Pošťák už nemusí zvonit dvakrát. Ostravští Home Technologies za asistence kutilů uvádí Internet věcí skutečně do života

Pošťák už nemusí zvonit dvakrát. Ostravští Home Technologies za asistence kutilů uvádí Internet věcí skutečně do života

21. bře 2022 Lukáš Vincent 8 min

Na počátku bylo slovo. To slovo bylo „pohodlí”. Nejprve třeba ve smyslu moci si na dálku otevřít branku u domu a přijet už k otevřeným vratům, později - když už spínač na dálkové otevření vyvinuli - ve smyslu, aby jeho instalace a zapojení do sítě bylo co nejsnazší. Ostravští Home Technologies se snaží řešit obě roviny.

Kdyby se vyplnily pět až deset let staré prognózy, naše ledničky by bez povšimnutí posílaly kurýrům objednávky samy a auta se autonomně objednávala na opravy. Nic z toho běžně nemáme. Internet věcí (IoT, Internet of Things) do našich životů prorůstá poněkud pomalejším tempem, než řada vizionářů před lety očekávala. Podle zakladatelů Home Technologies chybí společný standard, který by všechny nápady a technologie dostal pod jednu střechu. Snadno a jednoduše. A tak Marek Nigut s Radimem Hercíkem začali od píky. A se svým startupem vyvíjejí čidla, která i laik dokáže do sítě zapojit tak, aby mu ulehčila život. 

Zakladatel Home Technologies Marek Nigut

Odstartovali přitom tím, co zmiňuje každá poučka pro začínající podnikatele - vyřešili vlastní problém: „Kamarád potřeboval kontrolovat teplotu na chalupě, já mám zase daleko ke vstupní bráně a přestalo mě bavit dvakrát denně chodit zjišťovat, jestli nepřišlo něco do schránky,” vzpomíná na předpřípravnou fázi Home Technologies spoluzakladatel Marek Nigut. 

Když pátral po řešení obou problémů, všechna mu přišla příliš složitá, komplikovaná, poptávající třeba vlastní server. A tak se pánové s profesionálním backgroundem ve vývoji (Radim Hercík) i výrobě (Marek Nigut) pustili s týmem kamarádů do stavby vlastního řešení. Přičemž základní záměr byl jasný: Jednoduchost. „Při vývoji prvních věcí byla moje asi nejčastější věta: ‚Chlapi, to je moc složité’. Jednou z našich hlavních výhod má prostě být, že každé zařízení musí být do sítě schopen připojit nejen zákazník, ale i třeba jeho máma. Pokud prostě naše zařízení někdo používá, musí být schopen ho připojit. A díky QR kódům, které používáme, to trvá 20 až 30 sekund,” netají se zadáním Marek Nigut.


Radim Hercík

Prvním výrobkem byl senzor poštovní schránky. V podstatě v reálném čase oznamující, že něco bylo vhozeno do vašeho poštovního boxu. „Vyřeší to problém s Českou poštou,” usmívá se Marek Nigut s tím, že tradiční zlozvyk jejích doručovatelů, a totiž lístek „Adresát nezastižen”, se mu podařilo rychle odbourat.

Po poštovním senzoru přišly ty na měření teploty či vlhkosti. Všechny vyvíjené in-house, všechny s maximálním důrazem na jednoduchost a bezpečnost, takže aby veškerá data zůstávala v Česku. „Záměrem je zjednodušit si život. Ušetřit pár minut zbytné aktivity,” představuje hlavní filosofii. A po těchto iniciačních krocích už pak další směry vývoje začali určovat sami zákazníci.

Národ Přemka Podlahy

V Česku je hodně kutilů. Díky nim jsme podle zakladatelů Home Technologies v Internetu věcí alespoň v aplikaci dosavadních výdobytků nad světovým průměrem. A opět, především díky nim už teď Home Technologies jede na vlně vývoje, kterou zvedá kreativita zákazníků samotných. Ti přicházejí s aplikacemi, jež překvapí i otce zakladatele. „Jeden klient třeba naše čidla používá ke kontrole skladování cibule. Ta totiž, což jsem sám před začátkem podnikání nevěděl, když začíná zahnívat, je vlhčí a teplejší. Takže klient si postavil ‚3D´ síť, jež mu na základě dat o vlhkosti a teplotě říká, kde má řešit vznikající problém,” popisuje Radim Hercík s tím, že další klienti si skrz čidla třeba kontrolují, jak jim zraje materiál.  



Vedle toho se o vlastní kreativu snaží i Home Technologies. „Snažíme se identifikovat oblasti, kde by naše technologie mohly fungovat, a navázat spolupráci,” popisuje způsoby expanze Hercík. Takže firma pracovala třeba na projektu, kde vyvíjela čidla monitorující vlhkost v květináčích pro městský mobiliář, nebo má rozpracovaný projekt pro správce klimatizačních jednotek, kteří by na dálku měli být schopni monitorovat jejich fungování, a měli by tak do budoucna v podstatě dostat možnost opravovat, potažmo navádět klienta k opravě na dálku. Právě v těchto typech aplikací, které podle zakladatelů Home Technologies postupem času dorovnají náskok dnes nejpopulárnějšího segmentu internetu věcí - čidel teplot a spouštění topení na dálku. 

Zároveň pak v Home Technologies pracují na platformě, která by umožnila dálkové spínače či čidla připojit k zařízením třetích stran. Úspěšně mají za sebou projekt, kdy své technologie propojili s českým výrobcem domácích čističek vzduchu, nyní cílí na širší publikum pod heslem „Cokoliv, co chcete ovládat na dálku nebo bezkontaktně, takto ovládáno být může”. A doufají, že jim tento přístup cílící na B2B pomůže k udržení tempa růstu, jenž byl podle nich za loňský rok - z nízkých základů - pětatřicetinásobný.

Dětské nemoci věčně nastupujícího trendu

V daném kontextu je nicméně zajímavé, proč tzv. Internet of Things pořád na svůj boom čeká. Renomované výzkumné firmy jako Gartner, IDC nebo Forrester jeho obří boom už předpovídají coby trend pro příští rok přinejmenším od poloviny minulé dekády, chytré domácnosti, chytré domy nebo chytrá města jsou však stále spíš „buzzwordem”, který nenašel naplnění. 

Problémem IoT je chybějící standard. Každé řešení má svůj komunikační protokol a propojování je někdy nemožné, někdy jen velmi komplikovaně realizovatelné. Zatím je to hodně o aktivitě kutilů, kteří si pohrají s nastavením. Zatím se nepodařilo prosadit něco, kde by zákazník přišel k hotovému, respektive nastavenému,” vysvětluje si pomalejší nájezd technologií, jež by měly lidem ulehčovat běžné fungování, Marek Nigut. Sám si dělal analýzu potenciálu trhu a vyšlo mu, že technologie Home Technologies by ve střednědobém časovém horizontu mohly být atraktivní až pro sedm procent českých domácností.

V tuto chvíli si ale podle něj IoT stále prochází začátečnickými problémy. „Všeobecně se ví, že chytrá řešení mohou přinést energetickou, a speciálně v těchto časech i významnou ekonomickou úsporu. Už mnohem míň se mluví o tom, jestli to jednotlivá řešení opravdu umí,” tvrdí Nigut s tím, že v tuto chvíli všichni mají čidla a všichni sbírají data, přičemž jednotlivci si dokáží nastavit pravidla, která jim ulehčí život. „Ale chybí silná umělá inteligence, která by co nejvíc těch dat posbírala a nějakým způsobem je zpracovala. A vyplivla nějaké základní nastavení pro širokou veřejnost,” odhaduje, co by mohlo být průlomovým faktorem IoT.

Tak obří ambice v Home Technologies nemají. A dál hledají spíše subtilnější řešení na jednotlivé problémy jednotlivých socioskupin nebo oborů. Nejnovějším projektem tak je plán revoluce na poli krátkodobého pronajímání bytů typů Airbnb. Na základě poptávky jednoho z klientů staví řešení, které by do smartphonů návštěvníků umožňovalo vkladát časově omezené „virtuální klíče” pro vstup do domu nebo bytu. Aby nemusel každému nájemníkovi předávat klíče fyzicky. „Je to opět o tom ulehčit si život. A ušetřit pár minut denně. Za měsíc nebo rok se to naskládá,” uzavírá s úsměvem Nigut.  

Foto: Home Technologies, Unsplash (úvodní)

Lukáš Vincent

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články