Trh s cestovním ruchem se v období pandemie covidu otřásl v základech a teď staví na nových faktorech. Německý startup Omio, jenž ve své platformě zceluje fragmentovanou nabídku služeb pozemní dopravy po Evropě, zaznamenal přechod cestujících od pokladen k online nákupům jízdenek, vyšší zájem o méně lidnaté destinace, ale také přechod k železniční dopravě na středních a krátkých vzdálenostech na místo letecké. „Ze zdravotního hlediska to lidé vnímají jako bezpečnější,” říká pro StartupJobs Newsroom Martin Cízler, šéf vývojového centra Omio v Praze.
„Před pandemií bylo běžné, že se létalo například z Prahy do Berlína. Byl to let na hodinu, ale při započtení cesty na letiště, kontrol a podobně vám to stejně vyšlo na tři čtyři hodiny. Za prakticky srovnatelnou dobu dokážete jet vlakem, bude to stát stejně nebo méně a lidé to ze zdravotního hlediska vnímají jako bezpečnější,” uvádí šéf vývojového centra německé společnosti v Praze a viceprezident pro vývoj Martin Cízler.
Podle něj může za přesedlání ze vzduchu na koleje také environmentální aspekt, kdy lidé nově vidí, že emise elektrického vlaku jsou neporovnatelně nižší než emise z letadla, zvlášť na krátkých vzdálenostech. „Z našich studií vyplývá, že minimálně 25 procent našich zákazníků preferuje vlak před letadlem a v některých zemích, jako je typicky Velká Británie nebo Německo, kde jsou v tomhle trošku dál, se až 50 procent cestujících začalo zabývat otázkou, který ze způsobů cestování je na stejné vzdálenosti udržitelnější z hlediska ekologie.”
Místo Londýna Brighton, místo Paříže Bordeaux
Globální pandemie podle něj tento trend uspíšila, neboť si s téměř kompletním zastavením letecké dopravy lidé uvědomili, že právě na krátké a střední cesty je cesta vlakem způsob, jak se dá relativně pohodlně někam dostat.
Další změna, kterou startup propojující služby spojené s pozemním cestováním zaznamenal, je odklon od fyzického kontaktu při zařizování cest. Podobně jako u potravin donedávna platil online nákup spíš za alternativní metodu, která když se proměnila v nutnost, se stala mezi lidmi oblíbenou a velká část už u ní zůstala. Podobně to je s nákupem jízdenek, kdy se hovoří o trendu zvaném „from kiosk to app” - od pokladny k aplikaci.
Třetí výraznou změnu zaznamenalo Omio ve volbě destinací, které cestující zajímají. Zatímco rok a půl zpátky vyhledávali „prémiové” destinace jako Londýn, Paříž, Milán a podobně, dnes je zajímají menší nebo vzdálenější místa. „Nejsou tak plné lidí, takže místo Paříže volí cestovatelé Bordeaux, místo Londýna Brighton, místo Milána Bolognu,” popisuje Cízler. Lidé prý stále víc chtějí i do venkovských oblastí, neboť očekávají, že tam bude větší klid. Poslední změnu pak vidí v tom, že zatímco dříve lidé projeli v rámci jednoho výletu či dovolené více míst, dnes je to méně přesunů, ale více času stráveného na jednom místě.
Aplikace Omio propojuje fragmentovaný trh vzájemně nespolupracujících dopravců.
Omio založil v roce 2012 Ind Naren Shaam pod původním jménem GoEuro. Za vznikem stála jeho osobní zkušenost z cestování po Evropě, kdy vyrazil jako batůžkář a rázem zjistil, že může být složité se po Starém kontinentu pohybovat, protože každý stát má typicky svou vlastní soustavu dopravců a pro pozemní dopravu neexistují společné standardy. Společnost proto vznikla jako řešení problému fragmentované, primárně pozemní dopravy.
„Časem se ukázalo, že tenhle problém není vlastní jen Evropě, ale obecně ve světě. Čím dál jedete, tím složitější je se přesunout někam dál, když nechcete nutně letět. Je to i z toho důvodu, že jednotliví dopravci třeba ani nemají aplikace, případně jsou v jazyce, kterému nerozumíte. Omio se snaží vytvořit jednotnou platformu s jednotnou aplikací, kde uživatel najde všechny možné způsoby, jak se dostat mezi dvěma místy na světě, ať už vlakem, autobusem, lodí nebo letadlem, koupit si jízdenku a navrch k tomu dostat nějakou kvalitní službu,” doplňuje Cízler.
Stomilionová investice v době útlumu dopravy
Platforma momentálně disponuje tisícovkou dopravců od vlaků a autobusů přes trajekty po letištní transfery a funguje ve 37 zemích. Používají ji zákazníci ze 120 zemí, má 21 jazykových mutací a poradí si s 26 měnami. Jejím hlavním trhem je zatím Evropa, ale postupně dobývá Severní Ameriku a snaží se obsáhnout celý svět: „Necílíme nutně na nejlevnější ceny, ale když potřebujete jet třeba nějakou komplikovanou trasu, kde není přímé spojení, tak umíme nabídnout spoustu řešení. Naším cílem je obsáhnout z hlediska multi-modální dopravy celý svět,” vysvětluje. V ČR nicméně služba není příliš známá, a to prý z toho důvodu, že je to pro Omio příliš malý trh.
Přitom v roce 2018 vzniklo právě v Praze vývojové centrum německé společnosti, kde pod vedením Martina Cízlera působí zhruba dvacetičlenný tým.
V pražském vývojovém centru pracuje pod vedením Martina Cízlera dvacetičlenný tým.
Platforma loni touto dobou získala investici 100 milionů dolarů, což podle Cízlera významně pomohlo poprat se s covidovou situací a zároveň to byl vzkaz, že investoři věří v tento byznys model a pandemii vidí spíš jako dočasný zádrhel. Je to prý patrné i na současných číslech, která se vracejí před pandemickou úroveň. Jak konkrétně, ale odmítl doložit. „Tato čísla nezveřejňujeme,” uvedl.
Sama společnost podle Cízlera v počátcích pandemie převelela značnou část svých lidí, ať už to byli manažeři nebo vývojáři, na oddělení pro support, neboť v době omezeného cestování zákazníci potřebovali zejména informace. Aktuálně pracují na nabírání nových dopravců, které přímo integrují do platformy. Tu obohacují o některé nové funkcionality, zejména pak o mobilní aplikaci, jež má uživatelům přinést větší komfort.
Pozn.: Martin Cízler bude jedním z řečníků zářijové konference Webexpo, která se uskuteční v Praze a jíž je StartupJobs Newsroom mediálním partnerem.
Foto: Omio