Posezení vytvarované na míru. Severočeši tisknou personalizovaná 3D cyklistická sedla a brzy je vyšlou do světa

Posezení vytvarované na míru. Severočeši tisknou personalizovaná 3D cyklistická sedla a brzy je vyšlou do světa

29. bře 2022 Patrik Kozlík 8 min

Snad každý cyklista někdy zažil pocit nepohodlí či bolesti v oblasti sedacích partií. I proto je sedlo podle zakladatelů severočeského startupu Posedla často první věcí, kterou lidé na novém bicyklu mění. Cyklističtí nadšenci Jiří Dužár a Martin Řípa se rozhodli na tento problém vyzrát a začali vyrábět 3D sedla na míru podle fyzických vlastností jednotlivce a jeho jízdního stylu. Oficiálně se mají začít prodávat na přelomu dubna a května a malé cíle si zakladatelé rozhodně nedávají. Speciální sedla chtějí brzy nabízet i v Severní Americe či Austrálii. 

Jiří Dužár a Martin Řípa začínali s cyklistikou na amatérské úrovni, dnes najezdí ročně tisíce kilometrů. Jízda se pro ně nakonec stala více než koníčkem - společný zájem je totiž přivedl až k myšlence začít podnikat v oboru, jímž jsou už několik let posedlí. V roce 2020 tak založili startup s názvem Posedla, který se zabývá vývojem a výrobou sedel na míru.

„Sedlo je jedním ze tří kontaktních bodů cyklisty s kolem, je to tedy komponent, který výrazně ovlivňuje prožitek z jízdy. Velká část cyklistů a cyklistek zažívá v oblasti sedacích partií nepohodlí při jízdě na kole a sedlo je často první věcí, kterou na novém kole mění. Z toho vycházela i první myšlenka na vývoj a výrobu sedel na míru, protože jsme nebyli schopni ze sériově vyráběných sedel vybrat to, které nám dobře padne,“ vysvětluje jeden z dvojice zakladatelů společnosti Posedla Jiří Dužár.

Z nápadu k prototypu za necelé dva roky

S vývojem zakladatelům pomohl akcelerační program od Josefa Průši s názvem PrusaLab, ve kterém loni projekt Posedla dokonce zvítězil. Díky tomu měli půl roku přístup do zázemí hi-tech dílny v Holešovicích, včetně technologického poradenství. Kromě toho zakladatel Prusa Research do nadějného projektu investoval během loňského listopadu 15 milionů korun. Tato investice bude podle zakladatelů z většiny směřovat k zahájení a rozjetí výroby během prvního roku, z části ji také využijí na doladění vývoje a předvýrobních prototypů.

Do budoucna počítají zakladatelé s několika prodejními scénáři: „Celé se to snažíme koncipovat tak, abychom další investici nepotřebovali a další rozvoj financovali z prodejů,“ naznačil bez dalších podrobností Dužár.

Speciální sedlo vytištěné na 3D tiskárně.


Technologický vývoj sedel na míru trval necelé dva roky. Na něm se podílel tým čítající zhruba 15 odborníků od konstruktéra, výpočtáře, architekta až po takzvaného bike fittera neboli odborníka na posez na kole. Mnoho hodin denně trávili lidé z Posedel měřením tlakových bodů u posedu, analýzou dat a hlavně testováním na cyklistickém trenažéru i reálných kolech na cestách.

Aktuálně se jejich tým přesunul z pražských Holešovic do Varnsdorfu, kde bude probíhat samotná výroba. „V tuto chvíli testuje produkt náš interní tým a další sedla máme u několika testovacích jezdců a jezdkyň. S předprodejem začneme na přelomu dubna a května tohoto roku. A podle poptávky nadimenzujeme výrobní možnosti,“ popisuje Jiří Dužár ze startupu Posedla.

Podle Dužára bude mít výrobní kapacitu nastavenou tak, aby uspokojili měsíčně několik stovek zákazníků. Reálné vytížení však může být zejména na začátku vyšší. Už nyní totiž prý eviduje severočeská firma zájem o předkoupi u několik stovek lidí z Česka i zahraničí.

A kolik bude speciální sedlo na míru stát? „V předprodeji bychom se rádi vešli pod částku 10 tisíc korun (399 eur). To je cena, za kterou si dnes může zákazník pořídit high-end sedla u konkurence, avšak bez individuální customizace. Na výběr má zpravidla pouze ze dvou šířek sedla, nic víc,“ podotýká Martin Řípa.

Startup se světovými ambicemi

Dužár s Řípou se netají tím, že chtějí oslovit rovnou zahraniční trhy. „V první vlně chceme produkt nabízet v rámci celé EU, kterou bereme jako vstupní trh, kde je relativně snadné obchodovat a obsloužit zákazníky. Podle toho, jak se nám bude dařit, bychom rádi naše úsilí dál napnuli směrem k Severní Americe, jihovýchodní Asii a Austrálii, kde poslední roky zájem o cyklistiku velmi roste,“ říká Jiří Dužár.

Cílem jejich produktu je podle něj vedle pohodlnější jízdy zákazníků na kole také předcházení zdravotním komplikacím, které se mohou při dlouhodobé cyklistice projevovat. „Správné sedlo pomáhá předcházet bolesti zad, bederní páteře, bolesti sedacích partií nebo třeba necitlivosti a brnění v rozkroku. Sedlo na míru zkrátka tlačí tam, kde má tvořit potřebnou oporu. Nedochází tak ke kompresi v oblasti měkkých tkání, kde mají muži i ženy důležitá nervová zakončení a cévní řečiště,“ vysvětluje výhody 3D sedla spoluzakladatel Martin Řípa a dodává: „V této souvislosti rádi zmiňujeme buddhistické přísloví, které říká, že pocítit bolest je nevyhnutelné, ale trpět je volbou každého z nás.

Zakladatelé startupu Posedla Martin Řípa (vlevo) a Jiří Dužár (vpravo).


Speciální sedlo se skládá ze tří částí – z ližin, skeletu a polstrování. Ližiny a skelet se vyrábí z karbonového vlákna. Polstrování, tedy vrchní část sedla, je vytištěné na 3D tiskárně a jako materiál se využívá termoplastický polyuretan (TPU). „Je to flexibilní, ale také extrémně odolný druh elastomeru. Vytištěná svrchní část projde navíc vaporizací, což je proces, který strukturu vyhladí a přidá jí adekvátní grip. To aby cyklista v sedle našel optimální jízdní pozici a setrval v ní,“ doplňuje Martin Řípa.

Ideální posed si změří zákazník doma

Pro nákup sedla není nutné této problematice hluboce rozumět. „Veškerá expertíza jde od nás k zákazníkovi, sedlo si tak bude umět nakonfigurovat každý, kdo je schopen odpovědět na naše otázky. Nastavením parametrů provede zákazníka náš konfigurátor, a vše bude možné zařídit z pohodlí domova. Také plánujeme postupně rozšiřovat síť našich spřátelených bike fitterů, což jsou experti, kteří radí s nastavením správného posedu,“ popisuje spoluzakladatel startupu Posedla Martin Řípa. Sedlo si tak budou moci zákazníci objednat přímo u prodejce kol v rámci nastavování posedu u nového nebo stávajícího kola.

Spoluzakladatel startupu Posedla Jiří Dužár během testování.

 

Po online objednávce obdrží zákazník měřicí sadu, která se skládá ze speciální obtiskové pěny, ta je opatřena mřížkou a vodicími body. Z fotografie otisku jsou schopni ve startupu pomocí těchto vodicích znaků zkonstruovat model. Z něho určí jednak šířku sedacích kostí, ale také rozložení tlaku, které mohou přenést do samotného polstrování, a přizpůsobit tak tvrdost v jednotlivých zónách sedla.

Poté, co zákazník projde procesem měření, naskenuje QR kód a pomocí unikátního klíče nahraje fotku na web Posedla. Tam fotku následně  spárují s konkrétním produktem a pustí se do výroby. Od momentu změření a zaslání údajů do společnosti má dodání hotového sedla trvat zhruba dva až tři týdny.

Zatím je tým startupu Posedla zaměstnaný zejména výrobou a vývojem 3D sedel. Do budoucna by ale chtěli zakladatelé přidat i další produkty. „Důležité jsou pro nás již zmíněné kontaktní body – kromě sedacích partií jsou to ruce a nohy. Určitě tak plánujeme vyvíjet a vyrábět další komponenty," konstatuje Martin Řípa a dodává: „Momentálně si možná neseme nálepku technologický startup, ale naším dlouhodobým cílem je budovat cyklistickou značku. 

Foto: Posedla

Patrik Kozlík

V minulosti působil v regionálních médiích a v Lidových novinách. Ve volném čase se zajímá o hry či technologie a je vášnivým fanouškem týmu FC Liverpool.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články