Poradce na chatu a individuální doporučení ke zlepšení psychiky. „Do konce roku budeme mít milion uživatelů,” věří zakladatel VOS.health

Poradce na chatu a individuální doporučení ke zlepšení psychiky. „Do konce roku budeme mít milion uživatelů,” věří zakladatel VOS.health

20. čvc 2021 Václav Lang 6 min

Teprve půl roku funguje aplikace VOS.health na podporu duševního zdraví z dílny tuzemského studia Qusion a už má na kontě sto tisíc uživatelů v různých zemích světa a nově také další investici od zvučných jmen. Celkově milion euro (přes 25 milionů korun) chce tým kolem Jiřího Diblíka (na úvodní fotce vlevo) využít nejen pro posílení pozice na zahraničních trzích, ale i zavedení nových funkcionalit, které nyní podrobně popsal pro StartupJobs Newsroom. 

VOS.health je digitální platforma pro péči o duševní zdraví. Aplikace pro své fungování využívá umělou inteligenci a strojové učení a vzniká za spolupráce expertů na oblast duševního zdraví z Oxfordu a Univerzity Palackého v Olomouci. Aktuálně pomáhá lidem udržovat přehled o jejich náladě prostřednictvím digitálního „deníčku” a radí, jak pracovat na dlouhodobém zvýšení spokojenosti. Jde o digitální prostor, kde si každý může zaznamenávat náladu, pocity a emoce a pracovat na jejich zlepšení. Ty pak s využitím intuitivní umělé inteligence a strojového učení může analyzovat a díky tomu lépe porozumět sám sobě. Pro dosažení pozitivních výsledků učí VOS uživatele sebereflexi a využívá intervenčních metod. 

Aplikace funguje zhruba půl roku a už ji používá přes sto tisíc lidí v osmi jazykových mutacích. Nedávno třiadvacetileté tvůrčí duo Jiří Diblík a Ondřej Kopecký, kteří stojí za vývojářským studiem Qusion, navíc oznámilo novou investici přesahující 20 milionů korun. V již druhém investičním kole podpořil VOS.health opět Miton a nově také Reflex Capital. V prvním kole platforma VOS.health získala investici 200 tisíc eur právě od Mitonu, nyní společně s Reflex Capital do VOS.health investovaly čerstvý kapitál v hodnotě 800 tisíc eur. Celková částka tak dosáhla jednoho milionu eur, tedy více než 25 milionů korun.

Třiadvacetiletí zakladatelé studia Qusion Ondřej Kopecký (vlevo) a Jiří Diblík. 

Chytrá doporučení a chat s odborníkem 

„Momentálně nejvíc pracujeme na integraci chytrých doporučení, kdy konkrétnímu uživateli doporučíme, co dělat, aby se zlepšilo jeho zdraví. Ať už jde o to, kdy je nejlepší jít spát, kolik je nejlepší nachodit kilometrů, nebo třeba co eliminovat za aktivity,” popsal pro StartupJobs Newsroom Jiří Diblík. Tato novinka by měla být hotová zhruba za měsíc a půl. 

V české verzi už nyní funguje linka, na níž se dá chatovat s certifikovanými poradci. Ti si píší s uživateli o problémech, které je trápí, a pomáhají jim je vyřešit. Je to tedy podobná služba, jako jsou v posledních měsících rozšířené videoterapie, ovšem s tím rozdílem, že tady jde o dopisování. „Je to prostě takový kámoš na chatu, se kterým si může dotyčný psát o svých problémech a on ho pomáhá navádět,” popisuje třiadvacetiletý Diblík, který se stal mimochodem před sedmi lety prvním Čechem zplnoletněným za účelem podnikání. Během dvou týdnů by služba měla dostat i svou anglickou verzi. 

V horizontu asi dvou měsíců má přibýt zatím poslední novinka, a to takzvaný VOS index. Půjde o stupnici od nuly do sta, která interpretuje uživatelův aktuální stav duševního zdraví. Hodnotu bude aplikace vyhodnocovat na základě údajů získaných z telefonu dotyčného. „Z telefonu ale neodcházejí, díky speciální technologii se všechna data šifrují přímo na zařízení a náš algoritmus je v něm zpracuje do VOS indexu,” poznamenává Diblík. Tvoří je například pohybová a spánková data, informace o počasí, kvalitě ovzduší, způsob, jakým uživatel telefon využívá, kolik času na něm tráví, jakou část z toho tvoří sociální sítě a podobně. „Všechny informace se spojí dohromady, a pak je interpretujeme ve VOS indexu. Ve chvíli, kdy je nízký, třeba na desítce nebo dvacítce, tak víme, že se uživatel necítí dobře a začne od aplikace dostávat rady, jak index zlepšit,” přibližuje. 

PŘEČTĚTE SI: V jeho vlastní firmě netušili, že je tam nejmladší. „O nic nepřicházím, studentský život si užívám i bez školy,” říká první zplnoletněný podnikatel

Expanze do zahraničí

Investice poslouží také na posílení pozice v zahraničí. Zatímco v USA ubere společnost na marketingu, neboť tam performance marketing není nejlevnější, získá platforma pozitivní indikace na jiných trzích, kde poměr cena/výkon vychází zajímavěji. Ještě víc tak společnost napne síly na Austrálii, Německo, Rusko, Velkou Británii či Nový Zéland. „Do konce roku se dostaneme na milion uživatelů,” věří Diblík. 

Uznává také, že aplikaci v růstu pomohla pandemie. „Ač chceme, nebo ne, tak pandemie způsobila, že šla populace bohužel psychicky do háje,” říká a odkazuje na studii Národního ústavu duševního zdraví, podle níž vzrostl v poslední době počet lidí s duševními poruchami z pětiny na třetinu obyvatel. Přitom jednu z nejkritičtějších skupin tvoří právě mladí lidé mezi 18 a 30 lety, což jsou také nejčastější uživatelé mobilních aplikací.  

Mezi uživateli VOS vidí Diblík dvě majoritní skupiny: „Jedna část jsou uživatelé, kteří vyloženě trpí nějakým psychickým problémem, ať už je to deprese či úzkosti, což je fenomén, který ve společnosti hodně narůstá. Druhou skupinou jsou lidé, kteří chtějí zvýšit produktivitu - ať už jsou to podnikatelé nebo studenti či zkrátka kdokoli, kdo se zajímá o osobní rozvoj a chce zlepšit svůj život,” uzavírá.

Foto: Qusion 

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Aplikace, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články