Hvězda pražských VRgineers dále stoupá. Nově excelovali na letošním CESu v Las Vegas, kde se mimo jiné upekla nová dohoda s Letectvem Spojených států amerických. US Air Force budou holešovičtí VR průkopníci dodávat jako prvním novou generaci svých XTAL brýlí. Jak řekl v rozhovoru pro Newsroom StartupJobs šéf firmy Marek Polčák, jde v současnosti o nejlepší nástroj pro výcvik pilotů.
V lednu jste se zúčastnili veletrhu CES 2020 v Las Vegas, kde jste představili novou generaci XTAL brýlí. Jaká byla odezva?
Velice pozitivní. CES je obří event, kde jsou úplně všichni, takže je velice složité, aby i když tam jedete, si vás vůbec někdo všimnul. Je tam extrémní konurence. Ale nám se podařilo zaujmout. A to hlavně proto, že poslední generace brýlí je technologicky velmi pokročilá. Používáme nový typ displejů s rozlišením 4K na oko, zároveň má extrémně široký field of view, a to z nich dělá nejlepší nástroj pro výcvik pilotů.
Na CESu jsme také připravili speciální simulátor na prezentaci s pohyblivou plarformou, a tento simulátor je hodně blízkou obdobou toho, jaké simulátory používají naši klienti jako třeba americké letectvo nebo americké námořnictvo.
Právě US Air Force se s vámi již domluvili na pořízení této nové generace brýlí.
Je to tak. Americké letectvo je první klient, který novou verzi brýlí dostane a má na ně přednostní právo.
Je to jistě velmi citlivá záležitost, nicméně dá se ta objednávka ještě nějak specifikovat? Alespoň objemově, cenově…
Bohužel. Nemůžeme říct ani objem. Můžeme pouze říci, že pracujeme s US Air Force.
Můžete tedy alespoň přiblížit, co jim dodáváte už teď?
Co můžeme říct je, že tam spolupracujeme s několika složkami. Největší intenzita v té spolupráci je právě s letectvem pro výcvik pilotů. Dále spolupracujeme s US NAVY, Americkým námořnictvem, se kterým máme podepsaný projekt na výzkum a vývoj nové generace simulátorů.
V čem se ještě liší nová generace od té předchozí?
Ta nová má výrazně vyšší kvalitu obrazu. Je tam kompletně vyměněná elektronika, zlepšené čočky a výsledkem toho je, že v těch brýlích už dokážete přečíst to stejné co v normálním reálném světě.
Spolupracujete s poměrně velkými společnostmi. Můžete mimo US Air Force jmenovat ještě nějaké další odběratele?
Můžeme jmenovat třeba i české firmy - Škoda Auto, E.ON Distribuce - z automotive například BMW nebo Audi, z aerospace Airbus či Honeywell, případně ještě můžeme zmínit třeba NASA.
Dodáváte do těchto firem pouze hardware v podobě brýlí, nebo i software?
Výjimečně dodáváme software, ale standardně dodáváme hardware a integraci softwaru, který daný klient používá. Většinou totiž dodáváme velice technologicky vyspělým společnostem, které jsou zvyklé používat nějaké softwarové řešení, tzn. naším úkolem je dodat jim brýle se stoprocentní garancí toho, že s jejich softwareovým řešením budou fungovat.
Výroba brýlí a komponent probíhá na více místech?
Sourcujeme z celého světa a výroba probíhá od začátku letošního roku, díky našemu partnerovi Y Soft, v Brně.
V naší říjnové reportáži jste říkal, že po dvou letech fungování se přibližujete k černým číslům. Jak blízko jste se jim posunuli nyní?
Je to tak, do černých čísel bychom se chtěli dostat do konce letošního roku.
Další věc, kterou jste zmiňoval, bylo, že byste rádi vyráběli stovky kusů brýlí měsíčně. K tomu se taky blížíte?
To už probíhá. Od února jsme schopni kapacitně vyrobit téměř sto brýlí za měsíc. Aktuálně pracujeme na transformaci výroby.
PŘEČTĚTE SI: Navštívili jsme testovací místnost VRgineers, českého lídra na poli virtuální reality
A nějaké další plány, s kterými počítáte na letošní rok?
Můžeme říct, že budeme vystavovat na veletrhu IT²EC, který se odehraje koncem dubna v Londýně. Je zejména o simulacích pro obranné, armádní účely. Tam chceme představit koncept simulátoru s naším head setem a s replikou skutečného kokpitu stíhačky F18 Hornet. To je taková zajímavost, která nás v dohledné době čeká.
Foto: VRGineers