Nejkreativnějším startupem je Readmio: Aplikace oživující audio pohádky má rozvíjet vztah mezi rodiči a dětmi

Nejkreativnějším startupem je Readmio: Aplikace oživující audio pohádky má rozvíjet vztah mezi rodiči a dětmi

2. dub 2021 Redakce 3 min

Na mezinárodní finále globální soutěže Creative Business Cup v Kodani zamíří reprezentovat českou startupovou scénu Readmio. Aplikace rodilého Newyorčana žijícího v Česku chce zvýšit zájem o čtení dětem a dosud si ji stáhlo přes sto tisíc lidí po celém světě. Minulý týden zvítězila v národním kole soutěže, které probíhalo ve Zlíně pod patronátem CzechInvestu. StartupJobs Newsroom byl mediálním partnerem akce.

Readmio doprovází čtení pohádky zvukovým podkresem, hraným automaticky na základě rozpoznání předčítaných slov, a tím oživuje rodinný zážitek. Jak už dříve pro StartupJobs Newsroom poznamenal jeho zakladatel Ilya Novodvorskiy, nápad vznikl částečně proto, že „společné čtení rozvíjí nejen dětskou představivost, ale i vztah mezi rodičem a dítětem”.

PŘEČTĚTE SI: Rodilý Newyorčan stvořil aplikaci pro předčítání českých pohádek. „Obsahují lekce o životě,” vysvětluje

Pohádková mobilní aplikace nemá ve své kategorii konkurenci, stáhlo si ji již 100 tisíc rodičů a díky nim slaví úspěchy u dětí po celém světě. „Náš tým je z celého světa, podnikáme ale z Česka, protože jsem zde potkal chytré a inovativní lidi. Mám radost, že i česká startupová komunita roste velice rychle. Partnery z řad startupů a firem hledáme rovněž primárně v Česku. Musím také poděkovat mému týmu za jejich tvrdou práci, a dále CzechInvestu za jeho podporu na naší cestě za globálním úspěchem,” komentoval Ilya Novodvorskiy úspěch na Creative Business Cupu.

Ilya Novodvorskiy virtuálně přebírá ocenění za nejkreativnější startup v Česku.

Boty z kávové sedliny a hybridní hodinky

Druhé místo v soutěži vybojoval zlínský Kave Footwear, který vyrábí tenisky ze zbytkových materiálů. České tenisky firma produkuje lokálně ve zlínské továrně, na Baťovských strojích první poloviny minulého století s pomocí pouze existujícího vybavení. Jedním z využívaných materiálů je například kávová sedlina, ale nový pár tenisek umí vyrobit i z již použitého modelu. Limitované edice tvoří s významnými českými umělci, jako jsou ilustrátorka Eliška Podzimková nebo tatér Ondrash. Díky minimální ekologické stopě a limitovaným kolekcím je o české tenisky zájem i za hranicemi, zakladatelka Eva Klabalová proto jedná například s americkými firmami.

Třetí místo obsadila mladá firma Leitners Watch propojující tradiční hodinářské řemeslo s moderními technologiemi. Tým z Brna vyvíjí a vyrábí hybridní chytré hodinky, které v sobě mají klasický automatický hodinový strojek, zároveň ale umožňují propojení s telefonem a využití chytrých funkcí. Prvním produktem Leitners Watch jsou chytré hodinky Ad Maiora, které slavily úspěch i na crowdfundingové platformě Kickstarter. Startup cílí převážně na movitější zákazníky.

Vítěze národního kola Creative Business Cup 2021 volila odborná porota ve složení Markéta Přenosilová za CzechInvest, Lukáš Trčka za Technologické inovační centrum ve Zlíně, Jitka Alexová za univerzitní inkubátor UTB UPPER, Tomáš Cironis za Startup World Cup & Summit a zástupce generálního partnera soutěže Prusa Research Ondřej Kašpárek. O svém favoritovi mohli však hlasovat také diváci. Cenu popularity vyhrál další projekt zaměřený na ekologii nazvaný příznačně Jedlý kelímek. Jeho tvůrci se snaží snížit množství jednorázových kelímků z plastu či papíru. Vyvinuli proto ekologickou a také chutnou alternativu. V kelímku, který je vyrobený z jedlé sušenky, vydrží nápoj až 12 hodin, pokud si chce ale člověk pochutnat na ještě křupavé sušence, má 40 minut. Na unikátní výrobní technologii a receptuře se podíleli také akademici, konkrétně České vysoké učení technické v Praze a Výzkumný ústav potravinářský Praha.

„Misí CzechInvestu je pomáhat českým podnikatelům, abychom díky nim žili v prosperující, sebevědomé zemi. Všichni podnikatelé potřebují mít odhodlání, zápal pro věc, nápad. Včerejší soutěžící však prokázali ještě něco navíc – celospolečenský přesah, schopnost najít tržní niky, nebo je dokonce vytvořit. Povedlo se jim ukázat, že česká kreativita má globální potenciál,” okomentoval fnalisty a výsledky soutěže Creative Business Cup generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl.

Globální finále Creative Business Cupu, kde síly změří zástupci z více než 70 zemí, se koná na konci června v Kodani. Vzhledem k okolnostem bude probíhat online, a to hned dvakrát, letos totiž proběhne finále i loňského ročníku. V něm bude Česko reprezentovat loňský vítěz, platforma na boj proti šikaně ve školách a nepravostem ve firmách Nenech to být z dílny brněnské FaceUp Technology.

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Aplikace, Startupy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články