Válka andělské investory nezlomí, krize je potřeba vnímat jako příležitost, shodují se Šíma i Hlavenka. Očekávají růst obranného průmyslu

Válka andělské investory nezlomí, krize je potřeba vnímat jako příležitost, shodují se Šíma i Hlavenka. Očekávají růst obranného průmyslu

22. bře 2022 Šárka Mrázová 6 min

Rostoucí inflace i válka na Ukrajině mohou být pro investory paradoxně příležitostí a impulsem pro změnu, kam své peníze nasměrovat. Jak ukazují rozhovory s předními českými investory pro redakci StartupJobs Newsroom, do budoucna budou otevřeni projektům, které podpoří soběstačnost státu nebo obranný průmysl či hardware. V současnosti žádné náznaky do zastavení nebo omezení investic nevidí. Je podle nich potřeba stále ctít staré pravidlo: „Peníze musí pracovat a právě investice do startupů k tomu patří.”

Pandemie investice neohrozila, naopak loňský rok zaznamenal o miliardu více vkladů do technologických společností v rané fázi. „Zatím je stále ještě brzy hodnotit dopady aktuální krize, nicméně v dlouhodobém měřítku neočekáváme snížení investic, spíše změnu zaměření. Po vypuknutí pandemie byli investoři opatrní s novými investicemi, dnes to nevidíme,” odpověděl pro Newsroom spoluzakladatel Depo Ventures Petr Šíma (na úvodní fotce). 

Depo Ventures bude podle něj otevřeno všemu, co pomáhá soběstačnosti naší země, nejenom energetické. Na rozdíl od ostatních vidí příležitost také u obranného průmyslu nebo v hardwarových projektech. Jinak se portfolio oborů podle Šímy nijak zásadně nezmění, kromě toho, že investorům odpadla možnost investovat do ruských projektů. 

Krizi je podle Šímy potřeba vnímat jako příležitost a ve startupovém světě to platí dvojnásob. Dodává, že největší boom startupů začal právě po startu finanční krize v roce 2008 a pádu Lehman Brothers. „Každopádně vyšší inflace tady s námi, a také v Evropě a USA, nějakou tu dobu bude,” konstatoval spoluzakladatel Depo Ventures. Připomíná, že peníze, které leží na účtu, jsou k ničemu. „Dnes není důvod se zastavit, naopak. A zatím naštěstí nevidím žádné náznaky zastavení investic. Andělský investor ví, že jeho investice je dlouhodobá a jedna krize ji neovlivní,” dodává Šíma.

Hlavenka: Lepší nalít peníze do startupu, než znehodnotit inflací

Inflace podle uznávaného brněnského investora Jiřího Hlavenky investice urychluje a prioritizuje. Právě v době, kdy je vysoká inflace, je podle něj lepší peníze nalít do startupu, než se dívat, jak se znehodnocují. Za problém spíše považuje výraznější změny v ekonomice, kdy hrozí stagnace, která bývá brzdou všech investic.

„Co se týká Ukrajiny, domnívám se, že konkrétní věc, která opravdu nastane, je větší pozornost obranným technologiím. Už třeba signál, že Německo zdvojnásobí výdaje do zbrojení, což je dnes obranný high-tech. Investoři se tomu moc nevěnovali, protože to nemá dobrou pověst. Nikdo nechce být spojovaný s válčením. Najednou jsme ale ve situaci, kdy nám to hrozí a my se musíme bránit, tak to dostává nový impuls a přestává to být ušpiněné,” uvedl investor Hlavenka s tím, že na hodnocení dalšího vývoje je ještě brzy. 

Že válečný konflikt na Ukrajině ovlivňuje i české startupové prostředí, potvrzuje také managing partner VC fondu Nation 1 Marek Moravec. V Nation 1 se například snaží lidem z Ukrajiny najít uplatnění ve startupech, do kterých fond investoval. „Na samotné hodnocení dopadu, je zatím poměrně brzy, ale již nyní je jasné, že se konflikt bude dotýkat i startupového prostředí. Budeme se muset připravit na možnost dalšího zvyšování inflace a ti, kteří cílili na růst byznysu na Ukrajině nebo v Rusku, již nyní přehodnocují své plány,” doplnil Moravec.

Brněnský investor Jiří Hlavenka. (Foto: archiv Jiřího Hlavenky)

Česko je podle Hlavenky v investicích do startupů rozmanité, od medicínských technologií, zdravotnictví, biotechnologií po hardwarové systémy. Hlavní roli ale často ve všech oborech hraje IT. Nedávný průzkum mezinárodního syndikátu andělských investorů Depo Angels také ukázal, že nadpoloviční většina dotázaných investorů se zajímala o startupy, které se zaměřují na finanční technologie (fintech), což se potvrdilo i globálně. 

Podle studie EY Fintech Report z roku 2019 vzrostla mezi lety 2015 a 2019 adopce fintech produktů z 16 na 64 procent. A pandemie to ještě více zesílila. Mezi další nejžádanější odvětví patřilo online nakupování. Zhruba 70 procent českých andělských investorů podle průzkumu investuje v syndikátech nebo je preferuje.

Špatné zkušenosti investorů: Neúspěch startupu a špatné vztahy se zakladateli

Andělští investoři přitom v průzkumech připouštějí, že mají s investicemi do startupů i špatné zkušenosti. Přiznává to až 70 procent z nich. Častým problémem jsou neúspěch startupu a špatné vztahy se zakladateli, v době pandemie pak špatné zkušenosti s investováním na dálku. Čtvrtina respondentů podle průzkumu syndikátu do startupů zásadně neinvestuje. 

Cílem při investici do startupu je podle Hlavenky hledání potenciálu a jeho dosažení. „Když dostanete návrh, vidíte foundery, říkáte si, jak velký to má potenciál pro byznys. Druhá otázka zní, jak velkou šanci dáváte tomu, že se to podaří. Že je zakladatel dostatečně schopný na to, aby to zrealizoval, že tam nejsou příliš složité překážky nebo to není příliš nákladné,” vysvětluje rozhodování pro investice Hlavenka. Zakladatele startupu a jeho schopnosti považuje nicméně za nejdůležitější pro úspěch celého projektu.

PŘEČTĚTE SI: Pane Hlavenko, já mám takový nápad… Známý brněnský investor o tom, jaké startupy u něj mají šanci, i o aktuální situaci na trhu


Netradiční akce představí investory startupistům

Syndikát andělských investorů z Depo Angels pořádá 31. března od 17 hodin online akci Reverse Pitch, která má propojit startupy s investory. Tentokrát se ale netradičně vymění řečníci a startupistům se budou představovat samotní andělští investoři ze střední Evropy a pobaltských zemí. Začínající podnikatelé si budou moci rozšířit síť svých kontaktů. 

Reverse Pitch odstartují podle pořadatelů krátké prezentace pozvaných investorů. Každý z nich dostane tři minuty, aby představil sebe, své odborné znalosti a zaměření. Po každém vystoupení budou mít účastníci dvouminutový prostor na otázky a odpovědi. Dotazy bude pokládat porota složená ze zkušených zakladatelů. Akci zakončí networking.

„Naší ambicí je sblížit investory a technologické zakladatele a vytvořit jim podmínky pro budoucí partnerství, kde jsou si obě strany rovny. Dáváme tím příležitost také investorům, kteří chtějí získat nové atraktivní investiční příležitosti,“ dodal Michal Ciffra z Depo Ventures.

Šárka Mrázová

Další články autora →

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!
Přečtěte si dále
Související témata: Osobnosti, Startupy, Technologie, Kauzy
Nenechte si uplavat nové články!
Váš e-mail
Sledujte nás:
Další články