Ve spolupráci komunity Česko.Digital a startupu Mapotic vznikla platforma Mapa hraničních přechodů. Nová služba má řešit přetlak na hranicích Ukrajiny a usnadnit koordinaci pomoci. Výsledkem spolupráce je také dlouhodobější projekt Mapa pro ukrajinskou komunitu v ČR, která pomůže s integrací ukrajinských uprchlíků a jejich orientací v nové zemi.
„Hned po vypuknutí ruské invaze jsme se v rámci Česko Digital zapojili do rešerše možných nápadů, jak bychom mohli začít co nejrychleji pomáhat. Z desítek rozhovorů s lidmi z neziskovek i na Ukrajině jsme se opakovaně dozvídali, že aktuální informace z přejezdů jsou palčivý problém,“ popisuje začátek iniciativy Mapa hraničních přechodů Ivoš Gajdorus spoluzakladatel a CEO startupu Mapotic, který pomáhá organizacím po celém světě využívat potenciál geolokačních dat.
„Našli jsme ukrajinskou IT organizaci, která data sbírá pomocí dobrovolníků a několikrát denně je aktualizuje v rámci online tabulky. My tato data vizualizujeme v mapě, kde jsou údaje i v angličtině a mají sloužit primárně pro koordinátory a neziskovky. Každopádně má velkou návštěvnost i samotnými Ukrajinci. Aktuálně pracujeme na zapojení dalších zdrojů a vylepšování podle zpětné vazby, kterou dostáváme od organizací, jež nástroj používají,“ shrnuje Gajdorus.
Dostupné informace se týkají například délky kolony, počtu lidí a odhadu času na odbavení. V mapě si může uživatel dále vyfiltrovat, kde chybí jaký materiál, nebo kde je povolen vjezd autem na území Ukrajiny. Data jsou k dispozici také dalším partnerům, kteří přidávají svoje metainformace nebo real time satelitní snímky. Česko.Digital však upozorňuje, že vzhledem k povaze situace nelze data úplně ověřit.
Situace na hraničních přechodech klasifikuje mapa jako kritické, standardní a v pohodě.
Dlouhodobé projekty pomohou s integrací
Výsledkem společných aktivit je i Mapa pro ukrajinskou komunitu v Česku spojená s databází. Interaktivní průvodce má pomoci uprchlíkům zorientovat se v nové zemi. Nabízí důležité lokace a služby, jako jsou školky a školy přijímající ukrajinské děti, centra poradenství a psychologické pomoci, ukrajinsky mluvící lékaře a místa pro setkávání uprchlíků v regionech.
I pro tento projekt poskytl Mapotic platformu, na jeho rozšiřování se ale může podílet každý. „Uživatelé sami navrhují další lokace, komentují jejich stav a přidávají popisky. Chceme, aby z mapy vznikl dlouhodobý projekt na pomoc uprchlíkům a jejich začleňování do české společnosti,“ uvádí Česko.Digital na svém blogu. Projekt je dostupný na webu, a to v češtině, ukrajinštině i angličtině. V procesu je také mobilní aplikace. Obě mapy v současné chvíli běží v beta verzi. Mapotic upozorňuje, že ačkoliv je pilotní verze spuštěna v Česku, je možné klonovat nebo expandovat projekt do dalších zemí. „Cílem je, aby se správa projektu a obsahu postupně předala samotné komunitě, spolkům či organizacím, které se tomuto tématu dlouhodobě věnují,“ upřesňuje startup na webu.
Komunita expertních dobrovolníků Česko.Digital se podílela také na vzniku informačního rozcestníku Stojíme za Ukrajinou a tržiště pomoci Pomáhej Ukrajině. Výčet činností pro pomoc Ukrajině doplňuje webová aplikace Movapp, která v počáteční fázi nabízí přehled nejčastějších česko-ukrajinských frází. Později přibude funkcionalita umožňující fráze interaktivně procvičovat. Platforma je postavená jako open source a do budoucna by se měla stát přehledným rozcestníkem s odkazy na další materiály a nástroje k učení českého a ukrajinského jazyka.
PŘEČTĚTE SI: Válka a internet. Český byznys, neziskovky i jednotlivci jsou v pomoci Ukrajině nejen solidární, ale i kreativní
Úvodní foto: Unsplash