Digitální knihovna Scribd roste. Dosáhla milionu předplatitelů a chce být „knižním Netflixem“

Digitální knihovna Scribd roste. Dosáhla milionu předplatitelů a chce být „knižním Netflixem“

8. úno 2019 Redakce 2 min

Scribd je digitální knihovna, která svým předplatitelům nabízí přístup k e-knihám, časopisům a audioknihám. Za 8,99 dolarů měsíčně si můžete vybrat z více než milionu titulů a svou knihovnu nosit stále s sebou v kapse.

Scribd nyní oznámil, že se mu podařilo dosáhnout už milionu předplatitelů neboli subscriberů. V porovnání se službami jako Netflix (150 milionů předplatitelů) či Spotify (87 milionů platících uživatelů), to sice nezní jako závratné číslo, ale pro menší knižní trh je přesto významné. Již nyní se o Scribdu mluví jako o Netflixu pro knihy.

Startup Scribd vznikl v roce 2007 v San Franciscu a založil ho tehdy třiadvacetiletý Trip Adler. Původní ideou bylo vytvořit snadný prostor pro sdílení dokumentů, každý tak mohl na Scribd nahrát svůj soubor například ve formátu PDF či Word a Scribd ho proměnil ve webový dokument. Obliba aplikace raketově rostla a už o rok později se Scribd umístil mezi 20 nejoblíbenějšími sociálními sítěmi.

Předplatné pro neomezený počet titulů představil Scribd až v roce 2013, a to když podepsal smlouvu s prvním velkým nakladatelstvím HarperCollins. Od té doby přibyla na jeho seznam další velká vydavatelství nejen knih, ale i významných novin jako například The New York Times nebo The Wall Street Journal.

Velkým úspěchem pro Scribd v roce 2018 se stalo přidání nové e-knihy The Fates Divide (Cesty se rozcházejí) spisovatelky Veronicy Roth v tentýž den, kdy byl tento titul oficiálně vydaný. Veronica Roth je autorkou populární „young adult“ literatury, žánru pro náctileté a mladé dospělé a její knihy vycházejí v již zmíněním nakladatelství HarperCollins, které tvrdí, že Scribd je excelentní prodejní platforma.

Scribd na investicích získal přes 47 milionů dolarů a dle svého vyjádření je ziskový od roku 2017. Mezi hlavní investory patří Khosla Ventures podporující mobilní, internetové a k životnímu prostředí přátelské technologie. Cílem Tripa Adlera, CEO a zakladatele Scribdu, je nyní zisk 10 milionů platících uživatelů. Toho chce dosáhnout zejména expanzí na trhy v Evropě, Latinské Americe a Indii, další spoluprací s nakladateli a autory a podporou nových formátů.

Autor: Kateřina Červená

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata:
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články