Nové české studio chce zpřístupnit herní svět i pro nevidomé. Začalo jako projekt manželů

Nové české studio chce zpřístupnit herní svět i pro nevidomé. Začalo jako projekt manželů

27. dub 2022 Natálie Vopařilová 4 min

Hry jsou skvělým způsobem, jak si odpočinout od všední reality. Být na chvíli někým jiným v novém světě, čelit neobyčejným výzvám a vyčistit si hlavu od každodenních starostí chtěla i nevidomá Jana Kuklová. Herních titulů pro zrakově postižené je ovšem žalostně málo. Spolu s vidícím manželem proto začala pracovat na titulu To the Dragon Cave, audio mobilní hře, kterou si budou moci zahrát i nevidomí.

Projekt, co řeší dvojí problém

„Vždy jsem manželovi záviděla, kolik různých her může hrát. Zatímco on měl problém si vybrat z nepřeberné nabídky, já jsem zase najít titul, který bych vůbec mohla hrát,” vypráví Jana. „Manžel, šikovný programátor, zrovna opouštěl pracovní pozici v korporátu, když jsme se rozhodli, že spolu vytvoříme hru, kterou budeme moci hrát oba,” pokračuje. Projekt brzy překročil hranici osobního formátu. Vydáním titulu To the Dragon Cave mise Kuklových nekončí. Manželé mají ambici ve vývoji her pro nevidomé pokračovat. „Rádi bychom vytvořili hry různých žánrů, aby si mohl vybrat každý,” tvrdí Jana. 

Manželé tak založili studio Kikiriki Games, v němž vytváří pracovní pozice pro hendikepované a dávají projektu druhý přesah. Podle Janiných slov končí drtivá většina nevidomých nezaměstnaných, přestože jejich zdravotní disabilita nemusí ovlivňovat jejich pracovní efektivitu. Sama nevidomá Jana stojí za scénářem hry To the Dragon Cave a vyřizuje veškerou komunikaci v rámci studia. Mimo Kikiriki Games pracuje ještě jako redaktorka zpravodajství v rádiu Proglas. Na hře To the Dragon Cave se podílel tým čítající nad dvacet lidí, s testery pak dokonce nad padesát. Nevidomými byly pokryty například pozice zvukaře nebo překladatele.

Jana Kuklová

 

Nejvýznamnější partnerem projektu je Nadace Vodafone. Ta vývoj podpořila příspěvkem, který hru umožnil přeložit a nadabovat do pěti dalších jazyků. Nadace Vodafone pak studiu poskytla také individuální mentoring s odborníky z celé řady oborů. Komunitně studio podpořily projekty Nevidíš uslyšíš, 4Sense Gaming a Technologie bez zraku.


Do džungle tónů!

To the Dragon Cave je audio mobilní hra. Jedná se o fantasy střílečku z první osoby. Celá hra je postavená na prostorových zvucích a bohatých zvukových efektech, doprovázena je jednoduchým grafickým rozhraním, aby byla příjemně ovladatelná pro vidící hráče. „Chceme ukázat, že i lidé s hendikepem mají do mainstreamového světa co přinést,” konstatuje Kuklová. Cílem hráče je projít skrz devět různých prostředí k dračí jeskyni a odolat vlnám různých nepřátel. K dispozici mu budou tři různé zbraně. Hra nabídne čtyři různé konce a po dohrání příběhové linie odemkne hráči Nekonečnou bitvu, v rámci které se hráč může umisťovat v celosvětových žebříčcích podle jeho úspěšnosti.


První demo vzniklo v prosinci minulý rok, předprodej hry pro zařízení iOS byl zahájena 26. dubna 2022 a oficiální vydání hry je naplánováno k 15. květnu tohoto roku. Hra vyjde pro mobilní telefony nejen s operačními systémy iOS i Android.

Foto: Kikiriki Games

Natálie Vopařilová

Ačkoliv se věnuje zejména audiovizuální tvorbě, k psaní měla vždycky blízko. Zajímají ji zejména témata týkající se virtuálního světa a designu. Ráda cestuje, hraje hry a poslouchá hudbu.

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy, Technologie
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články