Datahrátky, touchless a nulová důvěra: Hledali jsme digitální trendy pro rok 2021

Datahrátky, touchless a nulová důvěra: Hledali jsme digitální trendy pro rok 2021

15. led 2021 David Budai 6 min

Koronavirus nekompromisně utnul nejrůznější verbální onanie a předimenzované plánování a začíná skutečná práce na tom, aby digitalizace dávala smysl a byla efektivní. Naplno se rozjede zpracování dat, strojové učení a pracoviště se ještě více digitálně transformují. A nad vším bude – mnohem více než dříve – viset hrozba kyberincidentů.

Přemýšlet o trendech na počátku roku 2021, kdy se ještě zdaleka nevyřešila nejistota způsobená pandemií koronaviru, je z mnoha důvodů ošemetné. Přesto jsme se o to pokusili, oslovili několik startupů i technologických firem a prostudovali pár analytických zpráv, které se zaměřují na předpovědi v oblasti digitálních technologií.

A co jsme tedy zjistili a co nás čeká?

1. Bezdotykovost

Méně budeme ovládat věci rukama a více hlasem. Tato tendence už tady byla dříve, ale situace kolem koronaviru ji výrazně urychlila. A nejde jen o mobilní telefony a další osobní zařízení, ale i ta veřejná, jak ostatně během celého loňského roku „probublávalo“ v médiích (bezdotykové ovládání výtahů, bezdotykový check-in v hotelu, bezdotykové dávkování dezinfekce a podobně.)

„Bude pokračovat trend takzvané touchless, tedy bezdotykové ekonomiky. Jednoduše řečeno, nadále se budeme vyhýbat fyzickému kontaktu, ať už jde o nakupování na internetu, zábavu nebo bezkontaktní placení kdekoli a za cokoli. Budou vznikat nové startupy, které se na tento typ ekonomiky zaměří, a určitě se sem přesunou i mnozí investoři,“ odhaduje Jan Svoboda, zakladatel nedávno vzniklého investičního fondu PRIME FUND.

2. Digitransformace

Digitalizací stále intenzivněji protkávat byznys ve všech směrech. Souvisí to nejen s tím, že pracovníci firem budou stále do značné míry muset komunikovat na dálku v rámci home office, ale také s rozvojem nových sítí 5G. Zkrátka cestování, nakupování i plánování práce nebo rodinného života bude stále více propojeno skrze virtuální svět.

„Paleta oblastí bude široká. Dominovat budou technologie zaměřené na vzdálenou spolupráci a celkově bude pokračovat trend digitalizování procesů ve všech oblastech. Osobně očekávám inovace v oblasti eventů, online koncerty, festivaly, divadelní představení,“ říká Tomáš Řehoř ze společnosti Pipedrive, která vyvíjí CRM platformu pro řízení prodejů.

Ředitel vývojářské firmy Bootiq Marcel Červený dodává: „O krok dále se posunou technologie IoT (Internet of Things), a to díky rozšíření operátorských sítí, zejména 5G a Narrow Band (typ sítě pro využití IoT, pozn. red.). Získají tak širší uplatnění v chytrých domácnostech či v kancelářských budovách, kde budou například sledovat jejich energetickou náročnost nebo měřit kvalitu vody. Rovněž budou posilovat platformy pro digitální komunikaci jako takovou. Větší využití získá digitalizace hlasových služeb a jejich automatizace, zejména u call center, která se dnes potýkají s nedostatkem kapacit. Očekávám, že bude docházet ke stále vyšší decentralizaci díky cloudifikaci,“ říká Marcel Červený, ředitel vývojářské firmy Bootiq.

Podobně to vidí také produktový ředitel Avastu Vítězslav Šantrůček, podle kterého budou technologie měnit nejen naše pracovní, ale běžné životní návyky. „Pandemie přispěje ke zrychlení inovací nejen v oblasti digitalizace, ale také k flexibilnějšímu a agilnějšímu zavádění technologií souvisejících se změnou našich pracovních, ale i cestovních či jiných denních návyků a možná i s proměnou životních hodnot,“ říká Šantrůček.

A prý to tentokrát nebudou jen fráze a líbivé plány, z nichž se nakonec zrealizuje jen zlomek. Analytická společnost Deloitte v této souvislosti mluví dokonce o „restartu digitálního pracoviště“ a očekává už v tomto roce natolik výrazný posun, který se dá přirovnat třeba k přechodu z LP desek na CD a později na MP3. „Společnosti sice na celém světě přesunuly výkon některých činností a porady z fyzického pracoviště do digitálního prostoru, toto vše však stále představuje jen zlomek možností, které se v tomto ohledu nabízejí,“ píše Deloitte ve své zprávě Tech Trends 2021.

3. Superemoce

U produktů, služeb i reklamních a marketingových kampaní bude hrát mnohem větší roli důraz na uživatelskou přívětivost zákazníků a jejich zážitek. Například Google nedávno zavedl novou metriku nazvanou Web Vitals, která sleduje, jak dobrý je uživatelský zážitek webu. Už tedy nebude stačit dobré SEO, ale web bude muset být i hezký a návštěvníci se na něm budou muset cítit příjemně.

Značky a i poskytovatelé služeb budou rozvíjet hlubší vztahy se svými zákazníky pomocí digitálních zážitků a budou intenzivněji pracovat s digitálními emocemi, které se částečně liší od emocí fyzických. Digitální sociální zážitek je zkrátka jiný než takové osobní setkání a jsou v rámci něj využívány i jiné emoční „nástroje“. A firmy se s tím letos naučí lépe pracovat. (Příklad: úsměv versus emotikon, oční kontakt versus like, fyzický dotek versus vibrace.)

Digitalizace zcela prostoupí naším životem. Teď už prý doopravdy.

4. Datahrátky

Rok 2021 by mohl být zlomový z hlediska takzvaných „big data“ a schopnosti je zpracovávat. Již zmíněná analytická zpráva společnosti Deloitte doslova hovoří o „krmení strojů daty“ a rychlém rozvoji umělé inteligence. Ovšem nikoliv na teoretické úrovni, kdy se – zjednodušeně řečeno – snažíme vytvořit simulaci inteligence lidské (což ale z hlediska byznysového využití mnoho nepřináší), ale ve smyslu strojového učení a automatizace. Umělá inteligence se zkrátka bude učit efektivně „makat“ za nás. A to jak v tradiční výrobě, tak v rámci kanceláří.

Mnohem více budou využívána také osobní data, a to nejen pro marketingové účely, tedy v rámci nadnárodních korporací typu Facebook a Google, ale také na úrovni jednotlivých firem. Tam se bude vyhodnocovat hlavně efektivita práce, protože díky rozšiřování již popisované „remote work“ a další digitalizaci bude k dispozici mnohem více dat než dříve.

„Analýza nově dostupných dat generovaných jak vzdáleně pracujícími zaměstnanci, tak nástroji, které využívají, a jejich vzájemných interakcí, tedy jejich „digitální stopy“, umožní významně zefektivnit práci a zvýšit produktivitu jednotlivců, týmů i celých společností,“ píše k tomu Deloitte.

5. Kyberbezpečí

Kdykoliv se mluví o digitalizaci, nelze ani náznakem opomíjet bezpečnost. Právě ta bude v roce 2021 obrovským tématem a lze čekat, že se objeví první opravdu závažné bezpečnostní incidenty s reálnými dopady. Například bezpečnostní experti z Avastu očekávají, že více než kdykoliv dříve bude docházet k útokům na podnikové VPN infrastruktury a jejich poskytovatele nebo útokům na systém Android. A intenzivnější budou také ransomwarové útoky, tedy vyděračské útoky, kterým čelily i některé nemocnice v Česku.

Začíná také éra, kdy budou útočníci využívat umělou inteligenci, a to způsobem, jakým jsme popsali výše třeba u výroby – tedy s ohledem na účinnosti a efektivitu. „Škodlivé kampaně, cílené útoky a pokročilé trvalé hrozby (APT, velmi sofistikované a přesně cílené útoky, pozn. red.) generované pomocí technik umělé inteligence jsou již životaschopné, ale aby byly účinné, jsou zapotřebí velmi rozsáhlé datové sady a znalostní základny. Předpokládáme, že k jejich vývoji dojde už v roce 2021 a později,“ konstatuje Vítězslav Šantrůček z Avastu.

Deloitte dokonce hovoří o zavedení takzvané „nulové důvěry“, což znamená, že všechny požadavky se budou ověřovat a nebude existovat prostor pro obcházení (zkrátka nebude existovat možnost, že si třeba kolega nebo ajťák sedne k vašemu počítači, aby něco udělal, i když by to bylo jednodušší a rychlejší). Zatímco dříve hledal Deloitte kompromisy mezi bezpečností a efektivitou, nyní po 10 letech vůbec poprvé natvrdo prosazuje zmíněnou „nulovou důvěru“. A to mimochodem bude pro firmy znamenat značné investice do zabezpečení.

Další myšlenky, které nás zaujaly:

„Svět se vrátí k tomu, co bylo, ale zůstane trend dívat se na firmy z pohledu jejich dlouhodobé životnosti. Technologické firmy budou stále hodnotnější a čekám, že mezi online a offline světem už nebudou nějaké bariéry. Firmy, které nemají nakročeno k tomu být tech firmou, postupně vymizí.“ Honza Široký, CTO Mews

„Oblast travel techu si dá v roce 2021 ještě pohov. Kromě některých niche oblastí, jako jsou například sdílení aut, kol nebo motorek, kde stále vidím potenciál, obzvlášť v oblasti konsolidace a agregace trhu.“ Tomáš Řehoř, Pipedrive

„Covid-19 lidstvo mnohému naučil, myslím však, že se to trochu vrátí zpět. Jsme sociální tvorové a nevěřím, že virtuální realita a technologie nahradí lidskou potřebu setkávat se. Opět půjde o nalezení rovnováhy. Zjistili jsme, že řada věcí se na dálku dělat dá, naučili jsme se zefektivňovat své činnosti nebo objednávat jídlo přes internet, na druhé straně spoustu věcí online přesunout nelze. Nemůžete jet online na dovolenou. Nebo s kamarády na pivo.“ Jan Svoboda, PRIME FUND

„Lidé i firmy budou stále využívat vzdálenou spolupráci, zmizí obavy z nižší produktivity. S tím souvisí i cloudifikace a outsourcing IT sítí, do kterých bude investovat řada nadnárodních firem. Pro udržení kvalitní spolupráce na dálku totiž v současnosti nestačí pouze kvalitnější připojení, ale je potřeba i nástroje pro sdílení online dokumentace, což je klíčové pro oblasti, jako je automotive či letectví.“ Marcel Červený, Bootiq

Zdroje: Deloitte Tech Trends 2021, Web Vitals, EY: Five major trends which will underpin another decade of digital innovation

Foto: Pixabay

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články