V bydlení se stále silněji prosazuje trend směrem k udržitelnosti, zmenšování obytného prostoru či blízkosti k přírodě. A co kdybyste si mohli dům postavit sami, jako to hravě zvládáte s nábytkem z IKEA? Kamila Novotná založila společnost Ecokit v Austrálii, kde narážela na limitovaný výběr domů, nedostatečnou kapacitu stavebních firem a zastaralou technologii stavebních konstrukcí. Proto se rozhodla jít vlastní cestou a nechat si navrhnout a vyrobit dům, který by její vysněné požadavky splnil. Vyřezané díly na CNC stroji z ekologického dřeva stačí zkompletovat do trámů a hrubá stavba je na světě bez těžké techniky či řezání za pár dní. Finální podoba už je jen na fantazii stavitele.
Kamila se před čtyřmi roky v Austrálii rozhodla, že omezená nabídka domů, dlouhé čekací doby na stavbu ani vysoká cena nejsou nic pro ni, a vymyslela kit dílů, ze kterých si zvládne dům postavit kdokoliv jen podle návodu. Australské předpisy jsou v tomto ohledu benevolentnější, dovolují vám si jednou za pár let postavit dům svépomocí naprosto legálně - stačí projít krátkým školením.
Zakladatelka s nápadem obešla australské podniky, které provozují CNC stroje, ale narazila pouze na negativní reakce ve stylu: „Tohle nepůjde, to není možné.” Zlom přišel až při její návštěvě rodiny v Česku.
První stavebnicové domy Ecokit již stojí na jihu Austrálie
Australské domy s českými kořeny
Shodou okolností se našla česká firma, která na výzvu kývla a našla cestu, jak na běžném CNC stroji vyřezat během sedmi dnů všech 4000 potřebných dílů. Ty stačí zabalit, dát na palety a námořním kontejnerem dopravit na libovolné místo po světě, kde se už jen zkompletují. A tak australské domy Ecokit vznikají v Jeseníkách.
Hlavní výhodou dřevěných stavebnic je použití překližky z obnovitelného dřeva s certifikací FSC, naprostá zdravotní nezávadnost pro obyvatele domu, skvělé izolační parametry, maximální volnost v uspořádání vnitřního prostoru a možnost použití moderních technologií pro zajištění kompletní soběstačnosti.
„Navrhnout soběstačný dům není tak náročné, technologií je už dnes na trhu hodně. Největší výzvou je integrace, kdy spolu jednotlivé části musí být propojené a komunikovat, aby dům poskytoval úroveň komfortu, na kterou jsme zvyklí. To nám dalo při stavbě dvou ostrovních domů postavených v australském Jindabyne nejvíce zabrat.
Po roce provozu oba domy fungují perfektně - sbírají dostatek dešťové vody, solární panely vytváří vlastní energii pro obyvatele, a dokonce se přečišťuje veškerý odpad. Život v těchto domech nepředstavuje žádnou limitaci v běžném fungování. Dáte si horkou sprchu, kdy chcete, uvaříte si na energeticky nenáročných spotřebičích a v zimě budete v teple díky hydronickému topení.
Je to luxusní bydlení v souladu s přírodou a prakticky bez žádných dodatečných výdajů,” vysvětluje současnou situaci kolem soběstačnosti zakladatelka Kamila.
Konstrukční systém dvojdomku zvládnete ve čtyřech lidech postavit za tři týdny.
Nejraději bychom postavili celou ekovesničku
Australský trh s bydlením je plný specifik. Rozlehlý kontinent pokrývá několik klimatických pásem, která můžeme shrnout do dvou základních. V prvním je potřeba více topit než chladit, ve druhém zase většinu roku jede klimatizace naplno. A špatná izolace je pro obě lokality vražedná.
Australské domy mají tradičně zdi široké devět centimetrů a izolace v nich moc nenajdete, což mimo jiné snižuje komfort života jejich obyvatel a zvyšuje náklady na vytápění i chlazení. Domy Ecokit nabízejí ve srovnání s průměrem trhu špičkové vlastnosti díky pokročilé technologii stavby a v tamních podmínkách s minimálním úsilím fungují soběstačně.
Variabilita použitých materiálů umožňuje vyjít vstříc individuálnímu vkusu každého.
Nedostatek kapacit australských stavebních firem vede zároveň ke zvyšování cen a dlouhým čekacím lhůtám obzvlášť na malé domy, které nejsou pro stavební firmy zajímavé z pohledu profitu, což tlačí zákazníky k tomu, aby hledali alternativní řešení. Jedním z nich je stavba domu svépomocí.
Stavba domu vyžaduje trochu šikovnosti, ale ten pocit stojí za to. A kdyby něco, jde to i na klíč.
S Kamilou jsme probírali, kdy a jak by mohly domy Ecokit najít své místo i v Čechách. „Na českém trhu se snažíme postupně pracovat. Letos jsme se připravovali na vstup a zjišťovali jsme, jak budou Češi na náš stavební systém reagovat, ale zatím vyčkáváme. Je totiž na cestě výrazná změna zákonů, zejména požadavek na výstavbu budov s téměř nulovou spotřebou energie (Nearly zero-energy buildings - NZEB), který vyžaduje, aby projektová dokumentace budov od 1. ledna 2020 splňovala přísnější kritéria. Náš konstrukční systém byl vyvinut v ČR, ale specificky pro australský trh, takže pár změn určitě bude potřeba.”
Celý projekt je zatím financován z vlastních úspor zakladatelek, nicméně investora ani aktivně nehledají. „Raději než investora bychom si přáli najít někoho, kdo by s námi šel do úžasného projektu. Ideálně do stavby ekovesničky nebo zástavby s filozofií udržitelnosti,” dodává Kamila s tím, že současným cílem je být co nejdříve v černých číslech a až potom investovat do rozvoje a expanze.
Bydlení pro mileniály
V poslední době se objevilo hned několik projektů, které reagují na trend, kdy lidé opouštějí rušná velkoměsta s předraženými nájmy a hledají bydlení blíže k přírodě a v souladu s myšlenkou udržitelnosti. Kromě českého Tiny house DONE se v médiích objevují nejrůznější studia a převozitelné buňky jako americké Haus.me, vytisknuté na 3D tiskárně, nebo přestavěné námořní kontejnery Blokki, vyráběné také v Čechách. Obvyklou kritikou těchto alternativních konstrukcí je v českém prostoru zmiňována především vysoká pořizovací cena v porovnání s klasickou stavbou.
Ecokit v Austrálii začíná na fixní ceně 99 tisíc australských dolarů, což představuje investici zhruba 1,5 milionu korun. Součástí nejnižšího balíčku „Bare bones” je stavebnicové řešení vnitřní stavby 49m2 studia s izolací, vnější i vnitřní membránou a všemi okny. Pokud má zákazník zájem o další rozšíření či stavbu na klíč, je možné vše domluvit individuálně.
V nabídce najdete jedno i dvoupodlažní modely s 1 až 4 ložnicemi.
„Ecokit je prémiový produkt, který umožňuje komukoli postavit si svůj energeticky nenáročný dům svépomocí, bez těžké techniky a během několika dnů. V ceně se odráží i použití šetrných materiálů, které neničí naši planetu při výrobě, stavbě, ale ani po skončení své funkčnosti. Celý dům lze rozebrat, znovu postavit nebo kompletně zrecyklovat. Náš systém je pro ty, pro které je tohle důležitější než cena,” vysvětluje Kamila, proč se Ecokit nesnaží konkurovat cenou.
Sestra Pavla, která do projektu naskočila až později a vypomáhá z Čech, si umí představit, že by časem výroba mohla zefektivnit natolik, aby dávalo smysl poslání Ecokitu do rozvojových zemí postižených například živelnými katastrofami nebo trpících nedostatkem škol.
Na otázku, co by Kamila doporučila všem začínajícím podnikatelům, říká: „Všem bych chtěla dodat odvahu. Budovat startup není procházka růžovým sadem a úspěch většinou nepřijde ze dne na den. Během čtyř let, co Ecokit buduji, jsem měla spoustu okamžiků, kdy jsem byla jen krok od toho to zabalit. Na druhou stranu jsem získala spoustu nových dovedností a znalostí, potkala úžasné lidi a dokázala si, že když se chce, tak to jde. Vášeň pro to, co děláte, je nezbytná, ale občas to chce hlavně zatnout zuby a vydržet. Držím pěsti.”
První dokončený projekt Ecokitu Australany překvapuje především výborným tepelným komfortem a vysokým odhlučněním obytného prostoru.
Project Ecokit založila Kamila Novotná v roce 2015 v Austrálii. Startup od té doby získal podporu od města Geelong a soukromého investora a prošel akceleračním programem Runway, kdy se k týmu připojila i sestra Pavla Novotná. Již v roce 2018 byl dokončen první soběstačný dvojdomek na jihu Austrálie, jehož hrubá stavba zabrala méně než tři týdny. V současné době obě zakladatelky pracují na zvyšování efektivity výroby, rozšiřují nabídku služeb a prohlubují integraci domů Ecokit se soběstačnými technologiemi.
Autor: Matyáš Vejskal
Foto: archiv Ecokit