Opravování namísto vyhazování. Čechům chce v šetrnosti pomoct Opravárna i nová evropská legislativa

Opravování namísto vyhazování. Čechům chce v šetrnosti pomoct Opravárna i nová evropská legislativa

14. úno 2021 Zuzana Hübnerová 5 min

Vyhodit a koupit nové, nebo sehnat opraváře? Před tímto rozhodnutím stojí řada majitelů nejrůznějších spotřebičů, nábytku či třeba oblečení i několikrát ročně. Opravárna.cz v Česku zpřístupňuje síť opravářů i autorizovaných techniků v okolí, za jejichž kvalitu servisu buď sama ručí, nebo k nim přidává hodnocení zákazníků. Na webu si zájemci mohou najít opraváře na vše od mobilu po rotoped. Opravárna.cz se navíc nově přesunula i do B2B a začíná spolupracovat s hobby marketem či prodejci sportovního vybavení.

Ačkoliv se traduje, že české ručičky jsou zlaté, a Češi si často zakládají na tom, že jsme národ kutilů, s levným zbožím na pultech už tato tvrzení přestávají platit. Lidé často sáhnou po nové věci za pár stovek korun, než aby dávali původní na opravu.

A důvodů je hned několik. V řadě případů se oprava nevyplatí cenově, protože původní výrobek je velmi levný. Nebo je z tak nekvalitních součástek, že bude stejně brzy na výměnu. Jindy zase náhradní díly vůbec nejsou dostupné. „Když si koupíte mixér za 300 korun, nemůžete čekat, že vydrží deset let. Je to hodně o výrobních postupech a materiálech na výrobu,“ říká Jan Charvát, zakladatel Opravárna.cz, a dodává: „Je pravda, že výrobci některých produktů navíc úmyslně znesnadňují opravu například tím, že výrobek nejde rozebrat a opět složit bez poškození. Například baterie je součástí mobilního telefonu.

Lidem ale svítá na lepší časy. Proti těmto věcem chce totiž bojovat evropská legislativa, která má začít platit od letošního března. V budoucnu by tak mělo být povinné zajistit ještě několik let dostupnost náhradních dílů a volit takové postupy výroby, aby bylo zařízení opravitelné.

Uber na opraváře

Ale jak najít někoho spolehlivého, kdo je schopný danou věc opravit? Jednou z možností je zmíněný web Opravárna.cz. „Původně jsme začali s webovým modelem orientovaným na koncové zákazníky, kde si kdokoliv může najít opraváře ze svého okolí. Přijde mu více nabídek od zaregistrovaných opravářů a on si z nich vybere tu nejvhodnější možnost. Kvalitu služeb hodnotí předchozí zákazníci. Za tuto variantu platí uživatel 75 Kč,“ popisuje Charvát s tím, že lidé si mohou najít opraváře téměř na vše od mobilu až po ledničku. „Nejvíc opravářů pak máme v segmentu elektronických výrobků,“ říká Jan Charvát.

Postupně ale začali některé kategorie zpracovávat sami. „Tam už si zákazník může přímo a bez registrace objednat našeho opraváře či servis. Zde přísně kontrolujeme kvalitu nabízené služby a zároveň už zákazník neplatí 75 korun,“ dodává Jan Charvát. Momentálně tato služba funguje v kategoriích fitness, zahradní technika, mobily a počítače.

Nejvíce registrovaných opravářů má Opravárna.cz v oblasti elektronických zařízení

Podle Charváta nyní měsíčně proběhne přes Opravárnu okolo pěti set oprav. „Také jsme právě dokončili vlastní zakázkový systém, který zdigitalizuje celý proces servisů od zadání zakázky až po hodnocení konkrétního opraváře. Pokud se systém osvědčí v Česku, chystáme se s ním do zahraničí,“ uvádí.

B2B spolupráce i desetinásobný nárůst obratu

Před dvěma lety se navíc Opravárna.cz začala orientovat i na B2B segment. „Například pro obchodní řetězce, jako je Decathlon, děláme záruční servis elektronického sportovního náčiní, jako jsou běžecké pásy či rotopedy. Pro Mall.cz pak zase servisujeme zahradní techniku. V jednání je teď i několik dalších velkých zákazníků,“ říká Charvát.

Právě v B2B má podle Charváta Opravárna.cz velké plány do budoucna. „Pro rozvoj této oblasti nyní nabíráme investice v řádech jednotek milionů korun. Také jednáme se sítí hobby marketů, s pojišťovnou, asistenční službou i dalšími obchodními řetězci. Zajímavě se jeví i připravovaná spolupráce s Aukro.cz, kde chystáme prodejní kanál pro výrobky, které našim B2B zákazníkům zbyly a musely by se vyhodit. My je repasujeme, opravíme a dáme do aukce. Část z výtěžku pak půjde na podporu projektů v oblasti životního prostředí,“ popisuje plány Jan Charvát, podle kterého se obrat projektu Opravárna.cz meziročně zdesetinásobil. „Letos bychom chtěli dosáhnout obratu někde mezi deseti a dvaceti miliony korun. A příští rok bychom se chtěli dostat ke sto milionům,“ vypočítává.

V pandemii roste zájem o opravy kuchyňských spotřebičů i rotopedů

O tom, že plány nejsou nereálné a lidé i firmy se začínají o možnost oprav více zajímat, svědčí podle Jana Charváta některé ukazatele. „Pozorujeme vzrůstající trend oprav namísto vyhození. Částečně je to dáno tím, že se lidí více zajímají o životní prostředí a planetu. Nicméně to není pouze o ekologicky smýšlejících lidech. Češi byli vždycky národ kutilů a k opravám měli blízko, jen jsme na to postupně zapomněli,“ myslí si Charvát s tím, že zde jim pomáhá dlouhodobá osvěta. „Lidé se díky tomu začínají o opravitelnost výrobků znovu zajímat. Nechtějí se smířit s tím, že by se jim měl výrobek rozbít krátce po uplynutí záruční doby,“ tvrdí.

Změny pozorují i v souvislosti s pandemií. „Za období covidu přibylo oprav kuchyňských spotřebičů a notebooků. To si vysvětluji tím, že lidé jsou více doma. Víc doma vaří, pracují na home office. Raketově také vystřelila kategorie fitness. To je tím, že jsou sportoviště zavřená. Lidé se rozhodli cvičit doma a oprašují staré rotopedy, běžecké pásy. Máme proto dvanáct proškolených techniků, kteří se věnují přímo tomuto sortimentu. Jezdí k zákazníkům domů, stroje promažou, seřídí, případně vymění potřebné součástky,“ dodává Charvát.

Opraváři stárnou, mladí končí ve skladech

Předpokladem dlouhodobého úspěchu projektu Opravárna.cz ale samozřejmě není pouze zájem ze strany zákazníků. Musí také existovat dostatečný počet opravářů. A to by mohl být v budoucnu problém. „Je čím dál horší najít opraváře. Ti stávající stárnou a u mladých lidí není zájem takový, jaký bychom si představovali. Učební obory jako elektromechanik sice jsou, ale hodně absolventů nakonec tuto práci nedělá. Skončí jako skladníci, protože je to pro ně jednodušší a platy nejsou špatné,“ vysvětluje Charvát.

Stávající generace opravářů stárne. Mladí absolventi jdou podle Charváta například do skladů

Momentálně mají podle něj v databázi necelé dva tisíce opravářů. „V užší databázi pak máme zhruba dvě stě profesionálních techniků, se kterými začínáme spolupracovat především v oblasti B2B,“ říká.

Ačkoliv tedy zatím mají lidí dostatek, hrozícímu úpadku se snaží podle Jana Charváta předcházet už nyní. „Obor popularizujeme, zatraktivňujeme a snažíme se našim opravářům sehnat nejen dostatek práce, ale zařídit za ně i maximum administrativy okolo, aby se mohli soustředit pouze na svou práci. I proto jsme nechali naprogramovat již zmíněný zakázkový systém s plánovacími kalendáři a dispečinkem,“ uzavírá.

Foto: Unsplash

Zuzana Hübnerová

Vystudovala žurnalistiku a HR v Česku i ve Švédsku. Působila v Deníku či v České televizi. Nyní se věnuje nastavování interní komunikace ve firmách a píše o tom, co se děje ve startupech i ve vědě.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Eko, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články