hraje se i v osmi lidech o čtyřech týmech. Jak se hra vyvine, prozradí hodně o vaší firemní dynamice. Budete společně diskutovat, co dál? Pojede každý sám za sebe s malou koordinací s ostatními? Nebo bude jeden z vás určovat strategii a ostatní se podřídí?

Důvod, proč je Pandemic mimořádně vhodný jako teambuilding, je jeden příjemný twist - každá postava má unikátní schopnost, která není úplně jednoduchá. I kdyby jeden z hráčů určoval, co dál, všechny vlastnosti v hlavě neunese. Každý hráč tak musí k vítězství nejen mít přehled o tom, co se děje v celku, ale mít na zřeteli to, kdy může použít svůj speciál. Existuje mnoho vydání hry na prakticky stejném principu - pokud vás nebaví nemoci, můžete bránit Římskou říši před nájezdy barbarů.

Zombie dice

Pokud se vaši kolegové bojí, jak deskové hry dnes „vypadají složitě“, je tu jednoduchá kostková šílenost! Zombie dice, hra, ve kterém se stanete zombíkem požírajícím mozky.

Tvůrce deskovky je Steven Jackson, autor legendárního karetního Muchkina. Jeho rukopisem je heslo „v jednoduchosti je síla“, a to je i u téhle hry cítit. Výbava Zombie dice sestává ze 13 žlutých, červených a zelených kostek, na kterých jsou obrázky mozku, stop a výstřelu. Padnou vám tři výstřely a končíte. Cílem hry je sežrat jako první 13 a více mozků. V čem je hra geniální? Každou kostkou, na které vám padla stopa, můžete hodit ještě jednou, ale musíte dávat pozor na výstřely. Hra je pravděpodobně nejrychlejším a k tomu mimořádně napínavým cvičením risk-taking. Výhodou je, že tato hra jde hrát prakticky v neomezeném počtu hráčů - akorát by čekaní na tah nemělo být neúnosně dlouhé. PS: Začíná ten, kdo nejuvěřitelněji zachroptí „braaaaiiiiinnnnsss“.

For sale

Pokud by i vaše deskovky měly být „bussiness“ a zombie a čarodějové vám nic neříkají, je to For sale, česky „Na prodej!". Hra je až pro šest hráčů a zhostíte se v ní úlohy realitních makléřů, co musí správně posoudit riziko. Hráči nejdříve nakupují nemovitosti, aby je pak prodávali za karty šeků. Nemovitosti se kupují dražbou mezi soupeři. Když jsou všechny v kole prodány, každý hráč připraví zakrytou nemovitost, otočí se náhodné šeky a ty se rozdělí podle hodnoty připravených nemovitostí. I tato hra je skvělé cvičení toho, jak podstupovat riziko, ale pořád se jedná o jednoduchou hru.

Citadela

Jak moc dobře znáte své kolegy? To si můžete vyzkoušet v Citadele, kde až v sedmi hráčích budete budovat nejhodnotnější... citadelu. Vtip je v tom, že ve hře je devět kartiček povolání, ze kterých si hráči potají vybírají své zaměření na jedno kolo. Můžete být škodičem, jako je například mordýř, který může jednu postavu vyřadit ze hry, anebo těžit z ekonomických výhod, jaké má například kupec, který dostává více peněz. Abyste mohli škodit, nebo se škození úspěšně bránit, musíte dobře odhadnout, jaká povolání si vzali vaši soupeři. Zloděj okrade kněze, jenže Pepa s tímto tahem počítal a vzal si raději žoldnéře... takových situací zažijete dost. Pokud se chcete v týmu poznat hodně dobře a naučit se vzájemně číst výrazy v obličeji, je tohle nejlepší teambuilding. Bonus: hra má epické obrázky kartiček.

Ticket to ride

Pokud si chcete procvičit strategické plánování, které pracuje s rizikem, je tu hra až pro pět hráčů z prostředí železnice v Americe na počátku 20. století. Budujete trati mezi městy - čím delší železnice, tím víc bodů. Jenže pokud železnici nestihnete dokončit, body ztrácíte. Další bonusy dostanete, pokud se vám podaří propojit města, která vám určil los na začátku hry, anebo která si můžete vylosovat později. Nestačí si vymyslet dobrou strategii - musíte sledovat strategie ostatních. Hra je extrémně jednoduchá a svižná a veškerá challenge pramení z toho pokořit ostatní. Pokud vás nelákají časy čerstvě oddivočeného západu, můžete v jiných edicích plánovat trasy autobusů v Londýně nebo taxíků v New Yorku.

Puerto Rico

Pokud si ale chcete strategické myšlení procvičit opravdu pořádně, sáhněte po Puerto Rico. Až pět hráčů se ocitne v roli plantážníků v Karibiku. Hra je pokročilejší než ostatní představené hry, pořád je ale více komplexní než složitá. Netrestá vás také tolik za chyby, které jste učinili někdy v prvním kole, jako podobné tituly. Do vašeho přístavu připlouvají lodě pro zboží: Prodáte suroviny, nebo z nich raději vyrobíte dražší komoditu? Na začátku každého kola si vybíráte povolání, které vám přinese určitý bonus, takže podobně jako v Citadele je nutné umět odhadnout, co si zvolí ostatní. Náhoda hraje velmi malou roli a každá vaše výhoda může přinést větší výhodu ostatním, takže je potřeba dobře plánovat, dobře pozorovat a dobře odhadovat.

Autor: Martin Šebesta

Foto: Unsplash

Martin Šebesta

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články