Po úspěšném zavedení vlastního softwaru do mrakodrapu One Vanderbilt v New Yorku získal český startup Sharry smlouvu na dalších 22 budov na Manhattanu developera SL Green. Platforma integruje digitální systémy v jeden uživatelský celek, čímž poskytuje smart kanceláře na míru. Sharry hlásí úspěch nejen v USA a plánuje další expanzi. Jen za minulý rok činil obrat necelé 2 miliony dolarů.
Sharry je český proptech startup – zjednodušeně řečeno propojuje oblast realit (property) a technologií (technology). Nabízí software pro administrativní budovy, který kombinuje čtyři hlavní produkty: přístupový systém do budovy, chytré parkování, chytrá recepce a tenants engagement, tedy sadu funkcí a nástrojů, která pomáhá ke komunikaci uvnitř budovy a podporuje její komunitu. Všechny produkty se propojují v jeden celek, ale lze je integrovat i samostatně, nebo je libovolně kombinovat, čímž se pro každou budovu vytváří unikátní a uživatelsky přívětivá platforma pro smart kanceláře.
Skutečnou přidanou hodnotou je však schopnost softwaru integrovat stávající systémy dané budovy, především access controll systém a parkovací systémy, spolu s novými technologiemi. Díky tomu je platforma schopná prostoupit celou budovu a umožňuje například okamžitě přidělovat a odebírat přístupy a rezervovat parkovací místa.
„Pomáháme budovám, aby neměly problém kdykoliv a kohokoliv rychle absorbovat a pak ho zase vyplivnout, pokud je třeba. Když například pojedete do pobočky StartupJobs v Paříži, chceme, abyste se tam hned cítili jako ve vlastní kanceláři, i když tam pojedete jenom na dva dny nebo na týden. Získáte okamžitý přístup ve svém mobilu, budete tam moc chodit, parkovat, budete mít všechny důležité informace. Aniž byste se museli s někým potkat, což je v současné situaci velmi oceňované, nabídne vám kancelář kompletní servis,“ vysvětluje pro StartupJobs Newsroom Josef Šachta, CEO Sharry. „V tom je to kouzlo, co děláme. Umožňujeme budovám být mnohem více flexibilní, což je naprosto zásadní například pro budovy, které poskytují co-workingy.“
Jedním ze zásadních témat je bezpečnost. Namísto plastových karet se ke vstupu do budovy či skrze turnikety používají mobilní telefony obsahující osobní, unikátní softwarový klíč. „Je to řešení, pro které využíváme produkty světových technologických firem a které pomocí našeho softwaru propojujeme. Spolupracujeme například se společností HID, což je světový lídr v poskytování čteček a karet, a nyní se věnuje i virtuálním kartám. Řekl bych, že to je technologie, která definuje světový standart. Osobní kód je přímo vázaný na dané zařízení a nelze ho z něj dostat pryč. Pro komunikaci se čtečkou využívá technologie pomocí NFC a Bluetooth,“ vysvětluje Šachta. Pro hosty pak lze jednorázový vstup zaslat jako e-mailovou pozvánku s QR kódem.
V roce 2019 Sharry získala seedovou investici v řádu desítek milionů korun od investičního fondu Presto Ventures pod vedením Přemysla Rubeše. „Nemůžeme si spolupráci s nimi vynachválit. Kromě toho, že nám poskytli finance, se nám s nimi skvěle spolupracuje i co se týče dalšího rozvoje firmy,“ říká Šachta. Presto Ventures vlastní 25% podíl firmy, zbylých 75 % je rozděleno rovným dílem mezi zakládající členy. V současné době Sharry shání v zahraničí dalšího investora v rámci A. round. Na chodu firmy se podílí 45 lidí a aktuálně hledají zaměstnance na nové pozice.
Z Prahy na Manhattan
Před založením Sharry v roce 2016 vedli Josef Šachta a Michal Čeřovský vlastní kreativní agenturu a Jakub Řezníček s Vladimírem Cibulkou na zakázku vyvíjeli webové stránky a aplikace. „Nejdřív jsme si spolu sesedli do jedné kanceláře – to je důkaz, jak dobře můžou co-workingy fungovat – a zjistili jsme, že se nám dobře spolupracuje. Začali jsme spolu dělat nějaké projekty a pak přišla zakázka od společnosti Skanska, která chtěla vytvořit aplikaci pro svoji budovu Corso Court. Byla to úplně první aplikace tohoto typu v Česku a dalo by se říct, že i ve střední Evropě. Výběrové řízení jsme vyhráli a v podstatě záhy jsme si uvědomili, že bychom se na tuto oblast chtěli specializovat, protože se tam protnuly naše společné zájmy,“ říká Šachta.
Zakládající členové Sharry, z leva: Jakub Řezníček, Vladimír Cibulka, Michal Čeřovský, Josef Šachta
Corso Court byl začátek spolupráce se Skanskou, pro kterou vytvořili několik dalších aplikací. V roce 2017 vypsala Skanska výběrové řízení na vytvoření univerzálního softwarového řešení pro všechny své budovy ve střední Evropě, které Sharry vyhrálo. „V té době jsme už pracovali na vlastním produktu a nabídli jsme jim využití naší platformy, na které se ještě postavila jedna vrstva, čímž vzniklo Connected by Skanska. Je to taková naše produktová odnož, kterou Skanska využívá ve svých budovách. Jsme na ní patřičně hrdí, protože si myslíme, že budovy s Connected by Skanska patří mezi nejvíc integrované v Evropě.“
V roce 2018 se Sharry zapojilo do programu CzechAccelerator pořádaného agenturou CzechInvest a odletěli na tři měsíce do New Yorku. „Od začátku jsme snili o zakázce ve Spojených státech, především v New Yorku, který je v oblasti proptechu opravdová Mekka. Když taková možnost přišla, nadšeně jsme jí využili. Posléze se ukázalo, že to byl krok správným směrem. Jeli jsme tam s tím, že i kdyby nic nevyšlo, tak by to pro nás byla skvělá škola, která nám ukáže, jak tam trh funguje a jaká jsou očekávání.“
Po necelém roce, kdy Sharry vstoupilo na americký trh, získalo zakázku na One Vanderbilt developerské společnosti SL Green, která je jednou z největších v New Yorku. 427metrový mrakodrap nové generace, který představuje prototyp luxusních kanceláří 21. století, tak využívá právě český software. „Ve spojení s klientem jsme byli od února 2019, rozhodnutí padlo v prosinci. Probíhala spousta pilotních projektů a výběrových procesů, kterými jsme museli projít. Zásadní roli určitě hrálo i to, že jsme do výběrového řízení vstoupili s podporou americké společnosti HID, kterou integrujeme. Je to světový hráč a část řešení jsme nabídli společně. Hodně jsme o to stáli a věřili jsme, že jsme dobří v tom, co oni chtějí,“ popisuje Šachta.
Krátce po dokončení výstavby One Vanderbilt uzavřela SL Green s Sharry smlouvu na implementaci softwaru a mobilních aplikací do dalších 22 mrakodrapů. „Je to pro nás takový zázrak. Můžu jenom odhadovat, co byly finální důvody toho, proč si nás vybrali, ale myslím si, že zásadní je, že jsme si to opravdu odmakali,“ popisuje Šachta.
Podle něj je každý projekt velká výzva. V každé budově integrují nové systémy, což přináší nové problémy, nebo nové funkce, které musí vytvořit. „Inovovat je obecně velká výzva, a to nejenom pro nás, ale i pro naše klienty. Strašně si vážíme, že do toho s námi jdou, protože to, že jim do budovy nasadíme nějaký nový software, je jenom začátek. Tím, že je inovativní, přináší nastavení nových procesů v budově, které jsou ve výsledku daleko jednodušší. Ale ten change management, ta změna, je samozřejmě vždycky náročná,“ říká Šachta.
Sharry je nejvíce aktivní ve střední Evropě, především v Česku, na Slovensku, v Polsku, Rumunsku a Maďarsku. „Jsou to trhy, které se stále snažíme rozvíjet a kde jsme bezesporu nejúspěšnější z hlediska počtu klientů a jsme tu už relativně známí. Ale snažíme se aktivně vstupovat na nové trhy, otevřeli jsme kancelář v Paříži a v Londýně. A musím říct, že odezva je skvělá, především ve Francii, kde jsme o trochu déle, se rýsují první zakázky,“ říká Šachta.
Startup působí také v Jihoafrické republice, kde má několik rozjetých zakázek. S koronavirem se však většina z nich musela pozastavit a teprve teď se znova spouštějí jednání. „Je to pro nás zajímavá oblast, protože je v ní po těchto řešeních aktuálně velká poptávka. Také chceme být více aktivní v USA, kde kromě New Yorku máme i jednu budovu v Bostonu. USA je trh, kde bychom chtěli v tomto roce růst a kde si myslíme, že je obrovský potenciál. Expandovat bychom chtěli i do Německa.“
Mrakodrap One Vanderbilt v New Yorku
Digitalizace ve světě covidu
Celosvětová pandemie koronaviru výrazně ovlivnila digitalizaci realitního trhu a zvýšila poptávku po bezkontaktních řešeních. Podle Šachty došlo pouze k urychlení již existujících trendů. „Od začátku, co děláme Sharry, tvrdíme, že to tu nebude do budoucna tak, že budou lidi chodit na osm hodin od 9 do 5 do jedné kanceláře, tam sedět na jedné židli, a tak trávit svůj život. Lidé mnohem více cestují, a i v rámci své práce více cestovat chtějí. Pohybují se mezi kancelářemi jedné firmy, spousta lidí chce pracovat z homeofficu nebo v co-workingu, týmy se mění, nebo se staví pro speciální projekty a budovy potřebují nebýt zkostnatělé. To je to, v čem vidíme náš cíl – aby byly budovy schopny reagovat podle toho, co po nich nájemci očekávají.“
Rok 2020 byl pro Sharry z hlediska poptávky po jejich softwarovém řešení bezkonkurenční. Současně však vedla počáteční nejistota k zpoždění nebo pozastavení projektů. „Celkové pocity z pandemie, pokud bych to měl vzít čistě businessově, jsou smíšené. Na jednu stranu vidíme obrovskou příležitost a očekávání ze strany klientů, na druhou stranu je snížená schopnost se rozhodnout, nebo je ten proces pomalejší.“
Nabízí se otázka, zda bude bezkontaktnost mezi lidmi vyžadována i po koronaviru. V Sharry se tímto směrem neubírají, chtějí však umožnit budovám s jejich softwarem v krizové situaci přepnout z „mírového módu“ do toho pandemického, ve kterém je důležité omezit kontakt s povrchy ve společných prostorách. Například ve výtazích se ve velkých mrakodrapech mohou za jeden den vystřídat stovky i tisíce lidí, možnost si ho přivolat skrze vlastní telefon tak bude mít velmi pozitivní efekt.
Kromě bezdotykovosti Sharry cílí i na oblast dat. Každá pandemická situace výrazně ohrožuje businssové fungování budov, proto je potřeba relevantních dat a výstupů, které by vypovídaly o tom, jak dalece jsou dané budovy využívané a do jaké míry jsou „byznysově zdravé“.
Důležité je i zajistit větší atraktivitu kancelářím. „Pracovat vzdáleně je jako vystudovat vzdáleně gymnázium. Bezesporu to jde, ale připravíte se o všechno hezké, co se během toho na škole dělo. Myslíme si, že se lidé z home officů vrátí, ale je třeba jim ukázat, že má smysl pracovat z kanceláří a že mohou nabízet víc, než vám nabídnou třeba kavárny. Lidé chtějí být spolu, protože tak byl člověk stvořený,“ říká Šachta.
Přivolání výtahu mobilním telefonem
Letos se v Sharry chtějí zaměřit na vývoj analytických nástrojů, které nabídnou přesný obrázek o businessovém stavu budovy. Budou tak první firmou na trhu, která tuto službu poskytuje. Zaměřit se chtějí i na nájemce, protože vzrůstá poptávka pro implementaci softwaru pouze pro určité kanceláře v budově. „Naším dlouhodobým cílem je globální expanze. To tak hezky zní, ale vstoupili jsme teď na dva zásadní trhy, což je Francie a Anglie. Letos vstoupíme i do Německa a chceme pokračovat i v rozvoji v USA. Je pro nás klíčové validovat, že náš produkt, tak jak je teď postavený, bude všude stejně funkční.“
Foto: Sharry