„Kdo je součástí problému, měl by být i součástí řešení.” Impact Hub oznámí vítěze Climate Challenge a otevírá nové kolo klima-akcelerátoru

„Kdo je součástí problému, měl by být i součástí řešení.” Impact Hub oznámí vítěze Climate Challenge a otevírá nové kolo klima-akcelerátoru

23. lis 2020 Redakce 3 min

Klimatická krize se prohlubuje. Veřejnost nevěnuje dostatek pozornosti vědcům a stát není dost flexibilní na to, aby jednal v potřebné míře. Nejúčinnější řešení klimatických změn a jejich dopadů přichází častokrát odspodu. Už potřetí se proto otevírá akcelerační program Impact Hub Climate Challenge, aby přesně tato řešení podpořil, rozšířil a upevnil na trhu. Jednoduše řečeno: Zvyšuje a posiluje pozitivní dopad těch, kteří ví, jak a co udělat pro naši planetu, aby se situace zlepšila. Jak to funguje v praxi?

„Duchovní otec programu a spoluzakladatel české sítě Impact Hub, Petr Vítek (na úvodní fotce uprostřed - pozn. red.), vždycky říká, že pokud je někdo součástí problému, je skvělé, když je i součástí řešení. Zároveň v Impact Hubu věříme v synergii a kolektivní akci - skutečná změna se jen málokdy odehraje v rámci jedné malé bubliny. A tak přivádíme silné značky jako Nestlé, Heineken, Veolia nebo The Coca-Cola Foundation a mezinárodní platformu EIT Climate-KIC ‚na jedno místo’ spolu s ostřílenými odborníky a changemakery, aby spolupracovali,” vysvětluje hlavní myšlenku klimatického akcelerátoru programová manažerka Lenka Krákorová.

Program je otevřený všem iniciativám, které se věnují ochraně životního prostředí nebo řešením s pozitivním environmentálním dopadem. „Nesejde na tom, zda máte komerční, nekomerční, univerzitní, korporátní nebo jinak strukturované projekty. Podstatné je, zda máte funkční tým a ochotu na projektu makat,” doplňuje Krákorová.

Akcelerátor zajistí konzultanty, individuální mentoring i potřebné know-how. Hlavní kus práce samozřejmě nadále zůstane na účastnících, ovšem díky programu ušetří čas, peníze a energii, přičemž rozvoj projektu bývá za takových podmínek mnohem rychlejší a efektivnější.

Pro nové účastníky mohou být inspirací úspěšné projekty z předešlých ročníků. Například digitální odpadové tržiště Cyrkl získalo díky Climate Challenge investici ve výši pěti milionů korun od nadačního fondu Tilia Impact Ventures. „Climate Challenge je díky individuálnímu přístupu vhodný pro všechny typy společností. Pro některé to může být momentem prvotní akcelerace, pro jiné časem, kdy se budou zlepšovat v oblastech, ve kterých nejsou zatím silní. Rozhodně doporučuji a jsem rád, že v Česku tento program máme,” říká Cyril Klepek z Cyrklu.

Cyrkl mezi oceněnými z loňského ročníku.

PŘEČTĚTE SI: Impact Hub podpoří ekologicky smýšlející startupy. „Situace je vážná, není čas ztrácet čas,“ říká Petr Vítek

Vyhlášení vítězů a otevření nového ročníku

Eko platforma pro mateřství EBUU nebo šetrná reklamní agentura Green Cat získaly díky akceleraci odvahu a dostatek znalostí pro zahájení úspěšných crowdfundingových kampaní. „Akcelerace pro nás znamenala změnu uvažování nad problémem cirkulárního byznys modelu. Zatímco v polovině programu jsme přemýšleli nad uzavřením projektu, na jeho konci jsme měli nový koncept. Nová kostra projektu nám pomohla k dosavadnímu růstu o 700 %, a dokonce i k otevření prvního cirkulárního obchodu díky crowdfundingu,” uvedla Kristýna Farkašová, zakladatelka EBBU.

Výrazným benefitem je i mediální pozornost, která se dostane úspěšným projektům. Tak jako tomu bylo u projektu Forsage, jehož příběh z prostředí „chytrých včelínů” zprostředkovala mnohá média.

Petr Vítek předává ocenění společnosti Forsage.

Hodnotné jsou i kontakty, které lze díky programům získat. A to napříč trhem i obory. Účastníci se totiž vzájemně rozvíjejí sdílením zkušeností z praxe. Třeba letos se tak ve finále navzájem obohacuje pokroková databáze ověřených klimatických dat, software pro snížení objemu chemikálií v zemědělství nebo společnost měnící odpad na cenné druhotné suroviny.

Chcete se dozvědět více o letošních finalistech, jejich dojmech z akcelerace nebo o expertech programu? Pak si zapněte 25. listopadu od 19:30 slavnostní vyhlašování letošního ročníku. Pokud vás zajímají spíše parametry a podmínky akcelerace, mrkněte sem. Přihlášky jsou otevřeny do 9. prosince.

Komerční článek.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Eko, Kancelář, Startupy, Technologie, Premium
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články