Od jara loňského roku se Knihobot pomalu zabydloval na Slovensku. I přes zpomalení zahraničních plánů tamější trh po tři čtvrtě roce tvoří pětinu celkového obratu firmy. Úspěch u sousedů se knižní startup letos chystá zopakovat v Rakousku, kam expanduje v únoru.
Rok 2022 nebyl pro online antikvariát Knihobot jednoduchý. Plány na externí financování padly a startup se musel vypořádat s rostoucí ztrátou. V létě proto propustil třetinu lidí a tlumil zahraniční aktivity. I přes nelehké chvíle teď nicméně hlásí za loňský rok obrat 182 milionů korun (předloni to bylo 76 milionů korun), desetitisíce nových zákazníků a 1,3 milionu knih poslaných do oběhu. A plán na nejbližší měsíce je jasný – expandovat na rakouský trh.
„Chtěli jsme růst výrazně víc, ale v kontextu doby jsou to čísla skvělá. Většina firem spíš řešila, jestli jim obrat klesne míň, anebo víc. My jsme do problémů spadli na jaře, ale rychle jsme se z toho zvládli oklepat, což nám dalo velký náskok. Kolem a kolem, dařilo se nám ve špatných časech,“ hodnotí uplynulý rok Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobotu.
Největší český knižní second-hand od jara loňského roku funguje také na Slovensku. Tamější trh po tři čtvrtě roce tvoří pětinu celkového obratu firmy. Původně bylo v plánu u slovenských sousedů otevřít v létě fyzickou pobočku, nakonec ale Knihobot vyhodnotil, že by šlo o příliš velký závazek. Knihy sváží nadále do pražského skladu, což bude platit i pro další expanzi.
Rakousko by mělo přijít na řadu letos v únoru. Německy mluvící země pro Knihobot každopádně představují větší výzvu než Slovensko, jak Gazdoš naznačil v rozhovoru pro SJ News loni v říjnu: „Rakousko a Německo jsou větší trhy, takže cíl bude větší a vzdálenější. A my k němu potřebujeme běžet rychleji. Na Slovensku jsme měli obrovskou výhodu, že spousta Slováků čte české knížky. Tudíž jsme měli určitou zásobu, která to začala roztáčet.“
V letošním roce startup plánuje rozšířit spolupráci s Levnými knihami a ještě více se tak přiblížit zákazníkům. Tedy těm, kteří knihy prodávají, především na nich totiž model Knihobotu stojí. „Letos bychom v Česku i na Slovensku rádi vyrostli alespoň na dvojnásobek, Když se nám bude dařit v zahraničí, mohli bychom zopakovat růst z minulého roku,“ uzavírá Dominik Gazdoš.