Herní průmysl kvete. První videoprůvodci hrami získali popularitu již před dekádou, dnes hráči sledují své oblíbené tvůrce především v živých přenosech. Streamování je už tolik populární, že se šikovným streamerům může stát i pohodlnou obživou. Pro vysílající jsou proto naprosto klíčové statistiky, díky kterým mohou zacílit na tu správnou skupinu lidí. A právě s tím jim má pomoct StreamBee — nástroj určený pro detailní analýzu a následnou optimalizaci streamů.
Byznys z pokojíčku
Ať už vysílá hraní videoher, audiovizuální tvorbu, nebo si jen povídá s diváky, úspěšný streamer zaujme především svou osobností. Stát se jím může kdokoliv — stačí mít stabilní internetové připojení, počítač, webkameru a mikrofon. Bez práce ale nejsou koláče, i streamování vyžaduje čas a úsilí, aby začalo plodit ovoce.
Je žádoucí, aby tvůrce fungoval na několika různých platformách a zasáhl co nejširší publikum. Streameři zápasí s algoritmy, které jsou pro každou síť jedinečné a neustále se mění. „Tvůrci obvykle používají čtyři až sedm různých platforem, úspěšně pokrýt přitom dokáží třeba jenom dvě,” tvrdí Martin Blokša, zakladatel projektu Streambee. Ten má svým uživatelům poskytnout detailní statistiky z různých aplikací přehledně na jedné stránce a nabídnout konkrétní řešení problémů s dosahem.
Od propařených večerů k milionovému startupu
Tým StreamBee s Martinem tvoří ještě Jakub Blokša a Matej Kukučka. Martin sám několik let úspěšně streamoval na platformě Twitch a vytvářel obsah na YouTube. Ačkoliv se těmto činnostem z časových důvodů již nevěnuje, považuje se za aktivního člena creator economy komunity. Jako produktový manažer spolupracoval s řadou zaběhlých firem jako IBM a Mall.cz.
Mateje Kukučku poznal před lety skrz hru RuneScape, kolem které společně vybudovali aktivní česko-slovenskou komunitu. Matej, bývalý marketingový ředitel slovenského bootstrapu LiveAgent, zastává v týmu roli CMO. Z RuneScape přesedlal na šachy, kterým se ve volném čase věnuje závodně. Jakub Blokša, Martinův bratr, který spolupracoval například s AISoft, Q2 Interactive a CertiCon, dokázal původní nápad StreamBee přeložit do programovacího jazyka a vytvořit tak testovací verzi produktu pro prvních padesát uživatelů. Do ostrého provozu byla služba uvedena na začátku dubna tohoto roku. Aktuálně se na projektu podílí dalších jedenáct lidí z různých koutů světa a zakladatelé otevírají i nové pracovní pozice.
tým StreamBee
Čísla v praxi
Co tedy StreamBee umí? Ačkoliv každá platforma nabízí přehled vlastních statistik, dosud neexistovala služba, co by informace z několika různých zdrojů shrnovala do jedné analýzy — navíc srozumitelně a s nabídkou jasných řešení. Registrací do StreamBee uživatel umožní službě čtení dat, které aplikace uživatelům vůbec nezobrazují a jiné externí analytické weby je nemohou číst - například data související s monetizací. StreamBee tak dokáže vytvořit detailní analýzu, na jejímž základě tvůrci doporučí, jak získat lepší dosah a svou tvorbu nejlépe zpeněžit. Může se jednat například o informace kdy vysílat a publikovat obsah, jakým tématům se věnovat více a která naopak cílovou skupinu vůbec nezajímají.
„Klíčová je pro nás především uživatelská přívětivost. Chceme tvůrcům pomáhat, ne je zahlcovat množstvím nesrozumitelných dat,” říká Blokša. Registrace je zdarma s možností předplatného pro týmy. „Budeme jediná služba, která bude mít informace o veškeré aktivitě tvůrců a jejich dosazích. Dokážeme tak firmám najít ideálního ambasadora pro jejich značku, StreamBee vydělá na provizi a tvůrci získají příležitost dosáhnout na zajímavou spolupráci, je to win-win situace pro všechny,” slibuje si od projektu Martin.
Poprvé Martin Blokša představil svou vizi veřejnosti na streamerské konferenci TwitchCon v roce 2019 a dostal na ni velmi pozitivní ohlasy. V roce 2020 založil spolu s Matejem a Jakubem StreamBee, které rok na to získalo finanční podporu v řádech vyšších jednotek milionů z fondu Lighthouse Ventures. Aktuálně je v řešení další milionová investice, zájemců je hned několik.
Projekt již sklidil řadu ocenění a umístil se hned v několika prestižních žebříčcích — byl například zvolen jako nejpopulárnější esportový startup na WeWork Labs EU Startup Showcase Day v roce 2020, zařadil se v top 30 v soutěži Vodafone Idea of the Year v roce 2021 a tentýž rok se také umístil se v top 13 V4 finalistů v rámci Startup World Cup & Summit. „Ačkoliv nás všechna tato ocenění těší, největším úspěchem je naše neustále rostoucí zdravá komunita. Na Discordu máme více než 3200 aktivních členů, kteří si vzájemně pomáhají,” říká CEO.
Zatím StreemBee pokrývá statistiky ze streamovací služby Twitch, do konce roku plánuje implementovat data až z 10 dalších platforem, přednostně z YouTube, TikToku, Twitteru a Discordu.
Mimo analýzy má StreemBee poskytovat další nástroje, které tvůrcům pomůžou s růstem publika a monetizací obsahu. Prvním takovým produktem je Buzz, který je v provozu od konce loňského roku. Jedná se o aplikaci, pomocí které může streamer chatovat s diváky, zprávy filtrovat, možnost posílání zpráv zpoplatnit a nebo zpřístupnit pouze předplatitelům kanálu.
Foto: Streambee
zleva: Jakub Blokša, Matej Kukučka, Martin Blokša