Finanční podporu v hodnotě statisíců korun a odborný mentoring získaly v rámci akcelerátoru PrusaLab projekty Last Miles, FlockLock a Goboline. Druhý ročník programu tak podpoří inovace v oblasti mikromobility, chovu hospodářských zvířat a průmyslu.
Akcelerační program PrusaLab odstartoval druhý ročník. Ze 75 přihlášených projektů vybrala prototypová dílna 3D tiskaře Josefa Průši tři startupy: skládací brusle Last Miles, chytré známky pro dobytek FlockLock a světelnou technologii Goboline. Pro své inovativní hardware produkty získaly finanční podporu ve výši statisíců korun a aktuálně spolupracují s technologickými experty na dalším rozvoji.
„Neobvyklé zaměření programu na fyzické produkty se opět prokázalo velkým lákadlem pro inovující firmy. Úspěch pilotního ročníku, který vyústil v patnáctimilionovou investici ze strany Prusa Research, potvrdil kapacitu akcelerátoru posunout nápad z nákresu až do fáze funkčního prototypu. Letošní výzva navíc kladla důraz na udržitelnost a mám velkou radost z toho, že každý z vybraných projektů to ve svém řešení promítá,” komentuje výběr manažer PrusaLabu Ondřej Kašpárek.
Dva projekty jsou ve fázi vývoje prototypu
„Známku má na uchu každá kráva na pastvě. Napadlo mě, proč by nemohla sloužit i k něčemu dalšímu než pouze k identifikaci zvířete,” říká zakladatel startupu FlockLock Daniel Rychlý. S přáteli Adamem Kláskem, Hynkem Závorkou a Vítkem Šimečkem se pustil do vývoje chytré známky, která sleduje polohu i zdraví zvířete. Součástí bude i mobilní aplikace pro vzdálenou kontrolu chovu. „Koncept jsme si naostro ověřili už v rámci bakalářské práce. Cílem pro akcelerační program je proto vývoj prototypu vhodného k hromadnému testování na několika stádech,” dodává Rychlý.
PŘEČTĚTE SI: Chytrá známka ochrání hospodářská zvířata před vlky či zatouláním. Vynález z Brna by mohl nahradit ohradníky
Kolečkové brusle Last Miles si od účasti v akcelerátoru slibují dokončení vývoje finálního produktu a výrobu sta kusů, které doručí prvním zákazníkům. Startup přišel s nápadem nafukovacích „inlajnů“, aby umožnil jejich využití kdykoliv a kdekoliv – nasazují se přímo na botu a vejdou se do tašky či do batohu. Po nasazení se nafouknou tlačítka, čímž se noha za zafixuje. Brusle se nabíjí pomocí USB-C konektoru, a na jedno nabití je možné návlek nafouknout zhruba 100krát.
Třetím akcelerovaným projektem je Goboline s technologickým řešením světelné projekce, který se v PrusaLabu zaměří na vývoj funkčního prototypu. Chytrý systém lineárních projektorů je určený zejména pro obchody i skladiště, kde může přinést energetické i finanční úspory. „Například řidiči vysokozdvižného vozíku dokáže podlahové značení interaktivně ukazovat, kam odvést náklad,” přibližuje spoluzakladatel Matyáš Kavan
Absolventy prvního ročníku PrusaLab hardware akcelerátoru se staly projekty personalizovaná 3D cyklistická sedla Posedla a autonomní roboti Vanilla Robotics.
PŘEČTĚTE SI: Posezení vytvarované na míru. Severočeši tisknou personalizovaná 3D cyklistická sedla a brzy je vyšlou do světa