Senzory na měření chůze či lepší péče o diabetiky. Inkubátor Caelestinus oznámil nové startupy vyvíjející zdravotnictví budoucnosti
Prezentace řešení německého startupu DX365 při spuštění druhého ročníku inkubačního programu Caelestinus. Poslouchá zakladatel inkubátoru Tomáš Studeník (vlevo) (Foto: Caelestinus)

Senzory na měření chůze či lepší péče o diabetiky. Inkubátor Caelestinus oznámil nové startupy vyvíjející zdravotnictví budoucnosti

25. bře 2023 Ondřej Černý 3 min

Mezinárodní inkubační program Caelestinus zaměřující se na technologické inovace ve zdravotnictví rozjel druhý ročník. Z více než šedesáti přihlášených startupů jich vybral dvacet jedna. Během následujících osmi měsíců získají odbornou a mentorskou podporu včetně možnosti prezentovat své řešení na největších světových zdravotnických setkáních. Mají také možnost obdržet kapitálovou investici.

Téměř polovina z vybraných týmů, osm, je z České republiky, dalších pět startupů pochází z Evropy, pět ze Severní a Jižní Ameriky, dva z Afriky a jeden z Asie. Důvodem této pestrosti je dle zakladatele inkubátoru Caelestinus Tomáše Studeníka možnost vzájemného obohacení. Podobně to vnímají i zúčastněné startupy

Například startup AfyaRekod pocházející z Keni, vyvíjející webovou aplikaci, která uživatelům umožní snáze obhospodařovat data o vlastním zdraví, chce v rámci inkubátoru nastavit své řešení tak, aby splňovalo celosvětové standardy. Zároveň je jeho ambicí získat od investorů další prostředky. Právě od jednoho ze svých stávajících investorů se AfyaRekod o existenci inkubačního programu Caelestinus a možnosti stát se jeho součástí dozvěděl.

Senzory i predikce

Kromě sdílení poznatků při stavbě nových služeb a produktů pro zdravotní péči mají zúčastněné startupy získat možnost komplexního mentoringu. Součástí programu je také pomoc s převedením samotného nápadu po validovaný prototyp, který je testován a vylepšování v reálném zdravotnickém provozu. Partnery programu jsou například pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), Fakultní nemocnice Hradec Králové nebo Rehabilitační ústav Kladruby.

Startupy vybrané v aktuálním ročníku inkubace se zaměřují například na diagnostiku zdravotní péče, zlepšení predikce chronického onemocnění ledvin a diagnostiku ohrožených pacientů pomocí EKG. Dalšími řešenými tématy jsou vývoj aplikace na lepší propojení diabetiků s odbornými lékaři nebo senzory, které hodnotí kvalitu chůze jako prevenci neurologických onemocnění.

Počet i kvalita přihlášených týmů oproti loňskému pilotnímu roku šly nahoru. I tak se mezi přijaté pokročilé projekty dostali vítězové našich hackathonů. Čeští inovátoři mají na to, aby uspěli na globálním trhu zdravotních technologií a Caelestinus jim v tom pomůže,“ uvedl zakladatel inkubátoru Caelestinus Studeník.

Loňský první ročník programu Caelestinus inkuboval během osmi měsíců celkem čtrnáct týmů. Jejich projekty se zabývaly například měřením objemu vylučované moči, vzděláváním pro záchranu životů nebo vývojem softwaru s umělou inteligencí pro analýzu snímků očního pozadí.

Letošním účastníkům programu při jeho spuštění požehnal převor Českomoravské provincie Hospitálského řádu sv. Jana z Boha - Milosrdných bratří z Brna Martin Richard Macek. Jsou mezi nimi tito čeští zástupci:

 • DataSentics (projekt DATAMASH)
  Řešení, které propojuje data z laboratoří a osobní informace pacienta. Má pomoci v diagnostice chronického onemocnění ledvin.
 • DataSentics (projekt Sentics Brain)
  Automatizovaný systém, který umí pomocí umělé inteligence analyzovat EKG data a upozorní lékaře na odchylky od normálu.
 • DoctoLink / DiaDenik
  Aplikace, která spojuje diabetiky s jejich odbornými lékaři - diabetology. Pacienti pravidelně zadávají údaje o glykémii a jídle a prohlížejí si své údaje a trendy. Tím šetří čas i lékařům.
Autor aplikace DoctoLink / DiaDenik Jan Rychtar při prezentaci (Foto: Pavel Šinagl/Caelestinus)
 • Ettioled
  Datový model, který umožňuje efektivní cílení na pacienty s chronickým onemocněním ledvin.
 • Future Analyticz
  Systém podpory zdravého životního stylu a prevence civilizačních chorob pomocí analýzy velkých dat s využitím umělé inteligence
 • Gait Quality Monitor
  Sada nositelných senzorů spolu s výpočetní jednotkou vyhodnocuje celkovou kvalitu chůze v reálném čase a poskytuje okamžitou zpětnou vazbu uživateli nebo lékaři. Jejím cílem je měřit a poskytovat vysoce ceněnou diagnostiku pro prevenci závažných následků neurologických poruch a onemocnění.
 • MAIA LABS
  Aplikace umělé inteligence analyzující obraz z endoskopu při kolorektálním vyšetření. Cílem je včas lépe identifikovat riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku.
 • GluMCo
  Mobilní senzor a aplikace, které umožňují lékařům a sestrám sledovat hladinu cukru v krvi pacientů během pobytu v nemocnici bez nutnosti využití mobilního telefonu.
Se svým řešením Martin Fejt z GluMCo uspěl na European Healthcare Hackathon v listopadu 2022. (Foto: Pavel Šinagl/Caelestinus) 

PŘEČTĚTE SI: Virtuální jipka či analýza DNA. Inkubátor Caelestinus má za sebou první běh, představil 14 zdravotnických inovací

Ondřej Černý

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články