Ve víru investic, mladý obuvník plný nápadů či kde se vzdělávat zadarmo. Podívejte se na „žraločí” přehled novinek tohoto týdne

Ve víru investic, mladý obuvník plný nápadů či kde se vzdělávat zadarmo. Podívejte se na „žraločí” přehled novinek tohoto týdne

22. říj 2021 Václav Lang 5 min

Uplynulý týden se nesl ve znamení výrazných investic do tuzemských startupů. Přinesli jsme vám ale i něco z naší vlastní „žraločí” zahrádky, a to třeba třetí kolo našeho časosběrného projektu nebo přehled webů, pomocí nichž si můžete zdarma rozšiřovat znalosti. 

Začněme investicemi. Společnost Rossum vznikla v roce 2017, aby velkým firmám pomáhala spolu s umělou inteligencí digitálně „přežvýkat” faktury a další dokumenty. A strefila se do černého. Daří se jí už delší dobu a nyní v investičním kole Series A zíkala 100 milionů dolarů, tedy zhruba 2,2 miliardy korun. Jedná se o třetí nejvyšší částku, kterou kdy vybral český startup, a je to zároveň druhá nejvyšší částka, na niž kdy tuzemský podnik dosáhl v jednom kole. Úspěšnější byl jen jediný český jednorožec Rohlík. Ne nadarmo se proto o Rossumu začíná mluvit jako o dalším horkém adeptovi na tento veledůležitý startupový titul. 

O tom, že vzniká „unicorn firma”, ostatně hovořil i jeden ze zakladatelů Petr Baudiš v zevrubném rozhovoru pro StartupJobs Newsroom začátkem letošního roku. Připomeňte si ho zde: „Vzniká unicorn firma.” Pražský Rossum digitalizoval data i při volbách v USA, zakladatel z něj chce „univerzální překladač mezi firmami”

Peníze pro přehledňovač dat i bezpečnější finance

Hned druhý den oznámil investici i další digitalizační nástroj - Dataddo. Ten pomáhá velkým korporacím utřídit a zpřehlednit obrovské toky dat a nyní si připsal milion dolarů od Impulse Ventures zakladatele Ondřeje Tomka. Hodnota společnosti tak vzrostla na téměř půl miliardy korun.

Více se o investici dozvíte zde: Ondřej Tomek investuje další peníze do startupu Dataddo, jeho hodnota tím vzrostla na půl miliardy

Významné obnosy od investorů si ale tento týden připsaly i další české firmy. Například Resistant AI, který střeží bezpečnost finančních domů. Společnost Martina Reháka získala v přepočtu zhruba 360 milionů korun od skupiny investorů v čele s fondem GV. Mimochodem oba startupy Resistant AI i Rossum jsou členy spolku prg.ai, který založily České vysoké učení technické, Univerzita Karlova, Akademie věd ČR a hl. město Praha. Právě o budoucnosti a rozvoji umělé inteligence v ČR a metropoli debatovali tento týden experti na inovační platformě pro AI v Podnikatelském a inovačním centru hlavního města Prahy.

Podle ředitelky prg.ai Lenky Kučerové jsou obě investice důkazem, že české firmy zaměřené na umělou inteligenci jsou schopny nabídnou globálně konkurenceschopné produkty. „Ukazuje to na relativní dospělost zdejšího inovačního ekosystému, který je schopen vychovat špičkové výzkumníky i zdatné obchodníky. Stále jich je však s ohledem na vysokou kvalitu zdejších vzdělávacích institucí málo a chybí jim strategická a ucelená podpora od státu," upozornila však Kučerová.

Na bezpečnost bank a finančních institucí se zaměřuje také brněnský ThreatMark, jenž nyní oznámil dokončení kola ve výši tří milionů dolarů, tedy přibližně 66 milionů korun. ThreatMark dovede z nuancí v anomáliích uživatelova chování poznat, zda je skutečně tím, za koho se vydává. Blíže jsme se mu věnovali zde: Z pohybů myši či rychlosti scrollování poznají, zda vám neukradli identitu. „Chráníme polovinu české populace,“ říká šéf ThreatMarku

Ve třetím kole jsme se vrátili také s časosběrným projektem Newsroomu StartupJobs, pomocí kterého postupně sledujeme vývoj tří vybraných startupů. Jako první jsme se zeptali na novinky, které se v posledních měsících udály v inkubačním startupu Encubate. Zjistili jsme například, že se jeho zakladatel potýkal s nabíráním nových posil, které ovšem v dnešní době nebyly až tak levné, firmě se ale jinak daří, tým roste a získali dokonce investici sedm milionů korun. 

Kde se dovzdělat?

Vzhledem k tomu, že přicházejí ty pravé podzimní pošmourné dny, je možná načas začít se poohlížet po nějakých nápadech, co s dlouhými večery. Redaktorka Zuzana Hübnerová proto připravila přehled webů a platforem, které (i zdarma) nabízejí všelijaké vzdělávací kurzy. Naleznete ho zde: Češi se příliš nevzdělávají. Jde to přitom z domu a zadarmo

A zaujal nás také příběh mladého podnikatele Patrika Keyře, který si už od puberty zapisuje nespočet podnikatelských nápadů a čas od času nějaký zrealizuje. Zuzana Keményová se však zaměřila na jeden - Sepatos, jejími slovy luxusní servis pro ty, kdo se nechtějí zdržovat s nošením bot do správky, ale jsou dost uvědomělí na to, aby kvůli pár šmouhám a oděrkám hned neběželi koupit nové. Tedy jakési pokročilé ševcovství či čistírna obuvi, jejíž hlavní devizou je využití kurýrů. 

Ti z vás, kdo se pohybují na poli kryptoměn, si patrně z cinkotu bitcoinů v jejich digitálních peněženkách už všimli, že tento týden byl investorům nakloněn. A to i díky spuštění prvního amerického ETF fondu navázaného na cenu Bitcoinu. Ten pak v závěru týdne trhal jarní historické rekordy. 

Držitelům kryptoměn, příjemcům nových investic, ale i všem ostatním přejeme šťastný závěr týdne a neméně úspěšné vkročení do toho nového. 

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články