Populace stárne a lidé nad 60 let tvoří větší část společnosti než kdykoli předtím. Přesto se na tuto skupinu v mnoha ohledech zapomíná. Nedostatečnou sociální péčí, ale i limity zapojování starší generace do společenského života a světa technologií, což naplno ukázal i uplynulý rok zasažený pandemií koronaviru. Mezery se snaží vyplňovat projekty a inovace jako Protectu, Superhero Senior a Dapsen. Chtějí chránit a zlepšovat život seniorů.
Chytré zařízení zajistí včasnou pomoc
Staří lidé jsou křehcí a to, co je pro mladého člověka běžný pád nebo závrať, může mít pro seniora nebo osobu se zdravotním handicapem fatální následky. V takových případech je klíčová včasná pomoc. Právě tu zprostředkovává asistenční služba Protectu, zavedený projekt, jehož vznik sahá do roku 2007. „Tehdy akademici z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a se svými kolegy z Fakulty biomedicínského inženýrství na ČVUT přemýšleli, jak by mohli pomoct seniorům nebo obecně osobám s asistenčními problémy. S ohledem na vyšší věk dožití lidí, omezenou kvantitu sociálně zdravotních služeb a hlavně na rostoucí možnosti telemedicíny vznikl projekt, který se jmenoval Senior Inspect, což je dnešní Protectu,“ popisuje začátky projektový manažer Pavel Mužík.
Na jedné straně je chytré zařízení, na druhé vyškolený tým operátorů. Ten je k dispozici 24 hodin denně. Malý přístroj podobný telefonu s nouzovým tlačítkem, který má senior u sebe, disponuje řadou senzorů na vitální funkce, geolokací a detektorem pádu. V případě nouze dotyčný zmáčkne tlačítko a propojí se s pultem centrální ochrany. Pokud upadne nebo přestane dýchat, zařízení to rozpozná a operátora upozorní alarm. V takové situaci se pokusí kontaktovat nejprve seniora, poté zpravidla rodinu nebo souseda. „Simulujeme proces, který funguje v běžném životě. Nevoláme tedy hned záchranku, ale kontaktujeme raději rodinu. Kdyby dotyčný senior mohl, tak nejprve nejspíš také zavolá třeba dceři, že se mu něco stalo, protože není schopný vyhodnotit, jestli je to něco vážného. Je samozřejmě lepší, když je to soused, který je tam za minutu. Snažíme se to řešit co nejefektivněji, jsme schopni na místo poslat záchranku, ale nechceme zatěžovat systém kritické infrastruktury,“ vysvětluje Mužík.
Rychlým spojením a včasnou pomocí se Protectu podařilo zachránit už stovky životů. Projekt cílí především na rodiny seniorů, neziskové organizace a zdravotnické instituty, kterým technologii dodává. Potenciál využití se ale nabízí i v jiných oblastech. Kde přesně, to právě tým Protectu zkoumá. „Pracujeme na tom, abychom dokázali uspět na dalších trzích, se kterými jsme původně nepočítali. Běžně se o této službě mluví jako o službě pro seniory, ale to uplatnění je daleko širší. Momentálně řešíme využití při ochraně obětí domácího násilí,“ říká Pavel Mužík. Kromě osahávání nových trhů jsou v plánu také další novinky. Jednou z nich je nahradit v některých případech hardware chytrými hodinkami. Ty jsou podle Mužíka méně stigmatizující, nenápadné a pohodlnější.
Protectu současně vyvíjí novou mobilní aplikaci pro seniory a jejich rodiny. Služba by zahrnovala mimo jiné síť dobrovolníků, kteří by pomáhali například s dopravou klienta k lékaři. Kromě pomoci v tísni chce tak organizace nabízet i podporu v běžném životě.
Sebenaplnění jako cesta ke spokojenému stáří
„Okamžik, kdy odebereme seniorovi možnost se o sebe starat, je okamžikem, kdy se dostane do poslední fáze stáří. Nejlepší je, abychom pořád měli něco, co musíme. Bez toho, abychom měli něco, co musíme, tak nejsme schopni dělat něco, co chceme,“ říká Jana Najbrtová, zakladatelka projektu Seniorem s radostí. Organizace již šestým rokem pomáhá seniorům aktivně trávit čas, cvičit, učit se jazyky nebo jim skrze vlastní personální agenturu hledá přivýdělek. Většina aktivizačních a vzdělávacích programů s pandemií nedobrovolně přestala, v reakci na to se Najbrtová pustila do realizace plánu, který se začal rodit už v roce 2019. Jde o aplikaci Superhero Senior, která umožní komunikaci a podpoří fyzickou i intelektuální činnost seniorů, jež jsou momentálně zavřeni doma.
„Už v první vlně koronaviru začali naši senioři hrozně rychle uvadat. Ptali jsme se jich, co by jim pomohlo,“ vysvětluje Najbrtová, co bylo impulsem pro vývoj aplikace. „Kromě toho, že si přáli se dál vídat a chodit ven, tak chtěli zajistit komunikaci a aktivizaci v rámci domova. Začali jsme tedy oslovovat vývojáře, udělali jsme výběrové řízení, na jehož základě jsme vybrali agenturu Applifting, se kterou pracujeme na progresivní webové aplikaci,“ dodává. Loni v červnu vyhrál návrh první místo v soutěži #NakopniPrahu. V příštích dnech je naplánováno spuštění testovací "landing page", která pomůže doladit detaily, aby se aplikace dokončila. Ke spuštění ostré verze by mělo dojít letos v červnu.
Jednou ze základních funkcí, které aplikace seniorům přinese, bude jednoduchá a bezpečná komunikace. Zakladatelé se inspirovali sociální sítí Stitch, která je určena výhradně lidem nad padesát let a je specifická zejména vysokou mírou zabezpečení. Do aplikace se dostane pouze člověk, který splňuje věkovou podmínku a je ověřeným členem komunity, v případě nevhodného chování je z ní vyloučen. Dále platforma nabídne vzdělávací videa a kurzy, nejrůznější live lekce a elektronické knihy a články týkající se například financí, právních záležitostí nebo zdraví. „Zároveň budou k dispozici konzultanti, na které se budou moct senioři obrátit. Během první karantény se nám to osvědčilo. Dobrovolníci rozváželi roušky, nákupy, e-recepty a další věci. Měli jsme i expertní dobrovolníky a téměř každý hovor byl žádost o psychologa, lékaře nebo někoho, kdo jim dokáže pomoct se specifickou životní situací,“ doplňuje Najbrtová.
Spuštění aplikace je jedním z dalších kroků, jak seniorům pomoci. Jana Najbrtová zároveň komunikuje s jedním z operátorů ohledně vytvoření speciálních tarifů, díky kterým by senioři měli nejen snadný přístup k internetu, ale i zvýhodněná elektronická zařízení, zejména tablety. Jejím hlavním cílem je vznik „seniorských měst" po celé České republice. „Chtěla bych tady vytvořit takovou Floridu. Svět, kde senioři budou žít důstojně a aktivně. Zvažuji prostory lázeňských měst, jejichž infrastruktura je často už uzpůsobená životu seniorů, je tam spousta penzionů a hotelů, které mají v současné době hodně finančních problémů, často jsou za poměrně směšné částky na prodej,“ uzavírá.
Jak se neztratit v online službách
Možná to znáte také. Pravidelně vysvětlujete prarodičům nebo rodičům po telefonu, jak si online objednat nákup potravin domů, jak se zaregistrovat na očkování nebo jak si přes internet koupit jízdenku na vlak. Právě zkušenost se stárnoucími rodiči, kteří se jen těžko orientují v přibývajícím množství nových digitálních služeb, inspirovala Michala Sládka k založení digitální akademie pro seniory zvané Dapsen. Ve chvíli, kdy se značná část služeb přesunula do online prostředí, mu došlo, jak málo je starší generace na tento rychlý a do jisté míry nutný přechod připravena.
„Nápad byl velice intenzivně akcelerován počátkem pandemie. Řada obchodů, firem, ale i státních organizací pouští do online prostředí stále více nových služeb. Samotným uvedením na trh však proces zdaleka nekončí. Komerční subjekty, zdravotnická zařízení i stát by si měly uvědomit, že je potřeba se daleko důsledněji zaměřit na osvětu a práci s uživateli, vysvětlit jim nejenom k čemu samotná aplikace či služba slouží, ale především také jak ji správně a bezpečně používat,“ říká Sládek. „Obavy a nedůvěra velké části seniorů vůči používání nových technologií a online služeb nepramení jen z neznalosti služeb samotných, ale často také ze složitosti vlastního uživatelského prostředí, přehlcenosti funkcemi, ale také bezpečnostních rizik,“ dodává.
Projekt je na světě teprve od listopadu minulého roku a postupně se rozjíždí i díky financování Nadací Vodafone. Nedávno Dapsen také zprovoznil základní informační web a do konce června chystá spuštění jeho základního prototypu s vlastním edukačním prostředím. Ostré verze se uživatelé dočkají zřejmě až příští rok. Desktopová platforma jim nabídne srozumitelnou a návodnou edukaci prostřednictvím demo verzí, videonávodů a online kurzů s mentory. Senioři budou mít prostor vyzkoušet si vše nanečisto a podle svého tempa. „Prostor mobilní aplikace by byl pro výuku omezenější. Vycházíme z průzkumu, tedy víme, že většina seniorů spíš funguje na větších počítačích,“ vysvětluje Sládek, proč se rozhodli pro desktopovou formu.
„Další klíčový prvek, na který se chceme zaměřit, je gamifikace (marketingová technika, která se snaží zvyšovat zájem pomocí her, pozn.red.). V Dapsenu jsme přesvědčeni, že právě gamifikace může hrát významnou roli v motivaci seniorů učit se novým věcem a lépe zvládat online prostředí. V tomto směru se chceme propojit i třeba s Ústavem duševního zdraví, s experty z Univerzity Karlovy a podobně, kteří nám pomohou lépe navnímat a pochopit motivační chování a potřeby seniorů tak, abychom mohli tyto poznatky zpětně využít při designování vzdělávacích procesů a celkovém nastavení UX prostředí,“ prozrazuje Michal Sládek.
Myšlenka Dapsen je do značné míry postavena na spolupráci s ostatními subjekty. Jde především o neziskové organizace a zájmové spolky, které již dnes pomáhají seniorům se základním zvládnutím práce na internetu a nastavením mobilního zařízení. Na jejich činnost a zkušenosti chce Dapsen navázat. Současně má v úmyslu sjednotit další existující projekty a aplikace. „Naší ambicí je vzít částečně to, co už je na trhu, a nějakým způsobem to agregovat a nabídnout pod jednou střechou seniorům,” uzavírá Sládek. Celý projekt směřuje k vytvoření jakési digitální komunity seniorů. Ta ale nebude ostatním lidem uzavřená. Naopak, navzájem by se zde obohacovaly různé generace a mladí lidé by v rolích mentorů fungovali jako ‚digitální vnoučata‘.
Foto: Archiv Pavla Mužíka