Do portfolia Mitonu přibyl před půl rokem nový projekt. Je jím spin-off působící v oblasti blockchainu ChainKeepers. V českém a slovenském kontextu poměrně ojedinělý startup se zaměřuje na likvidace a arbitráže ve světě decentralizovaných financí. Do pěti let chce ovládnout pět procent jeho objemu.
Zhruba před čtyřmi lety se investiční skupina Miton v čele se svým spoluzakladatelem Ondřejem Raškou rozhodla více proniknout do světa kryptoměn. V listopadu minulého roku potom oznámila vznik kryptofondu Miton C, který do projektů v oblasti tzv. webu 3 investovala už stovky milionů korun a další stovky má připravené. Do portfolia nového fondu patří mimo jiné spin-off ChainKeepers, za kterým kromě samotného Rašky stojí také Ondřej Vostal.
Startup, který spustil loni v létě, primárně vyvíjí keeper boty, kteří vylepšují a stabilizují ceny v systému decentralizovaných financí (DeFi) a tím udržují rovnováhu v této službě využívající blockchain a tokeny a podporují její rozvoj. „Pozorovali jsme, jak se systém DeFi strašně rychle zvětšuje a začíná být zajímavý. Čím dál víc jednotlivců se snaží využívat arbitrážních a jiných příležitostí, které v bohatém systému Etherea vznikají každý den. Zdálo se nám, že dává smysl se spojit, vybudovat specializovaný tým, ve kterém budeme navzájem sdílet znalosti a dokážeme tak vylepšovat ten ekosystém,“ popisuje Ondřej Vostal, matematik a CEO startupu. Aktuálně devítičlenný tým se skládá z programátorů, datových vědců, matematiků a síťových specialistů a jeho ambicí je ovládnout do pěti let pět procent objemu v DeFi.
Likvidujeme půjčky a stabilizujeme ekosystém
Jedna z vyhledávaných operací, které DeFi umožňuje, jsou půjčky. Pomocí tzv. smart kontraktů dochází k přímému propojení dlužníků a věřitelů, aniž by bylo zapotřebí centrální autority či smlouvy, která určí například výši úroku. Uživatelé mohou buď vkládat své coiny za účelem zúročení, nebo si mohou půjčovat kryptoměny za jiné vložené kryptoměny, jež fungují jako zástava a jejich hodnota musí být vyšší. Když se pohnou ceny a hodnota vkladu klesne na určitou hranici, dochází ke zlikvidování půjčky, to znamená, že kolaterál se automaticky prodá za tržní cenu, aby věřitel neutrpěl ztrátu.
Právě na tuto službu se ChainKeepers momentálně nejvíce soustředí. „Zastáváme úlohu likvidátora, snažíme se monitorovat, kteří uživatelé nemají dost kolaterálu na své dluhy. Splácíme je za ně a dostáváme jejich kolaterál se slevou a tím vyděláváme peníze. Zároveň to ale znamená, že nějakým způsobem stabilizujeme celý ekosystém, protože naším softwarem čistíme ty špatné půjčky,“ vysvětluje Vostal.
PŘEČTĚTE SI: Fenomén NFT: jak zbohatnout na digitálním umění, ve kterém se točí desítky milionů dolarů?
Do budoucna se chce v českém a slovenském prostředí poměrně ojedinělý startup zaměřit také na arbitráže a jejich prostřednictvím zlepšovat ceny v DeFi. Podobně jako zúročování a půjčky kryptoměn má i koncept této služby původ v tradičním finančním světě. Ceny na jednotlivých burzách se totiž kvůli existenci různých chainů liší a swapováním tokenů se dá díky tomu vydělat. Zjednodušeně řečeno to v praxi znamená nakupovat tam, kde jsou ceny nižší, a prodávat tam, kde jsou vyšší. I arbitráže jdou přitom provádět automaticky pomocí naprogramovaných botů, kteří monitorují, co se v blockchainu děje a například vyhledávají příležitosti k arbitrážím napříč burzami.
„Arbitrážování má dva efekty. Jednak dopomáhá k tomu, aby ceny na jednotlivých burzách byly vyrovnané, v důsledku čehož uživatel koupí coin a pak ho může prodat na kterémkoliv chainu za stejnou férovou cenu. Zároveň ta cena může být potom stejná, a tím pádem férová, na centralizovaných burzách. Tím, že ceny byly rozhozené a já jsem je dejme tomu byl schopný vyrovnat, taky znamená, že se na arbitrážích dá vydělat,“ nastiňuje Vostal.
PŘEČTĚTE SI: Nejzajímavější české firmy z oblasti blockchainu a kryptoměn. Kdo jsou a jak se jim daří?
Nový internet
Hlavní přínosy systému decentralizovaných financí vidí ředitel ChainKeepers v otevřenosti a dostupnosti všem: „To spolu s programovatelností způsobí, že finanční služby bude jednak levnější provozovat, protože počítače dělají spoustu věcí jednodušeji, jednak bude zároveň levnější vytvářet nové experimenty, díky čemuž se objeví spousta zajímavých věcí, které nakonec povedou k tomu, že ty služby budou nejen dostupnější, ale i lepší.“
„Zásadní věc, kterou by podle mě blockchainové technologie aplikované na finance mohly přinést, je něco podobného, co přinesl open source do světa software na přelomu tisíciletí. DeFi je hodně organické, není regulované, a tím pádem ani moc rigidní,“ pokračuje a dodává, že často zaznívá, že DeFi je dneska jako internet před prvními velkými prohlížeči. Zmíněný Ondřej Raška ostatně krypto/web3, jehož pilířy jsou decentralizace a open source principy, označuje za nový internet. Ačkoliv je zatím skloňovaný především v kontextu spekulací, má podle něj potenciál zlepšit svět a přinést řešení na řadu velkých problémů současného světa.
Miton během více než 20 let svého působení (spolu)založil například Rohlík.cz, Bonami, Heureka.cz, Rossum, Twisto nebo Slevomat a do řady dalších startupů investoval. Portfolium Mitonu C kromě Chainkeepers zahrnuje třeba DeFi projekt Marinade nebo globální decentralizovanou organizaci Index Coop, která vydává a otevřeně spravuje tokenizované kryptoměnové indexy.
Foto: Unsplash, ChainKeepers