Stravováním k vyšší výkonnosti. Top 4 moderní způsoby, jak hacknout svoje tělo

Stravováním k vyšší výkonnosti. Top 4 moderní způsoby, jak hacknout svoje tělo

15. bře 2020 Matyáš Vejskal 6 min

Obzvláště v současných dnech, kdy světem cloumá pandemie koronaviru, je nutné dbát na zdravý životní styl a chránit své tělo i mysl. Navíc je tady jaro a s ním ideální příležitost změnit svůj život k lepšímu, tak aby vám i práce šla lépe od ruky. Čerstvá zelenina a ovoce brzy zaplaví pulty obchodů a neexistuje lepší doba, kdy vyměnit staré návyky za nové. Nebudeme si psát o klasických redukčních dietách a počítání kalorií, ty doby jsou snad již za námi. Budeme se bavit o moderním přístupu k jídlu jako k tomu nejdůležitějšímu, co ovlivňuje naše životy.


Eeeh, nezdá se vám to? Nejnovější výzkumy ukazují, že v lidském střevě žije 10 bilionů bakterií, což je stejně jako počet buněk v lidském těle. Jistě si to snadněji představíte jako skoro dvoukilogramovou kupu „živé hmoty”, ve které se skrývá údajně více potenciálu než v lidském mozku. A čím lépe tuto hmotu krmíte, tím lépe vaše tělo funguje, a vy se dokonce lépe cítíte. Hacknout svůj život skrze jídlo nikdy nebylo snadnější. To se týká i výkonnosti, protože zdravě krmené tělo rovná se více energie a bystřejší mysl.

Kde je háček? Každému z nás bude vyhovovat jiný styl, a jestli někdo po roce bez masa výrazně prokoukne, jinému to příliš dobře neudělá. A zatím ani neexistuje cesta, jak na otázku „Co je pro mě nejvhodnější stravování?” odpovědět vědecky a univerzálně pravdivě. Takže budeme muset zkoušet, experimentovat a radit se s kolegy.

Život v době alternativních stravovacích návyků vyžaduje i slušnou dávku tolerance, protože stále mnoho z nás si myslí, že existuje jedna správná varianta, a snaží se ji druhým vnucovat. Jídlo je spíše jako náboženství, každý si můžeme vybrat a věřit tomu svému, hlavně když nám to pomůže žít spokojenější a plnější život. Jak jít v jídle s dobou? A co nejvíce frčí v kancelářích?

Keep calm and vegan on!

Stálicí českých kanceláří jsou vegani. Cokoliv živočišného je jim zapovězeno, a to včetně mléčných výrobků či medu, který byl ukraden nebohým včelám. Pokud se kolegy vegana zeptáte na důvod, uslyšíte cokoliv ze spektra „člověk nemá právo ubližovat zvířatům” přes „cítím se prostě líp” až po „zachraňuji planetu”.

◼️ Co jedí?

Vegani milují ovoce a zeleninu, cizrnu a vlastně všechny luštěniny, smoothies, sojové latté a avokáda, ale většinou je poznáte jednoduše tak, že vám to o sobě řeknou. Připravte se na debaty o ideologii konzumace masa, o morálním dilematu zabíjení zvířat, vlivu současného životního stylu na planetu, spotřebě vody a možná se dostanete až k Beyond Meat burgeru nebo veganské kosmetice.

◼️ Kdo na tom jede?

Luboš Vidlička je podnikatelem z Brna, který skrze veganství prorazil i ve světě. S jeho restaurací Forky’s se pouští do první franšízy ve Vídni. Na veganském stravování si pochvaluje to, že se cítí skvěle, vypadá dobře a může při tom podávat nadprůměrné sportovní výkony. Veganskou dietu zkoušel i Elon Musk, ale nakonec si vybral keto.

Live. Love. Keto.

Ketogenní dieta je jednou z těch náročnějších. Nestačí jen vyřadit některé potraviny, musíte pochopit metabolismus svého těla a držet ho dlouhodobě ve stavu ketózy, tedy stavu, kdy spaluje tuky. Odpadním produktem metabolismu tuků jsou ketony, které si skalní vyznavači několikrát denně dokonce měří krevními testy. Většina z nás spaluje během dne sacharidy a na tuky naše těla přechází jen v případě nouze. Ketóza je osvědčeným způsobem léčby některých onemocnění (např. epilepsie) již od 20. let 19. století. Dnes kromě módního trendu pomáhá tisícům lidí hubnout.

◼️ Co jedí?

Keto nadšence můžete spatřit jíst zelenou zeleninu, jakoukoliv formu bílkovin, ořechy a vše si zpestřovat spoustou různých másel, olejů a dalších forem tuků. Jestli chcete u oběda nahodit zajímavé téma, ptejte se na rozdíl mezi lněným a avokádovým olejem, počet gramů sacharidů, který může člověk denně přijmout v keto či mírnějším low-carb režimu, a na jejich škodlivost.

◼️ Kdo na tom jede?

Kromě již zmiňovaného Elona Muska si keto dietu pochvalují i někteří čeští podnikatelé. V tomto podcastu se o keto rozpovídal i Lubo Smid ze STRV.

Eat meat, drink water - Be carnivore.

Hype kolem této diety naprosto chápu, vždyť komu by se nechtělo spořádat haldu steaků a tvářit se u toho, jak zdravě si nežije. Carnivore diet vychází z konceptu, že člověk se dříve živil hlavně masem a je pro něj přirozené ho konzumovat v mnohem větší míře než ostatní prvky výživové pyramidy. Jen není úplně pro každého. Nechtějte především sedět v jedné kanceláři s carnivorem a veganem, je to jako stát v úzké uličce mezi kotlem sparťanských ultras a hloučkem hooligans v dresech Slavie. Příležitostně carnivoři vytváří aliance s keto nadšenci v tažení proti sacharidům.

◼️ Co jedí?

Carnivore běžně trhá jakékoliv maso, ryby či vnitřnosti a zajídá to vejci. Když si chce svou stravu ozvláštnit, sáhne po tvrdém kvalitním sýru nebo morku. Pije vodu nebo masový vývar a kávě či čaji se pokud možno vyhýbá. Rozhodně ho neprovokojte zpochybňováním zdravotního dopadu nadměrné konzumace masa, ekologické zátěži takového stravování na planetu a neptejte se ani na to, jak doplňuje chybějící vitamíny či vlákninu.

◼️ Kdo na tom jede?

Když se řekne carnivore, vybaví se mi instantně Petr Mára, kterého určitě znáte z Youtube, kde hodnotí Apple produkty a pomáhá lidem chytřeji pracovat.

Warrior diet by Spartans

Jak jedli pradávní válečníci ze Sparty? Přeci jednou denně! Celý den byli na cvičišti a na jídlo měli čas tak maximálně večer před spaním. Takže takový válečník od rána nepozře ani sousto a se sveřepým výrazem klátí tasky v Trellu. Pochvaluje si, jak má nízký krevní cukr, vyrovnaný inzulín a mozek vytúrovaný na maximum. Nerozptyluje se tím, co by si měl objednat k obědu, a když jde do tuhého, vytáhne z tuniky hrst ořechů nebo sušených borůvek.

◼️ Co jedí?

Správná otázka je tady „Kdy jedí?”. Válečníci si rozdělují den na dvě fáze, jejichž délky ani denní doba nejsou pevně dané. Obvykle tak 16 hodin hladoví a všechno jídlo směřují do 8 hodinového okna, kdy se vrhají na vaření a připravují si několikachodovou hostinu, kterou během této fáze zkonzumují. Poté se oddávají rozjímání a nechávají tělo trávit. Nejčastějším případem je půst od večera do odpoledne následujícího dne, takže jestli máte tušení, že váš kolega je válečník, zkuste mu dopoledne nabídnout kus mrkvového dortu, a jestli řekne, že si dá až večer, je to doma. Rozhodně s ním můžete probrat problematiku půstů a jejich důležitosti pro lidské tělo, vyplývající z pradávného nedostatku potravy přes starověkou Spartu až po náboženské postní rituály.

◼️ Kdo na tom jede?

Warrior diet nebo přerušované hladovění, jak se tato dieta někdy označuje, chválil například ex-CEO společnosti Evernote Phil Libin či partner v Y Combinator Daniel Gross, ale již dávno před nimi věděl o pozitivních dopadech své i Steve Jobs.

Jsou tyto stravovací styly populární i ve vaší kanceláři? Jaký je ten váš recept?

Matyáš Vejskal

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
SJ Ads
Přečtěte si dále
Související témata: Kancelář, Eko
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články