Česko je na prvním místě v zavádění umělé inteligence v celé EU. Češi totiž mají chuť inovovat. Obor AI navíc rychle poroste

Česko je na prvním místě v zavádění umělé inteligence v celé EU. Češi totiž mají chuť inovovat. Obor AI navíc rychle poroste

23. led 2022 Zuzana Keményová 8 min

České firmy využívají technologie umělé inteligence (AI) nejvíce ze všech zemí EU, dvě nebo více chytrých technologií přijalo 40 procent českých společností, zjistil rozsáhlý celoevropský výzkum. Startupy jsou tahounem v inovacích AI, v korporátech naopak chuť experimentovat vázne. AI je jeden z nejperspektivnějších oborů současnosti, který se vyplatí sledovat, říká expert.

Robotický čistič jezdí po podlaze a sám se rozhoduje, jestli je dost špinavá na to, aby ji umyl. Robot také sám prochází akciové trhy a ve správnou chvíli koupí ty správné cenné papíry. Nebo třeba vyskočí v podobě chatbotu na zákazníka a pomůže mu vyřídit reklamaci v e-shopu. Všechny tyto stroječky mají jedno společné: dokázaly se svou činnost naučit pomocí opakování a nyní už se rozhodují samostatně, bez pomoci člověka, a dokáží řešit i složitější úkony. Umělá inteligence zásadně proměňuje téměř všechna byznysová odvětví, včetně startupů. 

A především v Česku se chytrým robotům extrémně daří. Jak vyplývá z aktuálních výsledků průzkumu European enterprise survey on the use of technologies based on artificial intelligence, který nechává sestavit Evropská komise, české firmy využívají umělou inteligenci (AI) nejvíce z celé Evropy. Dvě nebo více technologií umělé inteligence přijalo v rámci evropské sedmadvacítky nejvíce firem právě v Česku (40 %), následuje Rakousko (37 %), Řecko a Litva (obě po 34 %). Naopak nejméně takových firem je v Irsku (14 %), na Slovensku a v Estonsku (v obou případech po 15 %). A jedná se přitom o velmi rozsáhlý výzkum, který mapuje zavádění digitalizace a prvků umělé inteligence ve více než devíti tisících evropských firmách.

Výzkum posuzoval počet firem, které přijaly více než dvě technologie umělé inteligence v rámci Evropské unie. Česko je na prvním místě. (Zdroj: DESI).

Prostředí v České republice je obecně formované velkou mírou chuti experimentovat a inovovat, zejména v IT příbuzných oblastech. Zájem, se kterým se setkáváme u našich zákazníků, je velmi patrný,“ říká pro StartupJobs Newsroom Petr Šlajchrt, oblastní ředitel společnosti SAS Institute pro Českou republiku, která se zabývá vývojem analytických softwarů pro firmy. Trendem v tomto odvětví je, že firmy se čím dál častěji snaží o spojování všech dat, která mají, do jedné integrované analytické platformy. „Umělá inteligence tak dobře doplňuje vhled lidí do dané problematiky spojením dat z jiných oblastí. Příkladem je třeba oblast Customer Insight, která díky spojování dat z různých komunikačních kanálů umožňuje personalizovanou komunikaci na úrovni jednotlivých zákazníků, nikoliv zákaznických segmentů,“ dává příklad Šlajchrt. Dodává, že startupy v oblasti retailových služeb nebo fintech můžou díky umělé inteligenci nabídnout lepší službu než jejich konkurenti.

Do budoucna Šlajchrt očekává, že AI se v nějaké formě stane běžnou součástí života, která bude trvale přítomná bez toho, aby si to lidé uvědomovali. „Stále více rozhodnutí a úloh se dá automatizovat na základě analýzy a učení se z dostupných dat tak, aby se lidé mohli soustřeďovat na kreativnější činnosti,“ podotýká Šlajchrt.  Firmy jsou podle jeho zkušeností čím dál více ochotné do AI technologií investovat a celkové „náklady“ na AI v ekonomice obecně porostou. „Rozhodně jde o jeden z nejperspektivnějších oborů současnosti, který je dobré sledovat -  jak pro vznikající firmy, tak pro každého jednoho z nás,“ doporučuje Šlajchrt.

Digitální učitelka Aila trénuje zaměstnance

Jedním z českých startupů, které umělou inteligenci hojně využívají a jejich byznys na ní do velké míry stojí, je pražský WeBoard, který se zaměřuje na trénink zaměstnanců. Loni například uvedl na trh prvního tréninkového AI bota s lidskou tváří - Aila, který pomáhá zaměstnancům s tréninkem měkkých dovedností. Spojuje v sobě umělou inteligenci, konverzační technologie a strojové učení.

„AI vnímáme jako jedinečnou příležitost, jak lidem usnadnit práci. V našem případě pomáhá HR manažerům, recruiterům a trenérům k tomu, aby měli více času na to, co je skutečně důležité, a to je především práce s lidmi,“ říká pro StartupJobs Newsroom Martin Možnar, spoluzakladatel WeBoard. Jako problém vidí to, že AI technologie se jen pomalu usídlují ve velkých korporacích a také fakt, že firmy mají často obavy svěřit technologiím odpovědnost.

Naprostou většinu AI technologií si WeBoard vyvíjí sám, takzvaně in-house, ale spolupracuje také s několika AI odborníky z různých oblastí. Například ve zpracování jazyka spolupracuje s odborníky ze společnosti Promethist AI, za kterou stojí experti z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky pražského ČVUT. V budoucnu by ve WeBoard chtěli vytvořit digitálního člověka, který bude vizuálně, mentálně a inteligenčně nerozeznatelný od lidské bytosti.

Digitální učitelku Ailu vyvinuli v českém startupu WeBoard. Dokáže simulovat zákazníka, včetně záludných otázek i špatné nálady. Tím cvičí zaměstnance. (Foto: WeBoard).

Dalším výrazným českým AI startupem je MamaAI, která vznikla teprve loni. MamaAI učí počítače vést s lidmi opravdové rozhovory. Krátce po svém startu už například začala spolupracovat s Českou spořitelnou na konverzačním robotovi, který může během rozhovoru ověřit klienta a prakticky nahrazuje osobní návštěvu v bance. Podle spoluzakladatele a co-CEO společnosti Jana Macka roste trh umělé inteligence o 30 procent ročně.  

O tom, že je umělá inteligence v Česku na vzestupu a že se jí na české půdě daří, svědčí i fakt, že Česko se letos v lednu stalo členem mezinárodní platformy Globální partnerství pro umělou inteligenci (GPAI), která se zaměřuje na rozvoj a dopady umělé inteligence. GPAI vznikla v roce 2020 z iniciativy Francie a Kanady a aktuálně má 25 členů. Česká republika se tak od letošního ledna zapojí do pracovních skupin, do nichž vyšle své přední odborníky na umělou inteligenci. Iniciativa spojuje země a odborníky z různých oborů, včetně vědeckých pracovníků a zástupců průmyslu, občanské společnosti, mezinárodních organizací a státní správy. 

„Od členství v GPAI si slibujeme především možnost zapojení do mezinárodně politických diskusí o dopadech umělé inteligence, možnost podílet se na formulaci lepších standardů AI a omezování případného zneužití technologií," sdělilo české ministerstvo zahraničí. Dalšími členy iniciativy jsou například Austrálie, Belgie, Nizozemsko, Nový Zéland nebo Spojené státy. A na zavádění AI tlačí i Evropská unie. Záměrem Evropské komise je, aby více než 75 procent společností v EU přijalo alespoň jednu technologii AI do roku 2030.

Ukázka robota s umělou inteligencí z CIIRC ČVUT. Humanoidní robot Pepper (přezdívaný Pepa) pomáhá seniorům. (Foto: Jiří Ryszawy, ČVUT)

Originální využití pro umělou inteligenci našli ve Velké Británii. Britové, kteří jdou v noci sami domů, si budou moci prostřednictvím svého chytrého telefonu přivolat dron, aby odradili pronásledovatele a sexuální útočníky. Bezpilotní letouny, které vyvíjejí bývalí policisté a odborníci na letectví, mají sloužit na ochranu zranitelných občanů, zejména žen. Tvůrci na projektu začali pracovat po vraždě Londýňanky Sarah Everardové.

Z návrhu programu Drone Defence vyplývá, že když se žena bude cítit ohrožená, použije aplikaci, která na její místo do čtyř minut vyšle dron. Bezpilotní letoun bude vybavený silným reflektorem a termokamerami, které odstraší případné útočníky. Podezřelé osoby má také natáčet, což by mohlo pomoci při případném stíhání. Ale především: Dron bude vybavený umělou inteligencí, která dokáže automaticky sledovat telefonní signál z výšky až 60 metrů. Z řídicí místnosti jej bude sledovat lidský, kvalifikovaný pilot, který bude připraven v případě potřeby převzít řízení.

Ohrožená žena si dron s umělou inteligencí zavolá pomocí jediného tlačítka na aplikaci v chytrém telefonu. (Zdroj: Youtube/Drone Defence)

Úvodní foto: Shutterstock

Zuzana Keményová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články