„Češi jsou šikovní, doplňují specializace, které v LA chybějí,” říká Martin Hapl o budování pražské pobočky PEXu

„Češi jsou šikovní, doplňují specializace, které v LA chybějí,” říká Martin Hapl o budování pražské pobočky PEXu

24. zář 2019 Václav Lang 6 min

Teprve tři měsíce funguje pražská pobočka společnosti PEX - firmy, která v Los Angeles pod rukama zakladatele Rastyho Turka od roku 2014 úspěšně kraluje oblasti vyhledávání audio a video obsahu a s tím spojené ochrany autorských práv. Martina Hapla, kormidelníka této nové evropské odbočky, jsme zastihli právě v době, kdy spolu s týmem navštívil kalifornskou centrálu.

„Je to pro nás šance potkat se a pracovat společně. Časový posun mezi Prahou a Los Angeles je devět hodin, takže v běžném provozu a po videokonferencích řešíme spíše operativní než strategické věci,” vysvětlil Newsroomu Martin na začátku jejich 14denního onsitu v USA. „Je dobré se potkat, mít šanci zajít s kolegy za mořem na oběd, na pivo, poznat je více z osobní stránky a pořešit spoustu věcí neformálně. Za týden tady se často domluví víc než za dva měsíce po telefonu,” dodává.

A takhle to například vypadá v centrále PEXu v Los Angeles. (Foto: Martin Hapl)

Jak Martin Hapl, donedávna viceprezident služeb ve společnosti GoodData, podotýká, firma funguje jako celek a všechny pobočky (kromě Prahy ještě Boulder v Coloradu) pracují na stejných úkolech. „Operujeme jako jedna entita. Pražská pobočka nemá za úkol pracovat pouze na nějakém konkrétním projektu, platformu PEXu tvoříme všichni dohromady,” přibližuje.

Chyběli profesionálové

Hlavním motivem vzniku pražské pobočky bylo podle Hapla to, že jsou v Česku šikovní profesionálové, zatímco třeba v Los Angeles některé profese chybějí. „Chceme využít, že jsou v Česku šikovní lidé. Sám asi tušíš, jaká je situace na pracovním trhu v Kalifornii. Třeba v San Francisku je trh hodně přehřátý, být tam nedává pro menší firmu vůbec smysl, protože trh je totálně vysátý velkými firmami, které si můžou dovolit tě přeplatit,” popisuje.

Některé pozice tak vyloženě chybějí. „Třeba spousta firem tady v LA potřebuje grafiky. Nebo sehnat tu javascript vývojáře je velký problém. Proto Čechy. Abychom (mimo jiné) doplnili specializace, které nám v LA chybějí,” uvádí.

Startup PEX založil Rasty v roce 2014 v San Franciscu. Jejich software dovede z pouhého zlomku sekundy rozeznat audio nebo video dílo, čímž dopomáhají autorům nebo držitelům licencí bojovat s různým neoprávněným užíváním a vedle toho třeba i analýzou dosahu děl. Jak nám Rasty řekl v únorovém rozhovoru, jejich databáze obsahuje přes 16 miliard videí, díky čemuž je PEX asi čtyřikrát větší než YouTube. „Jsme jednoznačně největší na světě, máme mnohonásobně větší audio-vizuální index, než má Google, jsme v podstatě největší firma na světě, co se týká zpracování a vyhledávání video a audio obsahu,” uvedl.

Zakladatel společnosti Rasty Turek

V současné chvíli je prioritou společnosti vývoj nového produktu, který reaguje na změnu evropské legislativy ohledně nahrávání audio a video obsahu na různé online platformy. „V Evropě se díky článkům 15 a 17 mění způsob, jakým se, řekněme, nahlíží na copyright. V současné chvíli je to tak, že když uživatel nahraje hudbu či video na nějakou online platformu, třeba Facebook, tak se předpokládá, že licenční práva si vyřešil on a platforma jako taková to aktivně řešit nemusí. Pokud si někdo stěžuje na porušení copyrightu, tak platforma následně dá nelicencovaný obsah pryč. Direktiva o autorských právech ale tohle v článku 17 otáčí a říká, že za uživatelem generovaný obsah budou zodpovědné platformy, tedy bude jejich odpovědnost mít potřebné licence už v okamžiku publikace díla,” popisuje.

Příští cíl: Evropa

Nový produkt, nazvaný Attribution Engine, jehož první verze bude k dispozici během podzimu 2019, tak má pomoci na jedné straně právě platformám, na druhé i umělcům a jejich zástupcům. „Ve chvíli, kdy uživatel něco nahrává, provedeme tzv. atributizaci, kdy detekujeme, jaký licencovaný obsah dílo obsahuje - například všechny skladby použité v mixu písniček - a tuto informaci předáme platformě. Tedy něco ve smyslu: Toto dílo se skládá z takového a takového licencovaného obsahu, toto jsou držitelé licencí a jejich znění,” nastiňuje Martin Hapl. Platforma má potom veškeré informace k tomu, aby se mohla rozhodnout, jak s dílem naložit.

„Cílem samozřejmě je to, aby co nejméně obsahu muselo být zablokováno, což není ani v zájmu platforem, a často ani vlastníků licencí. Ti mohou ve většině případů preferovat nějakou formu sdílení výdělků generovaných nahrávaným obsahem (například podíl z online reklamy, která se kolem nich zobrazí) a nastavit podle toho svou licenční politiku,” dodává šéf české pobočky.

Herní siesta v kalifornské centrále (Foto: Martin Hapl)

„Vlastníkům licenčních práv pak zajistíme nezávislý monitoring toho, zda se online platformy řídí informacemi získanými z Attribution Engine, zajistily si odpovídající licence, a tedy odvádí správně poplatky za užití díla. Naším cílem je stát se takovým Mastercardem nebo Visou na autorská práva - prostředníkem, který řeší licenční problematiku v globálním rozsahu,” vyjmenovává.

Do budoucna počítá také s tím, že by pražská pobočka odbavovala evropské držitele licencí (například nahrávací a produkční společnosti): „Je to něco, o čem uvažujeme, že by to tak bylo, koneckonců to vypadá, že Evropa se díky direktivě o autorských právech pro nás stane velkým a přirozeným trhem, který se budeme snažit velmi aktivně oslovit.”

„Lidi nám neříkají: Ne, to nás nezajímá."

Teď je ale důležité na vývoj nového produktu také sehnat nové zaměstnance. Zatím jich je v pražské kanceláři deset, to se však může brzy změnit - ostatně Rasty Turek mluvil až o stovkách nových zaměstnanců v horizontu následujících let.

„Do budoucna jsou stovky lidí určitě v plánu, ale bude to chvíli trvat, než se tam dostaneme. Naše strategie je taková, že chceme lidi hlavně dobře integrovat, takže si dáváme vždycky tři měsíce času na každého nováčka, což samozřejmě ze začátku chvíli zabere, než budeme mít dostatečné množství lidí, kteří mohou ty další trénovat… V současné chvíli je naší prioritou dát dohromady seznam lidí, které bychom chtěli oslovit. Je fajn, že přes vás (StartupJobs) se nám naopak sami ozývají lidé, kteří by u nás chtěli pracovat. Od startu pobočky jsme najali zhruba tolik lidí, kolik jsme čekali, takže jsme vcelku spokojení. Příběh firmy je totiž natolik silný, že nemáme problém s tím, že by nám lidi říkali: Ne, to nás nezajímá, tam nepůjdeme.”

Downtown LA (Foto: Martin Hapl)

A jaká je zatím odezva od zakladatele firmy? „Česká pobočka navazuje na skvělou práci několika českých a slovenských zaměstnanců, kteří do firmy nastoupili před pěti a více lety, a jsou s ní tedy po většinu její existence. Prožili s ní stěhování do San Franciska, odtamtud do Los Angeles a pak se z různých osobních důvodů rozhodli vrátit zpět do Čech. Máme tedy na čem stavět. Nové lidi pak vybíráme velmi pečlivě tak, aby měli nejen vysokou úroveň technických znalostí, ale hlavně aby zapadli do naší firemní kultury,” uvádí a dodává, že ze strany kalifornské centrály převládají pozitivní dojmy. „Myslím si, že za tu krátkou dobu fungování jsme dokázali s určitými věcmi slušně pohnout, a zpětná vazba na nové zaměstnance je vyloženě pozitivní,” uzavírá.

Autor: Václav Lang

Foto: Archiv Martina Hapla, PEX

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Osobnosti, Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články