Strafos hlásí nový začátek. Díky automatizaci chce zefektivnit privátní létání a zpřístupnit ho široké veřejnosti

Strafos hlásí nový začátek. Díky automatizaci chce zefektivnit privátní létání a zpřístupnit ho široké veřejnosti

30. bře 2022 Anna Jurečková 3 min

Již před čtyřmi lety měl český startup Strafos našlápnuto k tomu, aby výrazně optimalizoval správu soukromých letadel. Minulý rok se však kvůli internímu selhání vrátil zpátky na začátek a zkusil to znovu. Výsledkem je uvedení softwaru, který celý proces privátního létání zautomatizuje. To povede k vyšším ziskům, zpřístupnění tohoto typu cestování veřejnosti i obsazení prázdných letů. 

Český startup Strafos chce změnit způsob fungování privátního létání pomocí cloudové platformy, kterou aktuálně uvádí na trh. Nový optimalizační nástroj díky digitalizaci dat, propojení jednotlivých subjektů a využití výpočetních algoritmů ušetří práci provozovatelům soukromých letadel a cestujícím přinese možnost okamžitých bookingů. V pilotním provozu ho od poloviny března využívají první operátoři privátních tryskáčů.

„Jednoznačnou výhodu Strafosu vidím v celkové automatizaci výpočtů, a to od samotné poptávky až po plné obsazení letů. Plánování soukromých letů je v současné době stále ruční práce, která zahrnuje několik ověřování. Systém, který jsme vyvinuli, omezí manuální kalkulace, ruční přepisování a lidskou chybovost. Z pohledu B2B jde prakticky o win-win řešení, protože díky optimalizaci, která zohledňuje prázdné lety, lze snížit náklady a zároveň obsadit prázdné lety,“ vysvětluje chief business officer Martin Pultzner, kterého v týmu doplňují Marek Wagner a Jan Sýkora

Poukazuje tak i na ekologickou rovinu projektu, jež spočívá v postupném odstraňování prázdných letů, které v současnosti tvoří až polovinu všech cest soukromých tryskových letadel. Dalším zásadním cílem je zpřístupnit privátní létání široké veřejnosti. Díky tomu bude možné získat ještě více dat pro další vývoj produktu.

Zleva  Jan Sýkora, Marek Wagner, Martin Pultzner

 

Původně Strafos vznikl pod vedením Daniela Valeše v roce 2018 v rámci v kosmického inkubátoru ESA BIC Prague. O něco později startup podpořil kapitálový fond Lighthouse Ventures a také angel investor Radek Ondráček, kteří do firmy vložili deset milionů korun. První start se však úplně nepodařil, a tak firma v polovině loňského roku oznámila nový začátek. 

„Jeden pokus o start a implementaci už za sebou máme. Z důvodu interního selhání jsme se snažili systém zdokonalit a připravit pro vypuštění. Vrátili jsme na samotný začátek. Museli jsme znovu zhodnotit trh a rozhodli jsme se zúžit původní rozsah produktu. Následně jsme se zaměřili na zdokonalení stávajícího produktu tak, aby splňoval všechny parametry a byl připraven na vypuštění. Během toho se nám podařilo získat několik potenciálních klientů po celém světě, “ dodává chief operations officer Jan Sýkora.  

Foto: Strafos

Anna Jurečková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články