Se začátkem akademického roku i s chladnějším počasím a krátkými dny je podzim obdobím, které láká ke vzdělávání. I ti, kteří jsou už řadu let pryč ze školy, nebo nemají peníze na drahé kurzy, se mohou v dnešní době vzdělávat v podstatě od rána do večera. A navíc se často učit od těch nejlepších na světě. Ať už se chcete dozvědět něco o archeologii, kódování či zdravém životním stylu, zde je náš přehled českých i zahraničních online portálů, kde můžete začít studovat hned teď.
Podle průzkumu Eurostatu se Češi do učení příliš nehrnou. V roce 2018 se celoživotního vzdělávání účastnilo necelých devět procent populace. Ve Švýcarsku se přitom vzdělávala až třetina obyvatel. Hůře než my na tom byli v Rumunsku, Bulharsku, Chorvatsku či Řecku.
Přitom podle průzkumu Evropské komise z roku 2020 považují Češi za nejdůležitější pro budoucnost právě vzdělávání, odbornou přípravu a celoživotní studium. V Evropské unii byla nejčastěji jmenovaná zdravotní péče.
Ačkoliv by jednou ze základních překážek mohla být cena nejrůznějších kurzů, peníze už dnes nejsou vůbec třeba. I na platformách, jako je YouTube či Vimeo, lze najít nejrůznější vzdělávací videa zdarma. Řada institucí i lektorů také nabízí přístup ke svým prezentacím či e-knihám výměnou za e-mailovou adresu. A zdarma lze absolvovat i řadu univerzitních kurzů. Často jsou přitom z univerzit, jako je Harvard, Yale či MIT. Zaplatit musí člověk pouze tehdy, pokud chce na konci certifikát potvrzující absolvování daného kurzu.
Pokud máte připojení k internetu, trochu času a chuť se něco naučit, zde jsou české i zahraniční platformy, kde se už dnes můžete začít vzdělávat.
Zahraniční portály
Ovládáte-li angličtinu, máte velkou výhodu. V zahraničí je totiž velké množství portálů nabízejících kurzy zcela zdarma.
Coursera
Jedním z nejznámějších portálů nabízejících kurzy zcela zdarma nebo za malý poplatek je Coursera. Nápad se v roce 2012 zrodil v hlavě dvou profesorů z univerzity ve Stanfordu. V současnosti portál nabízí přes čtyři tisíce kurzů z více než sto padesáti univerzit po celém světě. Pokud ovládáte jiný jazyk než angličtinu, potěší vás, že v nabídce najdete i kurzy v němčině, španělštině či třeba ve vietnamštině.
Naše doporučení
Machine Learning - populární kurz o strojovém učení, který nabízí univerzita ve Stanfordu. Prošly jím už více než čtyři miliony studentů a má hodnocení 4,9 z pěti možných.
Successful Negotiation - obzvlášť, pokud se pohybujete například v obchodě, se vám bude hodit kurz University of Michigan. Naučí vás to nejdůležitější, co potřebujete vědět o úspěšném vyjednávání. Schopnost vyjednávat se vám ale bude hodit například i při žádání o vyšší plat.
Udemy
Zakladatel Udemy Eren Bali vyrůstal v malé turecké vesnici s minimem příležitostí se vzdělávat. To se změnilo v okamžiku, kdy dostal počítač. Využil ho ke vzdělávání zejména v matematice, která ho bavila. Díky tomu to dotáhl až na mezinárodní matematickou olympiádu, kde získal stříbrnou medaili. Poté, co jemu samotnému změnily připojení na internet a materiály zdarma život, rozhodl se zasvětit život kvalitnímu vzdělávání dostupnému všem. Stejně jako Coursera i Udemy nabízí kurzy jak placené, tak zdarma.
Naše doporučení
Kurz přípravy piva - naučte se vařit si doma vlastní pivo i cider. Praktická dovednost, která se nikdy neztratí.
Kurz tvorby webových stránek ve Wordpressu - pokud jste se pustili do podnikání, ale zatím nemáte peníze na webové stránky, bude se vám hodit kurz tvorby webu ve Wordpressu. Díky tomu si vlastní stránky zvládnete vytvořit sami.
edX
Také edX patří mezi takzvané MOOC (massive open online courses), tedy poskytovatele otevřených online kurzů pro širokou veřejnost. Portál vznikl jako spolupráce Harvardu a MIT. I proto je většina kurzů v podobě vysokoškolských předmětů. Kromě toho ale na edX najdete i kurzy od neziskových organizací či známých korporací.
Naše doporučení
Exercising Leadership - jak motivovat lidi a efektivně navigovat týmy změnami i krizemi. To vás naučí kurz z nabídky Harvardu.
Bitcoin and Cryptocurrencies - chcete-li pochopit, jak fungují kryptoměny a zda a jak do nich investovat, oceníte kurz univerzity v Berkeley.
České portály
Ani pokud nevládnete angličtinou, nemusíte zoufat, vzdělávat se dá zdarma i v češtině.
Khan Akademie
Akademii založil už v roce 2006 absolvent MIT a Harvardu Salman Khan. Ačkoliv se jedná o zahraniční projekt, videa z matematiky, chemie, ekonomie či například astrologie nabízí portál i v češtině.
Naše doporučení
V zákulisí studia Pixar: Umění vyprávět - jak vyprávět příběhy, filmovou terminologii i jak na obrazové vyjádření, vás naučí kurz od Pixaru.
Finance a kapitálové trhy - o akciích, dluhopisech i inflaci se dozvíte v kurzu základů finančnictví
Seduo
Množství kurzů zdarma od českých expertů nabízí Seduo. Český portál z rodiny LMC dělí kurzy do kratších videí, díky kterým se člověk může během pár minut naučit něco nového každý den. Stejně jako na zahraničních portálech najdete na Seduo kurzy zdarma i kurzy placené.
Naše doporučení
Naučte se konečně opravdu anglicky - pokud v angličtině stále začínáte, bude se vám hodit kurz od Bronislava Sobotky. Poradí, jak zlepšit výslovnost i jak se rychleji a efektivněji naučit slovíčka.
Projektové řízení krok za krokem - ani pokud žádný projekt v práci nevedete, základy projektového řízení se vám budou hodit. Tipy a triky totiž můžete použít třeba při rekonstrukci domácnosti či plánování svatby.
Elements of AI
Specifický kurz pro všechny, které zajímá umělá inteligence. Společně ho připravili společnost Reaktor a Helsinská univerzita a nabízí ho v řadě jazyků, mezi nimiž najdete i češtinu. Zájemci se dozví, co je umělá inteligence, kde má využití i jak začít vytvářet metody založené na umělé inteligenci.
Digitální garáž
Širokou nabídku online kurzů i materiálů především z digitálního marketingu najdete v Digitální garáži. Za projektem, díky kterému se zájemci zdarma zoreintují v základech marketingu na internetu, stojí společnost Google. Absolventi získají osvědčení, které si mohou přidat například na svůj profil na profesní síti LinkedIn.
Nostis
Kurzy zejména z oblasti práva, za kterými stojí české univerzity, nabízí portál Nostis. Pokud studium úspěšně dokončíte, získáte certifikát zastřešený vysokou školou. Ačkoliv portál zatím nenabízí mnoho kurzů, slibuje, že postupně budou přibývat.
Naše doporučení
Byznys a právo - pokud podnikáte, neměl by vám uniknout kurz Jana Petrova, který učil Business law i v Americe. Naučí vás, jak si vytvořit byznys plán, spočítat si, která investice se vám vyplatí, i na co si dát pozor, aby vaše podnikání bylo v souladu se zákonem.
Kritické myšlení - v dnešní době, kdy se informace valí ze všech stran a člověk neví, čemu věřit, se velmi hodí kurz kritického myšlení.
Plánujete-li si rozšířit znalosti v oblasti marketingu a komunikace, hodit by se vám mohl e-book, který nedávno vydaly Holky z marketingu. Na čtyřiceti stranách shrnují, kde se vzdělávat, co číst a co poslouchat, pokud vás zajímá výkonnostní marketing, budování značek, správa sociálních sítí či PR.
Foto: Unsplash