Peníze, které neoslabí inflace ani regionální krize. Slovenský startup Fumbi nabízí investiční produkty i část výplaty v kryptu

Peníze, které neoslabí inflace ani regionální krize. Slovenský startup Fumbi nabízí investiční produkty i část výplaty v kryptu

21. dub 2022 Natálie Vopařilová 4 min

S trendem globalizace a digitalizace roste popularita kryptoměn. Jejich předností je fakt, že jsou decentralizované a nepodléhají tak žádným autoritám a institucím. Uspořené peníze tak neztratí na hodnotě vlivem inflace a odolají regionálním krizím, což se aktuálně potvrzuje v souvislosti se situací na Ukrajině. „Ale jako každá investice, i ta do virtuálních měn s sebou nese svá rizika — v případě krypta jsou to časté cenové výkyvy jednotlivých měn. Člověk by proto měl investovat jen to, co mu nebude chybět,” upozorňuje Juraj Forgács, zakladatel projektu Fumbi, který nabízí kryptoměnové produkty pro nadšence i začátečníky.

Fumbi založil Juraj v roce 2018. „V předchozím zaměstnání jsem dostal za úkol prozkoumat vlastnosti a chování digitálních měn. Můj průzkum vyústil v nápad otevřít dveře zdánlivě složitého světa kryptoměn všem, co mohou a chtějí investovat, a dát jim tak možnost využít potenciál naplno,” vypráví zakladatel. Začínali ve třech, dnes má jejich tým přes 35 členů. Postupně získali podporu v řádech několika desítek milionů korun, na které se většinově podílel švýcarský fond BaseTech Ventures a několik menších soukromých investorů. Ze Slovenska expandovali do Česka a Polska, nově fungují také v Maďarsku a do konce roku chtějí působit ve dvou dalších státech. Do služby se zaregistrovalo již přes 102 tisíc uživatelů. Fumbi aktuálně nabízí 27 různých digitálních měn, investovat do nich je možné už od 1400 Kč. Uživatelé ale v průměru investují až několik desítek tisíc korun. Obrat se loňský rok pohyboval v řádech milionů eur, tržby loni překročily hranici 1,5 milionu eur, což je patnáctkrát víc než v roce 2020. „Projekt překonává naše očekávání. K loňskému roku jsme odhadovali desetinásobný nárůst tržeb,” pochvaluje si Forgács.

Juraj Forgács 

 

Pro kryptonadšence i konzervativní investory

Od možnosti investovat klienta dělí jenom pár kliknutí. Registrace je zdarma a probíhá online, potřeba je k ní obvykle pouze platný doklad totožnosti. Peníze jsou uschovány a zabezpečeny v prostoru Ledger Vault.

Nejatraktivnějším nabízeným produktem je Fumbi Index Portfolio. Pomocí vlastního algoritmu, které sleduje chování různých měn, vytvoří Fumbi klientovi investiční portfolio, jenž bude co nejpřesněji kopírovat růst celého trhu a pomůže mu tak co nejbezpečněji investovat. Portfolio je denně přehodnocováno a jeho složení je aktualizováno každé tři měsíce. Zatímco sázka pouze na bitcoin, který je momentálně nejtradičnější virtuální měnou, dokázala investorům v loňském roce vynést až 62,34 %, investice do kryptoměn skrz Fumbi Index Portfolio přinesla uživatelům celkový výnos až 146,23 %.

tým Fumbi

 

Pro konzervativnější investory nabízí Fumbi produkt Bitcoin a Zlato. Jedná se o celosvětově unikátní produkt, který rozděluje investici do rovného dílu mezi měnu bitcoin a měnu PAXGold, která je krytá fyzickým zlatem. Využitý je tak technologický potenciál bitcoinu i stabilita zlata. Výkonnost produktu je proti investici do samotného bitcoinu poloviční, je ovšem bezpečnější.

S produktem Vlastní volba může uživatel investovat peníze až do šesti kryptoměn dle vlastního výběru. Produkt Úschova nabízí možnost uložit si vyšší vklady do speciálně zabezpečeného a pojištěného virtuálního trezoru.

Fumbi v minulém roce představilo také dva business produkty. Za pozornost stojí Zaměstnanecký program, který se má stát jedinečným benefitem, jenž umožní zaměstnancům dostávat část výplaty v jejich oblíbených digitálních měnách, rozložit je do portfolia vytvořeného sofistikovaným algoritmem a příjem tak dlouhodobě zhodnotit. Produkt Business Volba zprostředkovává možnost nákupu ověřených kryptoměn firmám.

Forgács má s projektem velké plány. Tým Fumbi se nyní soustředí na vývoj profilu pro pokročilé uživatele, vzniknout má také například vzdělávací program Fumbi Academy.

Foto: Fumbi

Natálie Vopařilová

Ačkoliv se věnuje zejména audiovizuální tvorbě, k psaní měla vždycky blízko. Zajímají ji zejména témata týkající se virtuálního světa a designu. Ráda cestuje, hraje hry a poslouchá hudbu.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články