Bonanza na pracovním trhu v Silicon Valley skončila. Do reality probouzející se startupy začínají propouštět

Bonanza na pracovním trhu v Silicon Valley skončila. Do reality probouzející se startupy začínají propouštět

Lukáš Vincent 2. čvn 2022 6 min

Ještě na konci minulého roku byl hlavním tématem odborných konferencí nedostatek talentů v důsledku takzvané Great Resignation. O pár měsíců později sice stále chybějí, ale v HR odděleních se mnohem intenzivněji začíná řešit propouštění.

Kreativita pro náborový proces je potlačena, vymýšlení lákadel k přivábení těch největších talentů na vedlejší koleji. Od pracovníků oddělení lidských zdrojů se zase poptává schopnost bez sentimentu zahlásit trumpovské “You are fired!” A to jak tváří v tvář, nebo stále populárnější hromadnou cestou třeba přes Zoom. Zdražující kapitál a rostoucí pesimismus ohledně perspektiv americké i globální ekonomiky postavil segment rozjíždějících se firem před novou realitu. Plány na expanzi se odsouvají na vedlejší kolej, nyní je kriticky důležité směřovat v dohledné budoucnosti k černým číslům v hospodaření. 

Zatímco rok 2021 byl ve znamení stýskání si startupů, že pandemie a na ni navazující vlna tzv. Great Resignation - v jejímž rámci zaměstnanci rozvolňovali své pracovní úvazky ve snaze dosáhnout lepší work-life balance - vysála pracovní trh, nyní to začíná být především o redukci počtu lidí, se kterými startupy se musí dělit o drahocenné cash-flow  (rozuměj: posílat každý měsíc výplatu).   

"Prostě to přes noc vyschlo," okomentoval pro magazín Forbes změnu ve startupové poptávce po pracovní síle na začátku května rizikový investor Dharmesh Thakker. Na trhu se začali objevovat bezprizorní ex-zaměstnanci startupů, které na vlnu propouštění naskočily jako první. V pandemii superpopulární broker Robinhood ze zbavil téměř desetiny svého týmu a propustil 340 zaměstnanců, Carvana řízla ještě hlouběji a při cca 12% “dietě” propustila dva a půl tisíce lidí. Aplikace na sledování celebrit Cameo vyhodila dokonce čtvrtinu ze svých 350 pracovníků. A seznam by mohl být mnohem delší. 

Specializovaný web Layoffs.fyi, jež sleduje pohyb zaměstnanců v technologických firmách, uvádí, že jen za první polovinu května ztratilo ve startupech práci téměř pět a půl tisíce lidí, což je více než ve kterémkoliv celém měsíci od ledna 2021. Změnu potvrzuje i interní průzkum mezi startupy z portfolia Andreessen Horowitz, kde už polovina v tuto chvíli pro rok 2022 zastavila nábor. Podle insiderů se ve většině případů připravují na to, že minimálně rok 2022 a začátek 2023 stráví takzvaně “na runwayi.” Budou rolovat bez toho, aniž by většina z nich měla šanci významnějším způsobem se ze startovací dráhy odlepit.

Nejcennější ingredience dneška? Stabilita!

Sled událostí v prvních pěti měsících roku 2022, který posunul startupové prostředí do úplně nových podmínek, už začíná významně proměňovat náladu a požadavky “dříve poněkud rozmazlených” zaměstnanců.  “V krátkodobém horizontu má oznámení firem, že brzdí nábor zaměstnanců, psychologický účinek na zaměstnance a uchazeče o práci. V tom smyslu, že ti, kteří jsou v 'bezpečné' společnosti, zůstávají, a takzvaní volní agenti jsou více otevření přijmout prakticky jakoukoliv nabídku,” komentovala mentální posun na trhu práce pro Wall Street Journal Shauna Swerland, CEO HR agentury Fuel Talent z amerického Seattlu. S tím, že naráz její klienti ve svých preferencích začínají mnohem více akcentovat termíny jako 'stabilita' nebo 'jistota'.   

Tato změna nálady reflektuje pokles optimismu zaměstnanců ohledně budoucnosti svých zaměstnavatelů zachycený americkým HR webem Glassdoor. Podle něj ji za květen pozitivně vnímalo tři čtvrtiny zaměstnanců. Což sice vypadá na jednu stranu jako vysoké číslo, v rámci časové řady jde nicméně o nejhorší výsledek od března 2020. Měsíce, kdy vypukla globální pandemie covidu-19. 

Stěhování startupových národů

V raném středověku bylo osídlení Evropy v rámci tzv. stěhování národů přeskládáno díky tlaku barbarských kmenů z východu (především Hunů). V 21. století tímto impulsem pro startupový svět podle všeho bude dražší kapitál. Ten přinutí firmy říznout do svých zaměstnaneckých kmenů. A také - možná ještě důležitěji - přehodnotit podmínky odměňování i pro ty, které by si rády ponechaly. “Řada začínajících podniků bude brzy nuceno přijmout down round, v němž naberou finance v nižší valuaci, než bylo jejich předchozí kolo financování. Což sníží aktuální hodnotu opcí i těch nejvýše postavených zaměstnanců a může vytvořit jistou tenzi,” odhaduje novinářka WSJ Heather Sommerville, která sektor začínajících firem dlouhodobě sleduje.

Profitovat z této situace by měly firmy, které si uchovají přízeň investorů. “Ve současnosti povzbuzujeme všechny investice z našeho portfolia, aby lovily fantastické talenty v dalších společnostech," potvrzuje pro Forbes 'dog-eat-dog' mód Ulas Naik, který šéfuje early seed investory ze Streamlined Ventures. Firmy, jejichž nábor současnou změnu nálad přežije bez větších škod, si tak naráz mohou sáhnout na mnohem “vyšší kvalitu” zaměstnanců. "Foundeři se zajištěným financováním jsou nyní jako děti v cukrárnách, co se týče kvality lidí, které mohou najmout," popisuje současnou situaci výše zmíněný Thakker a dodává, že najímání nových talentů po 'kusech' je jen konzervativnější cestou, jak se posílit. “Včas naraisovaný kapitál nyní dává podnikatelům možnost koupit s velkou slevou ty konkurenty, kteří nebyli dost chytří na to, aby včas získali peníze," doplňuje pro Forbes.

Stejně tak experti předpokládají, že nejvíce posílené z této situace vyjdou ty úplně největší technologické firmy jako Apple, Microsoft, Alphabet nebo Amazon. Mají k dispozici velké objemy hotovosti a díky stávající situaci budou moci nabírat jak jednotlivé experty “po armádách,” stejně jako přebírat celé firmy s perspektivním technologiemi. Určitou ingrediencí do koktejlu by se v tomto kontextu navíc mohl stát tolerantnější postoj zaměstnavatelů k práci na dálku (jakkoliv třeba Elon Musk na začátku června vyzval své seniorní zaměstnance, aby se vrátili na pracoviště, nebo podali výpověď). Tato skutečnost by měla otevřít mnohem širší lavírovací pole jak hvězdným zaměstnancům, tak najímajícím firmám. Asi jako kdyby Hunové ze stěhování národů zatlačili západní Slovany až k moři.

Lukáš Vincent

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Kauzy, Investice
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články