Roboti zvyšují produktivitu a řeší problém nedostatku lidí. O chytré technologie od KINALI mají zájem i malí výrobci

Roboti zvyšují produktivitu a řeší problém nedostatku lidí. O chytré technologie od KINALI mají zájem i malí výrobci

12. úno 2020 Zuzana Hübnerová 3 min

Průmysl 4.0, automatizace, robotizace. České podniky stále více slyší na zapojování technologií do výroby. I proto společnost KINALI před pěti lety vytvořila interní startup a kromě průmyslového softwaru začala nabízet také robotické systémy či optickou kontrolu kvality s využitím umělé inteligence. Podle šéfa společnosti Radka Štourače vzrůstá zákazníkům produktivita v průměru o pětinu a roboti nahrazují zaměstnance, kteří na trhu práce chybí.

Že se země, která dala světu slovo robot, technologií nebojí, potvrzuje šéf společnosti KINALI Radek Štourač. Podle něj patří Česko na špici v nasazování a používání robotů. „Pokud se bavíme o absolutním číslu prodaných a nasazených robotů, pak jsme v první dvacítce zemí. Když se to přepočítá na obyvatele nebo metr výrobní plochy, tak to vychází ještě líp,“ upřesnil Štourač pro Newsroom StartupJobs.

I proto se před pěti lety brněnské KINALI rozhodlo rozdělit na dvě samostatné divize. A kromě tvorby softwaru pro výrobce elektroniky se vydalo i cestou vývoje robotických systémů na míru.Naším vlajkovým produktem je offline robotické pracoviště kontrolující kvalitu výrobků,“ přiblížil Radek Štourač.

Zatímco v pořizování a používání robotů na pracovištích patří Češi mezi průkopníky, s optickými systémy jsou podle Štourače opatrnější. „Pro kontrolu kvality využíváme umělou inteligenci, které patří v této oblasti budoucnost. Někteří zákazníci jsou zpočátku rezervovanější. Ale všude, kde jsme řešení použili, jsou nakonec spokojení. Takže se i tato technologie začíná pomalu dostávat do popředí,“ dodal Štourač.

Automatizovat chtějí už i malovýrobci

Že je o produkty KINALI zájem ve velkých provozech, nebylo pro společnost velkým překvapením. Zaskočil je však zájem o automatizaci a robotizaci u malých podniků. Někdy se jedná skoro o garážové společnosti. Už i ty chtějí propojovat měření s výrobou,“ potvrdil Radek Štourač s tím, že příkladem může být nedávný zákazník vyrábějící struny pro 3D tiskárny. Ten díky jejich řešení může neustále hlídat a optimalizovat průměr strun.

Jak rychle je společnost schopná dodat zájemcům finální řešení, záleží podle Štourače především na složitosti zadání. „Protože je každá zakázka trochu jiná, liší se i rychlost vývoje a implementace. Někde jsme finální systém dodali za tři měsíce. Měli jsme ale i projekt, na kterém jsme pracovali dva roky,“ uvedl Štourač.

Při stavbě robotických systémů se KINALI opírá například o kolaborativní roboty AUBO

Stejně jako se liší doba vývoje systémů, liší se i odvětví, ve kterých produkty od KINALI využívají. „V podstatě každá výrobní firma je náš potenciální zákazník. I proto jsme dodávali řešení v podstatě do každé oblasti, na kterou si vzpomenete. Od strojírenských firem přes dřevozpracovatelské po potravinářské,“ vyjmenoval Štourač.

Roboti jsou spolehlivější. Nahradit lidi ale nemají

Někteří se k automatizaci přiklánějí kvůli nedostatku kvalifikovaných lidí na trhu. „Firmy se mnohdy potýkají s nedostatkem zaměstnanců pro manipulaci s výrobky. Vyškolit pak dobrého kontrolora kvality je zase velmi náročné,“ potvrdil Štourač. Technologie ale podle něj nemají ambici v budoucnu lidskou sílu zcela nahradit.Není to tak, že by roboti nahradili lidi, spíš je doplňují,“ dodal Štourač, poukazující na nárůst efektivity.

Ten potvrzují i čísla, která má KINALI k dispozici. Provozům využívajícím robotické systémy vzroste produktivita v průměru o dvacet procent. U optických systémů je pak nárůst obdobný. „U těch se navíc zvyšuje i přesnost. Mají větší konzistenci v kvalitě. Když necháte člověka roztřídit výrobky podle kvality a za pár dní mu dáte ten samý úkol i výrobky, u patnácti procent se bude lišit ve výsledku. To, jak vnímá kvalitu a chyby, záleží velmi i na jeho náladě, únavě. U přístroje se vám tohle nestane,“ upozornil Štourač.

I proto se KINALI letos plánuje právě na oblast umělé inteligence v kontrole kvality ještě více zaměřit. „Kromě toho budeme vylepšovat i náš bin picking systém, tedy automatické odebírání výrobků z krabice. Zařízení si umí samo brát součástky z bedny a nějak s nimi dál manipulovat. Chceme, aby se systém sám uměl poučit z chyb, které udělá. Obecně ale před sebou máme ještě mnoho výzev. I proto investujeme hodně peněz a úsilí do vývoje,“ uzavřel šéf KINALI s tím, že by v letošním roce chtěl také rozšířit tým, který nyní čítá na pětatřicet zaměstnanců.

Foto: KINALI

Zuzana Hübnerová

Vystudovala žurnalistiku a HR v Česku i ve Švédsku. Působila v Deníku či v České televizi. Nyní se věnuje nastavování interní komunikace ve firmách a píše o tom, co se děje ve startupech i ve vědě.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články