Konec bezesným nocím novopečených rodičů? Vůbec první chytrou dětskou kolébku svého druhu uvádí po pěti letech vývoje na trh česká firma Loonoy založená Adamem Rumlerem a investorem Petrem Vencálkem. Kolébka funguje jako video i audio chůvička, simuluje přirozené osvětlení, rozhoupe se v případě, že se miminko rozpláče, přehrává melodie a má vestavěný monitor dechu.
Nápad na kolébku dostal CEO společnosti Adam Rumler při sledování prvního dílu Avengers. „V jedné scéně se Hulk dotkl staré kolébky, a protože jsem designér, napadlo mě, jaké asi existují hezké moderní kolébky. Začal jsem hledat a zjistil jsem, že mnoho jich na trhu není, a už vůbec ne chytré.“ Psal se právě rok 2017 a chytré produkty pomalu začínaly vznikat ve všech možných odvětvích. „Přišlo mi samozřejmé, že chytrá kolébka se jednoho dne objeví, a chtěl jsem s tím přijít, než to někdo udělá za mě.“
Podle Rumlera je na cílovou skupinu, tedy zákazníky, kterým se zrovna narodilo dítě, minimálně v online prostředí, obtížné zacílit. „Naše strategie proto je dostat se do povědomí co nejvíce lidem. Věříme, že v této široké bublině se najde i procento těhotných.“ A zatím se to startupu daří.
Loonoy je na českém trhu teprve sedmnáctý den a už vyřizují první objednávky, k dnešnímu dni jich je do patnácti. „Máme obrovskou radost. Dozvědělo se o nás více potenciálních zákazníků, než jsme původně předpokládali. Podle našeho odhadu měly první objednávky přijít třetí až čtvrtý týden od vstupu na trh, ale přišly už třetí a čtvrtý den.“
„Momentálně dokážeme vyrobit sto kusů měsíčně a v blízkém horizontu toto číslo zdvojnásobíme,“ dodává Rumler. „Když půjde marketing správnou cestou, rádi bychom do konce roku prodali tisíc kusů. Uvidíme, jaké se nám ještě otevřou cesty.“
Český trh je pro startup prioritou. „Chtěli jsme se nejdříve zaměřit na tuzemský trh, který je nám známý, a až potom se rozšířit do dalších zemí. Expandovat bychom chtěli do tří měsíců, první bude pravděpodobně Slovensko, Rakousko a Německo," líčí své plány Rumler. Už teď je dostupná i webová mutace v angličtině a němčině. „Pokud by si v tuto chvíli objednal kolébku někdo z Evropy, nebude pro nás problém ji dodat.“
Postýlka, houpátko a videochůvička v jednom
Loonoy nabízí tři modely kolébek. Verze Loonoy Smart Pro je multifunkční designový produkt se vším všudy, má funkci automatického houpání, chytrého osvětlení, přehrávání melodií a vestavěný video monitor umožňující streamování videa z kolébky do mobilního telefonu. Stejná verze akorát bez kamer a detekce pohybu dítěte se jmenuje Loonoy Smart.
Obě lze ovládat přes aplikaci Loonoy App. Aplikace splňuje bezpečnostní standardy firem Google i Apple, a je tak možné ji nainstalovat prostřednictvím Google Play i App Store. „Ke stažení je volně dostupná, ale připojí se do ní jen ten, kdo má kolébku doma. Nikdo cizí se do ní nedostane, musel by vědět sériové číslo, heslo a být připojený na domácí wifi,“ říká Rumler.
Každý uživatel má na výběr z několika možností houpání, mírného až intenzivního, a v případě melodií lze zvolit například přírodu nebo přirozené zvuky jako bílý šum. Kuriozitou je i možnost nastavit vibrace a melodie jako v nastartovaném autě. „Zjistili jsme, že někteří rodiče uspávají své děti ježděním v autě. Možná je to trochu úsměvné, ale myslíme si, že někdo, kdo má takto zvyklé miminko, to rád využije,“ domnívá se Rumler.
Vyspaný rodič, dobrý rodič
„U obou zmíněných funkcí je možné nastavit časovač pro případ, že se miminko probouzí,“ upozorňuje Rumler. „Když miminko začne brečet nebo se vrtět, kolébka začne houpat a hrát a ono třeba znovu usne. To rodičům šetří čas, protože nemusí neustále uspávat.“
Loonoy bude na základě zpětné vazby stávají funkce nadále vylepšovat. Kolébky lze totiž aktualizovat na dálku. „Vždycky se najde něco, co může být uživatelsky ještě přívětivější, můžeme přidávat třeba nové melodie, například vánoční o svátcích.“
Jak Rumler podotýká, z praktických důvodů má kolébka vnitřní i vnější osvětlení. „Když maminky k dětem v noci vstávají, nemusí rozsvítit v celém pokoji, ale nastavit si třeba jen podsvětlení kolébky, aby viděly na krok.“ Klíčové pro Rumlera bylo, aby kolébka simulovala přirozené osvětlení, a napomáhala tak nastavení biologických hodin miminka i rodičů do takzvaného cirkadiánního rytmu, který lidský organismus synchronizuje s vnějším prostředím (červené nebo oranžové světlo v noci, bílé světlo ve dne).
„Od začátku jsem věděl, že když se zabýváme zkvalitněním spánku miminek, nesmí tato funkce v kolébce chybět. Doufám, že jako příjemný vedlejší efekt tím spoustě rodičů pomůžeme i do budoucna, protože zjistí, že něco takého je vůbec možné. Spousta lidí o vlivu umělého světla na spánek neví.“
Poslední „hloupá“ verze Loonoy Classic neobsahuje žádnou vestavěnou elektroniku. Na jednu stranu je podle Rumlera nevýhoda přijít na trh s něčím zcela novým, protože je nutné nezasvěceným lidem vysvětlovat, k čemu je to dobré, a tak chtěl mít i produkt pro zákazníky, kteří technologiím příliš neholdují a mají zájem jen o designovou kolébku.
Ti, co nejsou podobným technologiím otevření, ale můžou změnit názor, třeba když jako čerství rodiče zjistí, že se jen tak nevyspí. „Kamarád mi říkal, že by si to nikdy nekoupil, a když se mu narodilo dítě, po dvou týdnech se mě ptal, jestli už to prodáváme,“ směje se Rumler.
Mimoto je v nabídce verze Royal Gold, která se neliší funkcemi, ale materiálem. Potah je z prémiové veganské koženky, která je velmi odolná a příjemná na dotek a má certifikaci pro použití ve zdravotnictví. Součástí každé kolébky je také na trhu nejlépe hodnocený monitor dechu Nanny od české firmy Jablotron.
Kolébka jde i pronajmout
Základní verze bez vestavěné elektroniky je k prodeji za 14 900, verze Smart za 24 900 a Smart Pro za 29 900. Kromě toho si mohou zákazníci kolébku na tři nebo až šest měsíců pronajmout. Cena předplatného se dle zvolené verze pohybuje okolo dvou až tří tisíc měsíčně.
„Zajištujeme servis dopravy tam i zpět, takže je to pro zákazníky komfortní, v podstatě se nemusí o nic starat, kurýr doručí kolébku až k nim a po vypršení lhůty ji zase vyzvedne,“ líčí Rumler. „Myslel jsem, že se kolébka bude více prodávat, ale praxe je taková, že pronájem prodeje dorovnává.“
Nově vznikla i potřeba umožnit rezervace dopředu. „Spousta nastávajících rodičů, kteří budou kolébku potřebovat až za pár měsíců se nás ptá, zda si ji mohou objednat už teď. Problém je, že my v tuto chvíli nemůžeme zaručit, jak na tom budeme třeba za půl roku, jestli to, co požadují, bude vyprodáno, nebo skladem. Proto plánujeme přidat i možnost, kdy zákazníci zaplatí platbu za první měsíc a budou mít kolébku nachystanou na zvolený termín, a my budeme vědět, s jakými objemy počítat,“ nastiňuje Rumler.
Co se týče barevného provedení, dostupné jsou tři varianty: růžová, modrá a šedá. Právě poslední zmíněná jde k překvapení zakladatele nejvíce na odbyt. „Původně jsem šedou barvu ani nechtěl zařazovat, protože jsem si myslel, že o ni bude nejmenší zájem a bude mi na skladě zbytečně překážet, a nakonec se jí prodává nejvíce. Vyhrává asi proto, že je univerzální do jakéhokoliv interiéru.“ Na základě této zkušenosti začne firma do pár týdnů nabízet další neutrální barvy.
Převratná, ale nepřevratitelná
V kolébce se pohodlně vyspí miminka až do dvanácti měsíců, ale záleží na tom, v jaké konkrétní vývojové fázi dítě je, není určena pro ta, která se již začínají batolit. Váhově není nijak omezena, konstrukce obstála v testu pod zatížením 90 kilogramů. Jak Rumler uvádí, je navržena tak, aby ji nemohl nikdo, například starší sourozenec, převrhnout, a stejně tak ani samo dítě, pokud začíná stoupat. „Testování prokázalo, že i když si dítě stoupne, nemá šanci kolébku převrátit. Pořád se svaluje zpět na matraci.“
Nejdůležitější certifikace, kterou Loonoy prošlo, je od úřadu TÜV-SÜD, který atestuje bezpečnost výrobků v Evropě. „Proces certifikace nás hodně zdržel, protože jsme kolikrát čekali šest až dvanáct měsíců. Když jsme konečně uspěli a také se nám podařilo vytvořit funkční prototyp, chtěli jsme se pustit do sériové výroby, a zrovna začala pandemie Covid-19,“ vzpomíná Rumler.
Stroje zhasly a firma musela doslova přemlouvat dodavatele, aby dodrželi termíny nasmlouvaných dodávek. Proto se v Loonoy rozhodli většinu výroby přesunout do Česka a využívat co nejvíce lokálních výrobců a dodavatelů. Těžké období přineslo podle Rumlera ve výsledku pozitivní změny. „Takhle jsme schopni mnohem rychleji reagovat na poptávku. Máme k dispozici v rámci dnů to, co by bylo v případě dopravy ze zahraničí trajektem za několik měsíců, a navíc levněji.
Loonoy sídlí v průmyslovém areálu Baronela Park v Hrušovanech u Brna. Interně pracuje ve firmě třináct lidí, kromě technologa a vedoucí výroby jsou to hlavně zaměstnanci ve výrobě, kteří kompletují a připravují zásilky k expedici. Jejich počet se bude navyšovat. Kromě toho spolupracuje Loonoy s celou řadou firem externě. V plánu je také navázat spolupráci s velkoobchody s elektro nebo s dětským zbožím a na začátku března představit kolébky na brněnském veletrhu PRODÍTĚ.
„Na začátku jsem si myslel, že do roka budeme na trhu, a nakonec to trvalo pět let. Jsem rád, že jsem k tomu přistupoval naivně, protože jinak by kolébka vůbec nevznikla, ostatně asi jako spousta toho, co dnes máme. Sice mě to hrozně baví, ale každý den na mě vyskakuje nějaký jiný problém. Stojí to za to, ale podruhé bych do toho nešel,“ uzavírá Adam Rumler se smíchem.
Do budoucna si stanovil za cíl vytvořit celý ekosystém funkčních a chytrých produktů pro nejmenší.