Startupy Nelisa a Grason se spojí se státní správou. Společně pomohou Ukrajincům najít místo na českém trhu práce

Startupy Nelisa a Grason se spojí se státní správou. Společně pomohou Ukrajincům najít místo na českém trhu práce

24. bře 2022 Anna Jurečková 3 min

Intenzivní úsilí pomoci Ukrajině přineslo za uplynulý měsíc spoustu nečekaných spojení napříč obory i sférami. Tím nejnovějším je spolupráce startupů zaměřených na hledání práce se státními orgány. Kariérní portály Nelisa a Grason pomohou ukrajinským běžencům překonat jazykovou bariéru, najít práci i ubytování. 

Příchozím Ukrajincům bylo vydáno již více než 205 tisíc speciálních víz, z toho přes 79 tisíc ve Středočeském kraji, vyplývá ze statistik ministerstva vnitra. V reakci na to vznikla spolupráce kariérních portálů Nelisa a Grason s českou Hospodářskou komorou, Krajským úřadem Středočeského kraje a Úřadem práce ČR. Unikátní spojení technologických startupů a veřejné sféry pomůže řešit hledání zaměstnání i nedostatek ubytování pro kvalifikované ukrajinské pracovníky.

„Při jednáních jsme měli jednu podmínku, jde nám o koncepční řešení, které prostupuje až k samotným firmám a motivuje je k proaktivitě. My za Nelisu pomůžeme nabídky převést do ukrajinštiny a celou platformu budeme lokalizovat. Ostatně za pomoci Mitonu stavíme tým lidí z Ukrajiny, kteří nám celou iniciativu pomůžou koordinovat. Již v minulosti jsme pomáhali firmám hledat zahraniční kandidáty, ale teď se přímo zaměřujeme na krizi. Snažíme se tak co nejvíce překonat jazykovou bariéru a integrovat běžence na český trh práce,” říká CEO a spoluzakladatel Nelisy Jan Paulas

Jan Paulas Nelisu založil spolu se zakladatelem StartupJobs Filipem Mikschikem.

 

Oba portály patří v Česku k zavedeným zprostředkovatelům práce a v rámci spolupráce mohou přinést různé know-how i jiné cílové skupiny. Nelisa vstoupila na trh před necelým rokem s revolučním přístupem k náboru zaměstnanců pomocí umělé inteligence, strojového učení a analýzy dat. Do budoucna chce platforma, která se zaměřuje hlavně na pozice v kancelářích, kompletně nahradit zastaralý model klasických životopisů. 

Aplikace Grason, jež vznikla v roce 2018, se původně soustředila na propojování brigádníků a restaurací, kterým pomáhala rychle řešit nedostatek pracovníků. Koncepčně jde tedy spíše o hledání jednorázových nebo krátkodobých pracovních příležitostí než dlouhodobého zaměstnání. Později Grason rozšířil záběr z gastronomie i na další firmy a odvětví. 

‚‚V Grasonu se zaměřujeme na pracovní nabídku v oblasti modrých límečků, tedy manuální práce. Spolupráce je pro nás důležitá hlavně proto, že jsme schopni zprostředkovat přímé spojení mezi potenciálním kandidátem a zaměstnavateli. Běžně se totiž cizincům stává, že se je externí firmy snaží podvést nebo okrást o mzdu či účtovat absurdní poplatky za administrativu a zprostředkování práce. U nás se tohoto nemusí bát a můžou se plně soustředit na hledání zaměstnání,” doplňuje CEO a spoluzakladatel Grasonu Karel Mařík

Foto: Nelisa

Anna Jurečková

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články