Nekrachni! Studentský projekt chce pomoci mladým lidem zlepšit jejich finanční gramotnost

Nekrachni! Studentský projekt chce pomoci mladým lidem zlepšit jejich finanční gramotnost

2. bře 2021 Šárka Mrázová 3 min

V šestnácti se nechal zplnoletit a začal podnikat. Založil digitální studio a na prahu svých osmnáctých narozenin i startup Nekrachni. Student Jakub Rychlý chce svým vrstevníkům zlepšit finanční gramotnost a motivovat je i svým příběhem k vlastnímu podnikání. Mladí lidé často nerozumí penězům, neví, na co si vzít či nevzít půjčku, jak fungují úvěry a na co si dát pozor. Chci to změnit,” vysvětluje Rychlý svoji motivaci ke vzniku projektu.

Projekt Nekrachni by měl oslovit zejména maturanty a studenty prvních ročníků vysokých škol. Právě oni podle Rychlého vstupují ze studentského prostoru do života s minimálními znalostmi o hodnotě peněz a postupy, jak s nimi hospodařit. Potvrzuje to i loňský průzkum ministerstva financí, podle něhož více než polovina mladých do 29 let vykazuje nízkou nebo velmi nízkou finanční gramotnosti. Podle odborníků to ovlivňuje počet exekucí, které v současnosti dopadají v Česku zhruba na 720 tisíc lidí.

Finanční gramotnost v Česku není dobrá a nezlepšuje se tak, jak by měla. Její výuce na středních školách je věnováno strašně málo času, zhruba šest vyučovacích hodin. Víme, že loňští maturanti to kvůli distanční výuce ani nestihli a učitelé neberou finanční gramotnost jako prioritu,” říká Rychlý. Na projektu spolupracuje s maturantkou Mariou Šimůnkovou. Ta se v současnosti v rámci stáže na Akademii věd ČR věnuje výzkumu umělé inteligence a týdeník Euro ji předloni zařadil mezi dvacítku nejúspěšnějších Čechů ve věku do 20 let.

PŘEČTĚTE SI: Jak rozjet byznys ze školních lavic? „Dva z každé třídy chtějí zkusit podnikat,” hodnotí zakladatel Soutěž a podnikej

Do konce roku až tři tisíce uživatelů

Společně se přihlásili do soutěže Soutěž a Podnikej, který pořádá Nadační fond pro vzdělání a podnikání. Vymysleli hravou aplikaci a za vzor si vzali jazykovou aplikaci Duolingo. Nekrachni by tak podle autorů měl denně formou samostudia učit studenty, jak mají hospodařit s penězi, a učitelům poskytnout interaktivní výukové materiály. Uživatelé si budou moct procvičovat úlohy, vysvětlovat problematiku pomocí videí a ověřovat znalosti formou praktických testů ze života. Projekt má mít ale i sociální rozměr, prostřednictvím virtuálních „penízků” například podporovat finanční vzdělávání dětí z dětských domovů.

Zakladatel Jakub Rychlý.

Aplikace bude podle Rychlého v základní verzi fungovat zdarma. Plánuje se ale i rozšíření kurzů v rámci placené verze, která už bude šita na míru jednotlivému uživateli. Na jaře se začne naplno testovat a od září by se mohla aplikace už spustit. „Do konce roku chceme oslovit tři tisíce aktivních uživatelů,” plánuje Rychlý. Zatím hradí náklady na projekt Nekrachni ze své firmy - digitálního studia Contentano. Do budoucna ale počítá s tím, že projekt bude neziskový. Aby zajistil jeho bezproblémový provoz, hledá podporu u Prahy a kraje Vysočina, bank i amerického velvyslanectví.

Netrávit ve školní lavici zbytečně moc času

Umět zacházet s vlastními penězi se student Rychlý učí hlavně díky svým podnikatelským aktivitám. Pracuje pro svou firmu od pondělí do soboty i dvanáct hodin denně, má už několik klientů, pro něž zajišťuje marketing, podporu webu a grafiku. Přestože jej zanedlouho čeká maturita, přiznává, že na učení mu nezbývá moc času. Původně studoval na pražské střední průmyslové škole, ale ve druhém ročníku přestoupil na školu DELTA Pardubice obor ekonomika a podnikání. Chtěl začít pracovat.

Nechal jsem se zplnoletit, respektive přiznat si svéprávnost, což mi umožnilo začít podnikat. Programoval jsem weby, pak jsem byl chvíli zaměstnaný a teď mám vlastní firmu, která mě živí a baví mě to,” vysvětluje. Když oznámil rodičům, že chce studovat střední školu dálkově a pracovat, byli k jeho plánu skeptičtí. Postupem času si prý ale zvykli. Nedal jsem jim jinou možnost a nakonec jsou rádi, že dělám to, co mě baví,” podotýká s úsměvem.

Jak dodává, nechtěl ve školní lavici trávit zbytečně moc času, co se zejména v programování ve škole učil, znal už z praxe. „Člověk by si neměl ty čtyři roky na střední odsedět, aby se nedivil, že ve 25 letech po vysoké nemá žádné zkušenosti. Přitom má už čtvrtinu života za sebou,” doporučuje svým vrstevníkům s tím, že mají dělat hlavně to, co je baví. Nad vzdělávacím systémem ale hůl neláme, chce zkusit přijímačky na vysokou školu. Myslí si, že by mu mohla dát větší svobodu než střední.

Foto: Archiv Jakuba Rychlého, Unsplash

Šárka Mrázová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články