České environmentální projekty mohou nově zaujmout v zahraničí. Je to šance i pro startupy

České environmentální projekty mohou nově zaujmout v zahraničí. Je to šance i pro startupy

6. dub 2021 Redakce 3 min

Environmentální projekty mají novou příležitost, jak zaujmout v zahraničí. Akcelerační program Climate Challenge od Impact Hubu se mění na ClimAccelerator, jenž spojuje pětici evropských zemí včetně Česka. Všichni, kteří mohou přispět k uhlíkové neutralitě, zmírnění dopadů klimatické krize či rozvíjí inovace na poli životního prostředí, teď mají možnost do programu vstoupit. Kromě akcelerační podpory získají i vyšší šance zaujmout investory a uspět na zahraničních trzích.

Pozn.: Článek vznikl v rámci komerční spolupráce se společností Impact Hub

Síť coworkingových center Impact Hub uzavřela partnerství s evropskou organizací EIT Climate-KIC, která se dlouhodobě věnuje environmentálním řešením klimatické krize na mnoha úrovních. Výsledkem je povýšení zavedeného akcelerátoru Climate Challenge na mezinárodní úroveň, pod značkou ClimAccelerator.

Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko a Řecko, společně s Českem jako lídrem koncorsia, nabídnou v rámci nového akcelerátoru inovačním projektům nejen akcelerační podporu, ale také možnost zaujmout na zahraniční scéně. To znamená, že se pro vybrané startupy násobí možnosti získání investora nebo implementace na nový trh apod.

„ClimAccelerator má všechny výhody běžných akcelerátorů a ještě něco navíc. Účastníky čekají workshopy, individuální práce s mentory, odborné konzultace i mastermind skupiny. K tomu teď ale lze přičíst i možnost rozvíjet se pod hlavičkou evropského leadera s unikátní komunitou. A finanční podpora v řádech tisíců EUR pro vybrané projekty v rané fázi se taky počítá, takže nám nabídka přijde takřka neodolatelná,” vypočítává Lenka Krákorová, jedna z manažerek realizačního týmu ClimAcceleratoru. Doplňuje, že tuzemskými partnery programu jsou Heineken, Veolia a Nestlé, odborným garantem je INCIEN.

PŘEČTĚTE SI: Impact Hub podpoří ekologicky smýšlející startupy. „Situace je vážná, není čas ztrácet čas,“ říká Petr Vítek

Lenka Krákorová, jedna z manažerek realizačního týmu ClimAcceleratoru. (Foto: Impact Hub)

České projekty mají potenciál

„Impact Hub o spojenectví s EIT Climate-KIC usiloval delší dobu a máme z něj obrovskou radost. Klimatická krize je pravděpodobně největší globální problém, kterému jsme jako lidstvo kdy čelili. A nám se teď nabízí obrovská příležitost, jak posunout inovace a konkurenceschopnost Česka z ne příliš lichotivých míst globálních žebříčků. Proto je pro mě osobně i pro Impact Hub ClimAccelerator zcela zásadní. Můžeme konkrétně přispět k řešení a rozvoji českého i mezinárodního inovačního ekosystému,” hodnotí novou spolupráci Petr Vítek, jeden ze zakladatelů sítě Impact Hub a nadačního fondu Tilia Impact Ventures.

Petr Vítek, jeden ze zakladatelů sítě Impact Hub. (Foto: Impact Hub)

O tom, že jsou v ČR environmentálně zaměřené projekty, které mají mezinárodní potenciál, přitom není pochyb. Stejně jako se před mezinárodní porotu a dopadové investory pod záštitou Impact Hubu postavili v prosinci zakladatelé nyní slibně rostoucích projektů Opravárna.cz a Rekola, excelují také bývalí účastníci programu Climate Challenge, jako je například Forsage, Ebuu a CYRKL: Ebuu, eko platforma pro mateřství a děti, se dostala z minusu do černých čísel a otevřela první obchod, Forsage rozšířilo aktivity a kromě prodeje včelích senzorů řeší i osvětu a založení neziskovky. Digitální odpadové tržiště CYRKL zase získalo pětimilionovou investici a spolupracuje s firmami jako Škoda Auto, Strabag, Skanska, Lidl nebo IKEA. Propojilo již 1700 společností po celém světě a ušetřilo přes 53 tisíc tun oxidu uhličitého.

Další příležitost přiblížit se úspěchu a rozvinout svůj projekt teď mají čeští inovátoři do 27. dubna. Stačí na této stránce vyplnit formulář pro zájemce a do měsíce můžete být v mezinárodním výběru. Podmínky pro účast jsou pouze tři: pozitivní dopad na životní prostředí, fungující tým a bezproblémová angličtina.

EIT Climate-KIC je zřízen Evropským inovačním a technologickým institutem a vede na 59 iniciativ a projektů pro podporu zero-carbon ekonomiky, smart technologií a aktivní komunity stakeholderů. Mimo jiné vede EIT Food, k níž se Impact Hub letos také přidal. Stal se tak součástí největší evropské platformy propojující inovace ve sféře pěstování a produkce potravin. Doplňuje tím své aktivity usilující o udržitelnost a zároveň rozšiřuje své portfolio služeb o startupy, inovátory a lídry komerčních i společensky prospěšných organizací.

Foto: C-KIC

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Eko, Investice
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články