„Začal jsem s kváskem mluvit jeho řečí.“ Chlebová one-man show KváseCzech má ambici expandovat do světa

„Začal jsem s kváskem mluvit jeho řečí.“ Chlebová one-man show KváseCzech má ambici expandovat do světa

26. čvc 2020 David Budai 5 min

Jak udělat byznys z „obyčejného“ chleba, který si může každý za pár korun koupit v supermarketu? O tom jsme hovořili se zakladatelem firmy KváseCzech, která nedávno uspěla v soutěži T-Mobile Rozjezdy a nyní má před sebou ambiciózní plány. Díky unikátní dehydratační technologii dokáže šikovně „uspat“ kvásek, základní surovinu pro pečení chleba nebo rohlíků, a díky tomu ho poslat kamkoliv do světa. Přinášíme pohled do fungování projektu, který jde svou cestou a trochu se vymyká tradičním startupovým zvyklostem.

Když hovoří Lubomír Kobéda, tvůrce značky a firmy KváseCzech, je vám okamžitě jasno, že chlebem žije. Je schopen do nejmenších detailů rozebírat, jak ho pekli naši předci, i to, na jakém biochemickém principu funguje kvásek, základní součást tradičního pečení. A právě tato jeho vášeň pro poznávání tradičních pekařských dovedností stála i na počátku produktu, který dnes nabízí. Jde o balíčky surovin, díky nimž si může každý doma upéct čerstvý a křupavý chléb nebo další pečivo.

Na úplném začátku přitom byla jen osobní potřeba dát si k snídani chutnější chléb. Psal se rok 2012 a Lubomír Kobéda začal experimentovat. „Říkal jsem si, že to, co se prodává v obchodě, mi nechutná, a končím s tím. Začal jsem pátrat a zkoušet různé postupy a recepty, abych si chléb upekl sám,“ vzpomíná v rozhovoru pro StartupJobs Newsroom. A dodává, že tehdy ještě nebyla rozšířená řemeslná pekařství a ani pečení v domácí pekárně nebylo to pravé. „Pořád mi to nechutnalo, když se použije droždí, tak to není chléb, je to taková buchta. Tehdy jsem vůbec netušil, že existuje nějaký kvásek.“

Stará dovednost jako základ nového byznysu

Původní recepturu nakonec objevil u své babičky. „Zjistil jsem, že babička pekla chléb z kvásku, naučila se to od své maminky. Jako děvče na vdávání musela umět péct. A já jsem to v naší rodině obnovil,“ říká Kobéda, kterého kvásek fascinoval, a proto si o něm začal zjišťovat další informace. Hledal v odborné literatuře, ponořil se do studia biochemie a začal experimentovat v kuchyni. On sám je přitom původní profesí ajťák, trávící většinu času před monitorem a klávesnicí.

Ze začátku mu práce s kváskem nešla, ale postupně se zlepšoval a své pekařské umění dovedl k dokonalosti. „Začal jsem s kváskem mluvit jeho řečí,“ vypráví Kobéda a popisuje, jak později jako letor nabízel kurzy pečení chleba na portálu Naučme se. V rámci něj vyráběl i startovací balíček se všemi potřebnými a naváženými surovinami, ze kterých si absolvent kurzu mohl doma upéct svůj chleba. Tyto balíčky měly úspěch a právě v té době se mu v hlavě začal rodit byznysový plán.

Základem pečení chleba je kvalitní kvásek. A Lubomír Kobéda o něm ví všechno.

„Další rok jsem vymýšlel, jak kvásek uspat. Protože živý kvásek se nedá poslat poštou, bakterie a kvasinky by transport nepřežily. Testoval jsem technologie, která mi zaručí, že se kvásek probudí. A po roce bylo hotovo, tak jsem založil firmu,“ shrnuje Kobéda náročné lopocení plné marných pokusů, slepých uliček a ztracených kvásků.

O co vlastně jde? KváseCzech využívá speciální postup dehydratace, který je rychlý, bezpečný a „probuzený“ kvásek je srovnatelně kvalitní s kváskem živým. Více ale k procesu dehydratace prozradit nechce. „Je to moje know-how, něco jako ingredience v Coca-Cole nebo Becherovce,“ dodává s nadsázkou.

Spuštění e-shopu i nečekané „druhé Vánoce“

Když byla technologie hotová a vyzkoušená, zbývalo spustit e-shop, připravit krásně vypadající balíčky a jednoduché návody, které amatérského pekaře vedou krok za krokem. A pak už bylo možné „spící“ kvásky vypustit do světa. Byl podzim 2019 a KváseCzech měl před sebou první vánoční sezónu. A okamžitě zaznamenal ohlas.

„Využil jsem kontakty, které jsem měl z kurzů, což byly tisíce lidí. A tím se to celkem rychle dostalo mezi lidi,“ říká Kobéda a snaží se popsat svého typického zákazníka. „Člověk, kterému vyhovuje chleba ze supermarketu, můj produkt neosloví. Ale pak jsou lidi, kteří chtějí mít kontrolu nad přípravou. Je to pro ně zážitek a baví je i reakce rodin. Sám cítím, že když upeču chleba, tak se na to manželka nebo dcera vrhnou.“

A právě s tím souvisí i cena produktu, která je nastavena docela vysoko, přinejmenším v porovnání s cenou chleba v běžné obchodní síti. Balíček suroviny na výrobu jednoho chleba nebo deseti rohlíků stojí 109 korun, k tomu je potřeba připočíst poštovné. Existuje i forma předplatného, která sice cenu snižuje, ale nijak dramaticky.

Hned na začátku jsem vzdal boj s cenou. Když budu bojovat s cenou, neudělám dobrý produkt. Když něco děláte, máte dvě možnosti, jak se odlišit, buď budete mnohem lepší, nebo levnější. A já si vybral to první,“ říká k tomu Kobéda.

Vypadá to hezky a chutná to hezky. To je základní myšlenka firmy KváseCzech.

A vypadá to, že své zákazníky si KváseCzech nachází. I když Kobéda hovoří o tom, že v podstatě až nyní má něco jako standardní období, ve kterém může relevantně vyhodnocovat prodeje. Na jaře totiž zažíval něco jako „druhé Vánoce“, protože o jeho kvásky měli lidé velký zájem kvůli koronavirové krizi. V obchodech tehdy chybělo droždí a lidé příliš nevěřili balenému pečivu. Tento zvýšený zájem znamenal i to, že Kobéda urychlil zprovoznění automatické balírny.

USA i Dubaj: český chléb chutná i v zahraničí

Ač to tak možná nevypadá, je KváseCzech zatím stále v podstatě one-man show, a to i z hlediska investic. „Vložený kapitál je ve výši luxusní dovolené, není to nic extrémního. Peníze, které vydělám, dávám zpátky do byznysu, například na vylepšení technologií nebo zvýšení objemu,“ popisuje Kobéda, který se do budoucna nebrání ani případným investorům, nebo dokonce prodeji. Aktivně ale ani jednu možnost v tuto chvíli nevyhledává.

Nyní se soustředí na růst a případné rozšiřování týmu, protože objem zakázek roste exponenciálně. S každou další várkou se objem vyrobených surovin zdvojnásobí, momentálně je na šesti tunách a další várka už bude činit 12 až 15 tun. Částečně to souvisí i s tím, že se jeho produkt objevil třeba v internetových supermarketech Mall.cz a Rohlík.cz, což přináší nové zákazníky. A právě z nich se v mnoha případech stávají „předplatitelé“, kteří si po vyzkoušení objednávají přímo v domovském obchodě. Typicky jde o maminky na mateřské dovolené.

V současné době plánuje firma i zahraniční expanzi, a to hlavně prostřednictvím lokálních partnerů. Rozjíždíme Slovensko a hledáme cesty, jak se dostat i dál, třeba do Německa. V rámci prodeje jsme schopni doručovat kamkoliv, aktuálně plánujeme například Dubaj, a to pro Evropany, kteří tam žijí. Mají tam jen toastový „papírový“ chleba, takže můj produkt je pro ně jako z říše pohádek. A další cílovou skupinu tvoří Češi a Slováci, kteří žijí v zahraničí, nebo cizinci, kterým v Česku zachutnal náš chléb. Posíláme do Francie, USA, Švýcarska nebo Kolumbie,“ dodává Kobéda v rozhovoru.

Foto: Archiv KváseCzech a Lubomír Kobéda

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Osobnosti, Eko, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články