Letošní ročník SWCSummitu měl proběhnout 14. října v budově Pragovky a přivítat stovky hostů. Místo toho 14 dní před eventem přišlo zpřísnění podmínek a pořadatelé se pustili do něčeho, co se zdálo jako mission impossible - překlopit celou událost do čistokrevné online formy a nabídnout světové keynote spíkry v kombinaci s mentorskými stoly všem covidovým omezením navzdory. Povedlo se? Kdo vyhrál regionální a evropské kolo světového startupového poháru a odnesl si 500 tisíc dolarů? A čemu se věnuje Tosca Musk, zatímco její bratr Elon dobývá vesmír a razí pro lidstvo cestu bez fosilních paliv?
Ano, letošní ročník byl v mnoha ohledech extrémní - byla potřeba pořádná dávka improvizace a několik kompromisů. V této době je ale mnohem důležitější, že se pořadatelé podobných událostí nevzdávají a bojují do poslední chvíle, aby umožnili nám všem zúčastnit se alespoň virtuálně. Velkou výhodou je, že tento event je pro vás teď dostupný kdykoliv. Pokud tedy chcete, můžete kompletní záznam zhlédnout zde:
To nejlepší z přednášek
Prvním keynote spíkrem byl Marvin Liao, byznys angel a VC investor ze San Francisca, se kterým jsme se již před eventem bavili o tom, jak skvělé startupy stojí na skvělých týmech. Ve své prezentaci popisoval, čím prochází svět a specifika vstupu na americký trh. „Startupy by se měly pokoušet získat amerického investora pro vstup na největší světový trh až ve chvíli, kdy 40 procent jejich tržeb plyne z USA. Jen tak prokáží, že jejich nápad je pro tento trh zajímavý. Jen tak nebude zakladatel plýtvat svým časem,” radil Marvin podnikatelům.
Slovo si dále vzal Karel Janeček, matematik, filantrop a zakladatel UP21, který představil přínosy volebního systému D21 založeném na dvou preferenčních a jednom negativním hlasu. Na slidech ukázal grafy, jak by aplikace tohoto systému změnila proběhlé volby, kde většinový systém často vede k vítězství kontroverzního kandidáta. „Společnost se za posledních 25 let značně polarizovala. Na datech z USA je vidět, že na levo-pravé ose politického smýšlení došlo k enormnímu nárůstu rozpětí a extrémní postoje nabírají na síle,” uvedl Karel důvody pro urgentní změnu volebního systému.
Na fotce zprava Karel Janeček, Václav Pavlačka a moderátor celého summitu En.Dru.
Před blokem diskuzních panelů promluvil i Tom Cwik, ředitel JPL programu v NASA, o tom, jaké inovace vzešly z kosmických programů a jestli se jednou dostaneme od teflonu k teleportu.
Tosca Musk, sestra Elona Muska, která založila streamovací platformu Passionflix, produkující romantické filmy a různé televizní i online pořady, si vzala slovo před vyhlášením vítěze světového kola. Mluvila o svých začátcích v Jihoafrické republice a cestě do televizního a zábavního průmyslu. „Myslím, že tvůrci by neměli mužům a ženám dávat role, které se jim obvykle dávají. Jednou jsem byla televizní sítí požádána udělat z hlavní hrdinky mého příběhu raději učitelku než psychiatričku, protože to bude divákům bližší. Proč? Já přeci vím, že ženy mohou být psychiatričkami. Měli bychom se snažit přesně zachytit a podporovat podstatu společnosti 21. století, což byla jedna z hlavních myšlenek za vznikem Passionflixu,” uvedla ve své prezentaci.
Tosca Musk radila podnikatelům dokonale poznat své zákazníky, protože to je základem úspěchu.
Důležitou částí SWCSummitu je networking formou mentorských stolů, kam se mohou účastníci hlásit. Letos musel být tento koncept kvůli ochraně zdraví zcela překopán a převeden do online podoby. „Ani tak jsme ale tuto programovou část nijak neošidili. Startupům jsou k dispozici dvě desítky mentorů, k nimž je za normálních podmínek téměř nemožné se dostat.“ přibližuje Václav Pavlečka, CEO spolupořadatelské společnosti Air Ventures. K mentorským stolům se celé odpoledne dalo připojit pomocí mobilní aplikace Eventee.
Regionální V4 kolo
Den před hlavním eventem proběhlo regionální kolo v neveřejném režimu. Soutěžící měli tři minuty na představení svého projektu, po nich následovaly ještě dvě minuty otázek a odpovědí. Porota rozhodovala systémem Karla Janečka - tedy dvěma pozitivními a jedním negativním hlasem. „Letošní ročník je rekordní. Jen za oblast V4 – tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko – se přihlásilo přes 450 startupů. Včera jsme hodnotili nejlepších 17, které se prostřednictvím online prezentace představily před porotou,“ přibližuje Martin Vápeník, jeden z porotců a současně CEO spolupořadatelské společnosti UP21.
|
Postoupily z něj dva startupy - slovenský Glycanostics a s divokou kartou český 24 Vision System. „Potenciál startupu Glycanostics je ohromný. Projekt se soustředí na diagnostiku rakoviny v raném stádiu a jeho metoda je spolehlivější a současně mnohem méně invazivní než tradiční biopsie,“ upřesňuje Martin.
Druhý postupující dostal od poroty po dlouhém rozhodování divokou kartu. Startup 24 Vision System je určen nejen výrobním společnostem se sériovou produkcí, ale i podnikům s výrobními linkami, kde má téměř každý produkt jiné vlastnosti. Systém využívá umělou inteligenci k pochopení toho, co má kontrolovat, a jeho úspěšnost je 99,9 procent.
PŘEČTĚTE SI: 24 Vision odhalí „zmetky“ na pásu. „Z výrobní linky už nevyjede vadný kus,“ slibuje CEO Martin Hriško
Evropské kolo Startup World Cup 2020
Do hlavního kola postoupilo celkem 11 startupů, které dostaly tři minuty na prezentaci a dvě minuty na zodpovězení otázek poroty. V porotě usedli podnikatelé a investoři, kteří hodnotili letošní soutěžící a hlasovali pro ten nejlepší, který získá možnost investice 500 tisíc dolarů a postoupí do velkého finále v Silicon Valley.
Kromě slovenských Glycanostics a českého 24 Vision System se ve finále objevil startup Reinno, přinášející do oblasti real estate tokenizaci investic, či Colibra. slibující rychlou kompenzaci hodinových a delších zpoždění v letecké dopravě. Za Itálii se do finále probojoval startup Ludwig, umožňující uživatelům pomocí AI zhodnotit, zda jimi napsaná věta v angličtině je správně.
Dále se představily startupy HighSide, přinášející inovaci do zabezpečení a šifrování sdíleného obsahu na kolaborativních platformách, a anglický iLoF, inovující procesy farmaceutického průmyslu a podílejícím se na hledání léku Alzheimerovy nemoci.
Norský startup Sunsense vyvinul senzor, který pomáhá ohlídat dobu pobytu na slunci lidem ohroženým rakovinou kůže na základě dat. Finský Comptek Solutions se zase zaměřuje na zvyšování efektivity průmyslově používaných polovodičů.
Ukrajina byla v soutěži zastoupena startupem Bicovery, pomáhajícím skrze mobilní aplikaci lidem s bipolární poruchou osobnosti. Polský startup Solhotair zase prezentoval pokročilou technologii solárních panelů, které ohříváním vzduchu produkují teplo.
Bezpečnější než Teams, Slack i Telegram
Nakonec se na třetím místě umístil startup 24 Vision System, druhé místo patřilo iLoF a vítězem evropského kola SWCSummitu se stal HighSide.
Zabezpečení týmových dat z Lucemburska se investorům líbilo především proto, že přináší výhody jak individuálním uživatelům, tak korporacím, má za sebou silnou trakci v podobě tržeb dosahujících skoro milion dolarů za 3Q 2020 a nebude problém ho dále škálovat třeba zapojením pluginu do již existujících nástrojů. Podle slov svého zakladatele Evana Blaira jde o nejbezpečnější kolaborativní platformu na světě, která strčí do kapsy Microsoft Teams, Slack nebo Signal. Na rozvoj této myšlenky startup v soutěži získal investiční cenu 500 tisíc dolarů.
Video prezentace lucemburského startupu HighSide přesvědčila porotu - kyberbezpečnost má v současné době velký potenciál.
Evan, který se bezpečností dat zabývá přes 30 let jak z pozice obránce, tak white-hat hackera, po vyhlášení mluvil o tom, jak rychlé je podnikání ve startupu. „Je to, jako byste se snažili nasadit kola na autobus, který se řítí z kopce 150km rychlostí. Je toho tolik, co bychom chtěli dokázat, ale máme jen omezený čas a zdroje. To je ta pravá zábava při budování každého startupu a nás teď čekají opravdu velké věci,” s úsměvem uvedl na tiskové konferenci.
SWCSummit očima redakce: on vs. off
Kdybych měl celou akci shrnout, musím uznat, že minulý ročník bez koronaviru byl mnohem energičtější. Videokonference postrádají náboj a osobní diskuze zapálených podnikatelů jsou vždy živější osobně. Na hlavním Facebook streamu jsem vždy viděl kolem 150 online sledujících, což je o něco méně, než bylo v sále minulý rok. Záznam celého summitu si ale může každý zhlédnout klidně večer po práci - to je jedna z mála výhod online formy.
Vyhodnocení výherců bylo poněkud strojené, ale chápu, že v prázdném studiu se těžko dělá pořádná atmosféra, ačkoliv beat-box jingle s fanfárou moderujícícho En.Dru byl fakt skvělý! Osobně si myslím, že se s tímto formátem budeme muset naučit žít, protože covid nás jen tak neopustí. Rád bych organizátorům smeknul poklonu za bleskovou změnu po zveřejnění přísných vládních opatření za cenu mnoha probdělých nocí. Snaha summit uspořádat za každých okolností se v dnešní době vysoce cení.
Pozn.: StartupJobs Newsroom byl mediálním partnerem akce.