Zatímco Austrálii už několik týdnů spalují děsivé požáry a plameny se nedaří dostat pod kontrolu, dánský startup Robotto pilně pracuje na novém autonomním dronu, který by měl při podobných katastrofách pomoci.
Ne že by užívání helikoptér a dronů v boji proti ničivým požárům kdekoli na světě bylo nějaké novum, nicméně Robotto na to jde přece jen trochu odjinud. Chystaný stroj má být autonomní, vybaven umělou inteligencí a schopný vysokého vzletu na dlouhou dobu.
„Poslat nad požár helikoptéru je nebezpečné a drahé, neboť je zapotřebí specifických dovedností. Vyslání dronu také vyžaduje hodně zdrojů, pakliže se data musejí zpracovávat manuálně,” citoval americký Forbes spoluzakladatele a COO dánského startupu Robotto Jacoba Dominga.
Podle Forbesu jedna 24hodinová operace vyjde až na 120 tisíc euro (3 mil. Kč) a navíc s sebou nese jisté riziko. Dron, který vzniká ve spolupráci s vládní Agenturou pro řízení mimořádných událostí (Danish Emergency Management Agency) má díky umělé inteligenci dosahovat rychlejších a přesnějších výsledků. Operátor jej bude schopen navést pomocí tabletu a určit úhel kamery. Pak už je to na vznášedle samotném - pokud narazí na požár, začne o něm sbírat data a automaticky je odesílat přes 5G.
Hledání trosečníků a ropných skvrn
Dron Robotto navíc na rozdíl od běžných manuálně řízených dronů dosahuje i lepších technických výsledků. Je opatřen křídlem, díky kterému bude moci operovat až ve výšce 2,5 kilometru. Baterie mu vydrží až na dvě a půl hodiny létání.
Předplatitelé, kteří se zaregistrují, budou moci v případě potřeby zavolat a dron přiletí až k nim. Za jeho týdenní používání pak zaplatí 100 tisíc euro (2,5 mil. Kč).
Výrobci slibují, že vznášedlo bude k mání letos v létě. Doufejme, že stávající požáry v Austrálii se do té doby podaří dostat pod kontrolu, i tak se ale stroj zřejmě nemusí bát o práci. Nedávno drony pomáhaly například při požáru pařížské katedrály Notre Dame - hasiči s jejich pomocí monitorovali situaci. Navíc s ohříváním planety bude riziko rozsáhlých požárů, jaké nyní pozorujeme právě v Austrálii, stoupat.
Dron Robotto bude mít ke všemu vícero využití. „Naši technologii můžeme uplatnit v mnoha směrech,” uvádí Domigo. „Pomocí počítačového vidění, umělé inteligence a internetu věcí (IoT) můžeme naši platformu rovněž vytrénovat na nacházení lidí ztracených na moři nebo sledování úniku ropy z lodí.”
Foto: NASA